Jedynie prawda jest ciekawa


Rezurekcyjne przesłanie biskupów

20.04.2014

Wydarzenia ostatnich miesięcy na sąsiedzkiej Ukrainie ukazują, jak bardzo i nam, wspólnocie polskiej ojczyzny, potrzebne jest umacnianie narodowej i historycznej tożsamości, myślenie kategoriami dobra wspólnego, zrozumienie odpowiedzialności za naszą wolność - mówił podczas rezurekcji abp Sławoj Głódź.

Kanonizacja Jana Pawła II zobowiązuje - powiedział w niedzielę wielkanocną podczas mszy rezurekcyjnej w Katedrze Oliwskiej metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Apelował, aby zgodnie z naukami papieża, starać się „bronić krzyża”. Abp. Kazimierz Nycz wzywał natomiast do modlitwy za wstawiennictwem Jana Pawła II.

Do grona polskich świętych dołączy nowy, ten który dobrze nas znał, rozumiał, kochał, myślał o nas, przejmował się naszym losem, radował się, gdy układało się nam dobrze, zżymał się, gdyśmy błądzili, gubili drogę. I to się nie zmieni. Zda się, że z wyżyn nieba jeszcze mocniej niż przedtem patrzeć będą na nas jego oczy — podkreślił hierarcha.

Arcybiskup wspomniał o zasługach Jana Pawła II w procesie odzyskania niepodległości przez ojczyznę określając go „ojcem polskiej wolności”.

Otworzył ku niej bramy podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku. Przyzywał wtedy ducha, aby odnowił oblicze polskiej ziemi. Z tego dotknięcia ducha narodził się wicher Solidarności, rozpoczęła się droga politycznych i społecznych przemian — nadmienił.

Abp Głódź mówił jednocześnie o potrzebie walki z tym, co tej „prawdziwej wolności zagraża”.

Wydarzenia ostatnich miesięcy na sąsiedzkiej Ukrainie ukazują, jak bardzo i nam, wspólnocie polskiej ojczyzny, potrzebne jest w szerokiej skali umacnianie narodowej i historycznej tożsamości, myślenie kategoriami dobra wspólnego, zrozumienie odpowiedzialności za naszą wolność — zaapelował.
Metropolita gdański powiedział, że wciąż aktualne jest wezwanie „Brońcie krzyża” wypowiedziane przez Jana Pawła II w Zakopanem w czerwcu 1997 r. A bronić krzyża dziś to bronić dziedzictwa wiary, tradycji, tożsamości. Czyli bronić tego, co Polskę stanowi. Co tworzy fundament polskiej kultury, etosu, ducha wolności - będą o tym przypominać tegoroczne 70. rocznice zwycięstwa na Monte Cassino i zmagań Powstania Warszawskiego — mówił abp Głódź.
Zdaniem hierarchy, hasło „bronić krzyża” oznacza także „przeciwstawiać się oszczerczym atakom na Kościół, zohydzaniu kapłanów, propagowaniu antychrześcijańskich prądów kulturowych, które negują Boże zasady małżeństwa, rodziny, płci”.
Treść kazania metropolity została opublikowana na stronie internetowej Archidiecezji Gdańskiej. Do zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II mówił także abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Hierarcha nawiązywał też do wydarzeń na Ukrainie.
Abp. Nycz przewodził wielkanocnej procesji oraz mszy rezurekcyjnej w kościele pod wezwaniem Zwiastowania Pańskiego na stołecznym Rakowcu.
Zawsze kiedy jest beatyfikacja czy kanonizacja rodzi się pytanie, co robić, żeby nie zmarnować tego wydarzenia. Na pytanie co robić, odpowiadam: modlić się przez wstawiennictwo świętego Jana Pawła II
— powiedział w homilii kard. Nycz. Drugim sposobem prawdziwego kultu jest naśladowanie życia i świętości. Jan Paweł II, tak jak każdy święty, był normalnym człowiekiem z krwi i kości. Miał swoje liczne talenty, które rozwinął. Miał swoje liczne zdolności, które posłużyły mu w prowadzeniu Kościoła powszechnego. Powinniśmy naśladować Jana Pawła II w tym, jak się modlił, jak szanował każdego człowieka, jak był przebaczający, nawet swojemu niedoszłemu zabójcy — mówił Nycz.
Podkreślił, że naśladować papieża to znaczy brać na poważnie to wszystko, co Jan Paweł II powiedział o godności człowieka, który - jak mówił Nycz - sam się zniewala przez grzech, różne uzależnienia i uległości współczesnego świata.
Naśladować to znaczy szanować małżeństwo i rodzinę. Żaden papież nie poświęcił tyle miejsca, tyle słów, tyle czasem ważnych napomnień małżeństwu, godności małżeństwa, świętości małżeństwa, sakramentalnego związku mężczyzny i kobiety, a także rodzinie gotowej na macierzyństwo. Dziś wiemy, że nie przesadzał. To myśmy czasem jako ludzie nie zdali egzaminu i dlatego dźwigamy dzisiaj owoce takie, jakie dźwigamy — powiedział Nycz.
Hierarcha odniósł się także do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz do przemian w Europie, jakie wtedy zachodziły.
25 lat temu, można powiedzieć przenośnie, z niewoli zmartwychwstała do życia Polska, a wraz z Polską wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Zmartwychwstała do wolności po latach zniewolenia. Jan Paweł II się do tego przyczynił. Od samego swojego wyboru potrząsnął tym oddzielonym od Zachodu murem w Europie Środkowo-Wschodniej — powiedział Nycz.
Metropolita warszawski nawiązał w homilii do bieżących wydarzeń na Ukrainie.
Dziś wiemy, że te kraje, które w tamtym czasie nie były gotowe, z różnych powodów, do tego, by wejść w rodzinę narodów Europy, która wyrosła z chrześcijaństwa, dzisiaj przeżywają wielkie trudności. Myślę tutaj o Ukrainie. To trudności, które są przede wszystkim niebezpieczne bardzo dla samych ludzi mieszkających na Ukrainie, dla całego narodu ukraińskiego. To także trudności, które są niebezpieczne i groźne dla Europy. Jeszcze nie tak dawno nam się wydawało, że w Europie jest spokojnie i jest ona tak bezpieczna, że nic złego się nie może stać — mówił kardynał.
Kapłan wspominał także pielgrzymki Jana Pawła II do Polski po transformacji ustrojowej.
o odzyskaniu wolności papież nie przestał do nas mówić. Pokazywał nam, że wolność musi być odniesiona do Bożego Prawa, do przykazań, bo inaczej staje się samowolą. Wolność wymaga odpowiedzialności za drugiego człowieka, za życie ludzkie, za wszelkie dobro, w tym dobro wspólne. Tego nas uczył we wszystkich pielgrzymkach po roku 1990, aż do ostatniej pielgrzymki, kiedy jako stary już papież zawierzał polską wolność (…) wiedząc, jak ważne jest to dla nas — powiedział Nycz.
Podkreślił, że solidarność, o której podczas pielgrzymek mówił polski papież, jest dziś bardzo potrzebna.
To jest solidarność, której potrzeba nam również dzisiaj, jak było potrzeba w roku 1981. To jest żywa nauka Jana Pawła II, która potrzebna nam jest dziś, w tym konkretnym momencie dziejów naszej ojczyzny, aby nikt nie był przeciwko drugiemu, ale aby wszyscy razem, solidarnie brali odpowiedzialność za swoje życie, za rodzinę, za ojczyznę, za Polskę. Przyjęcie tej nauki Jana Pawła II, to też jest naśladowanie świętego papieża — powiedział duchowny.

Kościół katolicki obchodzi w niedzielę święto Zmartwychwstania Pańskiego. Święta Wielkanocne są szczególnie radosne, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

ansa/ PAP

[fot. PAP/ Marek Zakrzewski]

Warto poczytać

 1. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 2. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 3. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 4. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 5. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 6. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 7. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

 8. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook