Jedynie prawda jest ciekawa


To się dzieje naprawdę! Ten komunikator to siedlisko pedofilii, uważajcie na swoje dzieci

19.03.2018
pedofilia19032018
To się dzieje naprawdę! Ten komunikator to siedlisko pedofilii, uważajcie na swoje dzieci

Kwestia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci była już chyba odmieniana przez wszystkie przypadki. Regularnie piszą o tym media, ostrzegają nauczyciele, a podczas specjalnych wizyt w szkołach informują policjanci. Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach, kiedy wszystko można sprawdzić i każdego namierzyć, problem nagabywania i molestowania seksualnego w sieci jest zjawiskiem marginalnym. Niestety to mylny wniosek, a jeden z popularnych komunikatorów internetowych stanowi prawdziwe siedlisko pedofilii.

Polowanie na dzieci

Kilka dni temu portal bezprawnik.pl opublikował artykuł o „pedofilskich łowach”, jakie mają miejsce na popularnym niegdyś komunikatorze internetowym Gadu Gadu. Choć dziś większość użytkowników dawnego GG przeniosła się w inne miejsca, to niektórzy wciąż używają tego komunikatora. Przyznajemy zupełnie szczerze, liczba użytkowników GG w jego webowej odsłonie mocno nas zaskoczyła. Nie jest ich tak mało, jak skłonni bylibyśmy sądzić przed sprawdzeniem. Dostępny on-line katalog użytkowników pokazuje, że z GG wciąż korzysta niemało osób, w tym także – co ciekawe – najmłodszych internautów.

Redaktorzy serwisu bezprawnik.pl, zaalarmowani przez internautów, postanowili sprawdzić, na czym polegają internetowe „zaloty” opisywane dość szeroko m. in. przez użytkowników portalu wykop.pl. Rezultaty ich śledztwa były porażające, a na dowód przedstawili m. in. kilka zrzutów ekranu, od których włosy jeżą się na głowie. Na zdjęciach widać, że dorośli mężczyźni bez cienia żenady, otwarcie proponują 12-letniej dziewczynce, za którą podali się redaktorzy, zbliżenia intymne. Piszą o ssaniu piersi i wkładaniu palców w majtki

Nie dowierzaliśmy, że jest aż tak źle i postanowiliśmy zweryfikować informacje bezprawnika. 

Założyliśmy konto na Gadu-Gadu, podając się za 13-letnią dziewczynkę. Już po kilku minutach zaczepiło nas kilku mężczyzn. Najmłodszy z nich miał 19 lat, najstarsi 40 i 42 lata. Wszyscy podziwiali urodę dziewczynki, której zdjęcie pobraliśmy z jednej z darmowych baz fotografii. Po dwóch zdaniach rozmowy jeden z mężczyzn bezceremonialnie zapytał się, czy 13-latka jest dziewicą. Inny dopytywał się, czy nie przeszkadza jej jego wiek (20 lat).

2

Po chwili nachalnie dopytywał, „co moglibyśmy robić razem”? Wszyscy kadzili żenująco wyświechtanymi komplementami. Nie prowadziliśmy dalej tych rozmów, choć wyciągnięcie dowodów na przestępstwo i molestowanie nie byłoby szczególnie trudne. 1

W prowadzonych przez nas rozmowach żadnych dowodów na łamanie prawa nie było, ale nie mamy żadnych wątpliwości co do tego, jakie były intencje niektórych "zaczepiających" stworzone przez nas konto. 

Jak walczyć z takimi zagrożeniami?

– Przede wszystkim trzeba być dobrym słuchaczem – przyznaje Jagoda Bzowy z Kliniki Psychologiczno-Psychiatrycznej w Warszawie. 

– Dzieci rzadko mówią otwarcie o tym, co robią  "w sieci". Trzeba być uważnym i zwracać uwagę na to co robią i z kim rozmawiają. Jeżeli dziecko napomknie o czymś, co nas zaniepokoi, warto zachować spokój i za pomocą życzliwych pytań skłonić je do zwierzeń. Dzieci w wieku szkolnym z całą pewnością powinno się okresowo kontrolować, mieć wgląd w to, co i z kim robią. Należy cały czas mieć z tyłu głowy, że to są tylko dzieci i nie mają jeszcze takiej wiedzy o świecie i czyhających na nie zagrożeniach jak my – dodaje psycholog.

O komentarz do tej bulwersującej sprawy poprosiliśmy też policję, bo przecież to właśnie funkcjonariusze są na pierwszej linii ognia w walce z przestępcami, także z tymi działającymi w sieci. 

–  Policja regularnie organizuje szkolenia, zarówno dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, w których tłumaczymy i przestrzegamy przed zagrożeniami, na które można natrafić w Internecie. Globalna sieć to wspaniałe narzędzie, ale musimy pamiętać, że jest też ogromnie niebezpiecznie. Dlatego nie ma dnia, żeby ktoś z nas nie był w szkole na zajęciach, nie tłumaczył i nie objaśniał jak walczyć z tego typu zagrożeniami. Prowadzimy także rozmowy z pedagogami i tłumaczymy, że nauczyciele i rodzice muszą mieć pełną kontrolę nad tym, co dzieci robią w Internecie. Jeśli nie ma takiej możliwości, lub jeśli dziecko np. odmawia nam dostępu i ukrywa swoją aktywność, to bardzo często są to symptomy, że dzieje się coś złego. Mogę tutaj również wypowiedzieć się prywatnie, jako ojciec nastoletniej córki – tego typu kontrola nad aktywnością naszych dzieci jest wręcz koniecznością mówi nam nadkomisarz Maciej Stęplewski z Komendy Wojewódzkiej policji w Gdańsku.

Jeśli zagrożenie jest realne i mamy do czynienia ze złamaniem prawa, to policja wkracza z całą bezwzględnością

W sieci nie ma anonimowości. To jest też przestroga dla tych, którzy mają złe zamiary, policja nieustannie monitoruje Internet pod kątem cyberprzestępczości, wszelkie zgłaszane do nas sygnały są błyskawicznie sprawdzane – mówi nadkomisarz Stęplewski.

Pamiętajmy, iż opisywane tu zjawisko nie dotyczy tylko i wyłącznie Gadu-Gadu i jego sieciowej wersji. Problem pedofilii w sieci jest znacznie szerszy. Aby walczyć z tym zjawiskiem wszyscy musimy zjednoczyć siły, ale działania podejmowane przez szkolnych pedagogów, psychologów, nauczycieli i policję nie będą skuteczne, jeśli rodzice nie będą uważnie obserwować swoich dzieci i nie będą monitorować ich aktywności w Internecie. Musimy pamiętać, iż z większością niebezpieczeństw czyhających na nasze pociechy w globalnej sieci dzieci nie będą potrafiły poradzić sobie same. Nawet pozornie niegroźne aktywności, takie jak komunikacja za pośrednictwem ogólnie dostępnych narzędzi, mogą stać się źródłem wielu cierpień i niepożądanych doświadczeń, których wszyscy chcielibyśmy dzieciom oszczędzić. 

ac/pf


Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook