Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rodzicie nie wysyłajcie sześciolatków do szkoły

13.03.2012

Dorota Dziamska z Pracowni Pedagogicznej im. prof. Ryszarda Więckowskiego przestrzega przed wysyłaniem dzieci rok wcześniej do szkoły.

 - Ten rok to czas na doskonalenie tzw. cielesnych sprawności uczenia się rzeczy, które w szkolnej podstawie programowej dla sześciolatków zostały zupełnie pominięte. A to wielki błąd, który przyniesie w kolejnych pokoleniach dzieci poważne konsekwencje, szczególnie jeśli chodzi o naukę pisania - powiedziała w rozmowie z "Faktem".

Mówi, że właśnie weszła w życie nowelizacja ustawy o sześciolatkach, ale rząd opóźnił reformę o dwa lata. Radzi, aby rodzice poczekali z wysłaniem dzieci do szkoły.

Poczekać i dać dziecku czas na spokojny rozwój w przedszkolu. Kadra przedszkolna to praktycy z długoletnim stażem. Oni bardzo rozsądnie i pragmatycznie podchodzą do wspierania rozwoju każdego dziecka. Często dostosowują program do indywidualnego kanału rozwojowego. Korzystają oczywiście ze starego programu nauczania sześciolatków, który był bardzo profesjonalną i nowoczesną propozycją pracy z dziećmi, a w ten sposób poszerzają zakres obowiązującej obecnie podstawy programowej przedszkola. Rodzice nie muszą się bać, że dziecko coś straci. Przeciwnie wiele może zyskać.

Dziamska twierdzi, że dzieciom wiele korzyści daje zabawa i nauka w przedszkolu.

Dzieci pod okiem specjalistów spokojnie przygotują się do startu szkolnego z odpowiednią dawką zabawy i nauki. Ten rok to czas na doskonalenie tzw. cielesnych sprawności uczenia się rzeczy, które w szkolnej podstawie programowej dla sześciolatków zostały zupełnie pominięte. A to wielki błąd, który przyniesie w kolejnych pokoleniach dzieci poważne konsekwencje, szczególnie jeśli chodzi o naukę pisania. To czas na twórcze strategie uczenia się, a nie tzw. po śladzie. Metody przedszkolne edukacji w Polsce oraz program uczenia sześciolatków w przedszkolu, taki jaki był, zanim Katarzyna Hall postanowiła wyrzucić go do kosza to wielki dorobek naukowców i praktyków pedagogów.

miz, "Fakt"
[fot. sxcSI]

Słowa kluczowe:

Rok

,

czas

,

uczenia

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook