Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rodziny ofiar 10/04 ze statusem pokrzywdzonych

01.05.2013

Zarówno pasażerowie wszystkich lotów do Smoleńska 7 i 10 kwietnia 2010 r., jak i rodziny ofiar z tupolewa zostały uznane za pokrzywdzonych w śledztwie prowadzonym przez warszawską prokuraturę. Pozwoli to na swobodny dostęp do akt śledztwa.

Decyzja warszawskiego sądu, to efekt orzeczenia innego sądu, który w marcu bieżącego roku nakazał wznowić śledztwo w sprawie organizacji lotów do Smoleńska. Zasugerował też, że ponowna ocena sprawy będzie możliwa dopiero po dopuszczeniu do śledztwa osób pokrzywdzonych.

"Z argumentami sądu w tym przypadku nie mogliśmy dyskutować. Dlatego też uznaliśmy, że powiadomienia o prawach i obowiązkach pokrzywdzonego powinny zostać wysłane do pasażerów wszystkich sześciu lotów 7 i 10 kwietnia 2010 r. Zaczniemy to robić już od najbliższego poniedziałku" - powiedział zastępca Prokuratora Okręgowego na warszawskiej Pradze prok. Paweł Nowak.

Liczba pokrzywdzonych w śledztwie może sięgnąć nawet trzystu osób.

Istotne jest także to, co zmienia to w samym śledztwie. Osoby, które uzyskały status pokrzywdzonego, będą mogły przeglądać akta, składać nowe wnioski dowodowe, uczestniczyć w czynnościach procesowych, m.in. w przesłuchaniach, a także zaskarżać postanowienia i zarządzenia wydane w postępowaniu przygotowawczym.

Prokuratorzy są zdania, że może to wydłużyć śledztwo w tej sprawie.

ll, tvn24.pl

[Fot. smolenskzespol.sejm.gov.pl]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook