Jedynie prawda jest ciekawa


"Rodzina na swoim"... do domu

25.10.2011

Dom stał się atrakcyjną alternatywą dla tych, którzy nie mogą kupić mieszkania mieszczącego się w nowych limitach „Rodziny na swoim”. W ofercie deweloperów i na rynku wtórnym jest wiele domów, do których państwo dopłaci nawet 100 tys. zł.

Za 5,1 tys. zł za 1 mkw., czyli tyle, ile wynosi górna granica limitu z rynku wtórnego, można dziś kupić co najwyżej lokal w wielkiej płycie. A od dewelopera na rynku pierwotnym – gdzie limit wynosi 6,4 tys. zł – mieszkanie w stanie surowym i to zwykle w peryferyjnych dzielnicach – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Gazeta informuje, że w tych cenach bez problemu można natomiast znaleźć lub zbudować dom. Za 4–5 tys. zł za metr można dziś kupić np. segmenty lub bliźniaki na warszawskiej Białołęce, w Wawrze, Ursusie czy Radzyminie.

Najbardziej opłacalne jest wzięcie kredytu z „Rodziną na swoim” na budowę domu na własnej działce. Za skromny 110-metrowy dom z wykończeniem zapłacimy ok. 300 tys. zł. Biorąc pod uwagę, że państwo dopłaci nam do 70 metrów, to dom będzie nas kosztować około 250 tys. zł. Tyle, ile kawalerka w stolicy. Co więcej, działka zostanie potraktowana przez bank jako wkład własny, więc inwestorowi łatwiej będzie dostać kredyt – informuje „DGP”.

Liczba mieszkań dostępnych w kredycie z dopłatą z budżetu państwa, wobec obniżki limitów cenowych w programie, została mocno ograniczona. W wielu miastach nie ma ich w ogóle, a np. w Warszawie czy Poznaniu ich liczba zmniejszyła się o 60–70 proc. Zmiany w „Rodzinie na swoim” nie wpłynęły jednak na dostępność domów. Ich średnie ceny za metr w dalszym ciągu mieszczą się w obowiązujących limitach. Dziś w ramach programu można kupić dom do 140 mkw., z czego państwo dopłaci nam do 70 mkw. Gdy chcemy nabyć mieszkanie z dopłatą, jego powierzchnia nie może przekroczyć 75 mkw., a państwo dopłaci nam tylko do 50 mkw.

Stefczyk.info zapytał o komentarz w sprawie programu „Rodzina na swoim” Mirosława Barszcza, byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, eksperta Instytutu Sobieskiego.

Jeżeli możliwość kupna domu wydaje się być korzystną opcją w ramach tego programu, to oczywiście klienci ją racjonalnie rozważą – stwierdza nasz rozmówca. Barszcz zwraca wszakże uwagę na samą sensowność programu „Rodzina na swoim”, który w jego opinii jest programem nieracjonalnym i chybionym.

Program taki powinien rozwiązywać rzeczywiste problemy ludzi potrzebujących. Około 30 proc. polskich gospodarstw domowych, a więc miliony Polaków żyją w warunkach urągających wszelkim standardom, nie mieszczącym się w kryteriach cywilizowanego świata. Problemem jest to, że ci ludzie i tak nie mają szansy skorzystać z rządowego programu – mówi Barszcz.

Wskazuje, że program „oferuje tylko tyle, że, obniżając zdolności kredytowe, przeciętny Kowalski, który normalnie nabyłby mieszkanie o powierzchni np. 50 mkw, nabędzie mieszkanie o powierzchni 53 mkw”.

Czy to rzeczywiście nowa jakość? Pozostawiam to bez komentarza. A jaki jest efekt? Efektem programu jest zadłużenie budżetu państwa na kolejne kilkanaście miliardów złotych – zauważa Barszcz.

RoJ
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 7. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 8. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook