Jedynie prawda jest ciekawa


Rio: Majka wywalczył pierwszy medal dla Polski

07.08.2016

26-letni Majka w sobotę wywalczył pierwszy medal igrzysk Rio 2016 dla biało-czerwonych w\ wyścigu ze startu wspólnego.

26-letni Majka w sobotę wywalczył pierwszy medal igrzysk Rio 2016 dla biało-czerwonych w\ wyścigu ze startu wspólnego.

- Dwukrotny medalista olimpijski w kolarstwie Mieczysław Nowicki uważa, że brązowym medalem Rafał Majka potwierdził przynależność do światowej czołówki oraz pokazał wielką dojrzałość. "Każde naciśnięcie na pedał było przemyślane" - zaznaczył.

"Tym sukcesem udowodnił, że jest zawodnikiem wielkiego formatu i nawiązał do najlepszych lat polskiego kolarstwa. Jego kariera pięknie się rozwija. Jak wielki sukces osiągnął pokazują nazwiska Brytyjczyka Chrisa Froome'a, Hiszpana Alejandro Valverde, Włocha Vincenzo Nibaliego, czy Szwajcara Fabiana Cancellary, które Polak zostawił w tyle" - powiedział PAP Nowicki, wicemistrz olimpijski z Montrealu (1976) w drużynie i brązowy medalista ze startu wspólnego.

Jak zaznaczył, Majka imponował dojrzałością, umiejętnie rozkładając siły, nie tracąc niepotrzebnie energii na akcje zaczepne i "był tam, gdzie powinien być".

"Rozmawiałem z Rafałem podczas jego przysięgi olimpijskiej. Widziałem, że to spokojny i opanowany młody człowiek, wie czego chce i jest pewny swoich umiejętności. Właściwie wszystko to potwierdził podczas trwającego ponad sześć godzin wyścigu" - podkreślił.

W jego opinii finisz dla Majki mógł być jeszcze bardziej pomyślny, gdyby nie kraksa 20 km przed metą towarzyszących mu w ucieczce Nibaliego i Kolumbijczyka Sergio Henao, po której Polak jechał samotnie w kierunku mety.

"To wcale nie musiało być dla niego korzystne, bo gdyby do decydujących metrów dojechali we trójkę, scenariusz mógł być inny. Widać było, że wcześniej oszczędzał się nie dając zmian i miał opracowaną taktykę, a ta samotna ucieczka przed grupą pościgową kosztowała go bardzo dużo" - wyjaśnił były drużynowy mistrz świata.

Dlatego - jak zaznaczył - nie można mieć do Polaka żadnych pretensji, że nie walczył już na ostatnich metrach. "Nic więcej nie mógł zrobić, bo +wypruł+ się z sił. Do tego nie należy do sprinterów, a Belg Greg Van Avermaet i Duńczyk Jakob Fuglsang napędzali się nawzajem przez kilka kilometrów" - tłumaczył.

Nowicki chwalił nie tylko Majkę, ale także pozostałych Polaków i taktykę ekipy biało-czerwonych. "Byli prawdziwą drużyną i to była robota zespołowa. Michał Kwiatkowski podporządkował wszystko, żeby pomóc liderowi teamu. Po ponad 200-kilometrowej ucieczce mimo osłabienia, jeszcze pomagał Rafałowi w grupie" - zaznaczył.

Sobotni wyścig zdaniem Nowickiego pokazał piękno kolarstwa, jego widowiskowe i dramatyczne oblicze. Zwrócił również uwagę na trudną trasę, którą nazwał "morderczą".

"Ona była nastawiana na +dobicie+ zawodników i ostrą selekcję. W czołówce wytrwali kolarze będący w najlepszej formie, bo ci, którzy mieli chwile zwątpienia, na podjazdach szybko odpadali" - dodał.

Przypomniał również, że Majka - tak samo, jak polska drużyna kolarzy 40 lat temu w Montrealu, w której byli Nowicki oraz Tadeusz Mytnik, Stanisław Szozda i Ryszard Szurkowski – medal wywalczył pierwszego dnia olimpijskiej rywalizacji.

Dodał, że ten sukces może uskrzydlić kolarską drużynę biało-czerwonych przed kolejnymi startami, a także pozostałych reprezentantów kraju. Tłumaczył, że zdjął on część presji z polskich olimpijczyków związaną z oczekiwaniem kibiców na pierwszy medal.

Nowicki liczy, że równie dobrze w niedzielnym wyścigu kobiet spisze się Katarzyna Niewiadoma. "To bardzo charakterna dziewczyna, która może sprawić miłą niespodziankę" - podkreślił.

[fot. PAP/Adam Warżawa]

(PAP)/emer

Warto poczytać

 1. 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 2. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 3. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 4. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 5. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 6. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 7. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook