Jedynie prawda jest ciekawa

Rewolta rodziców

03.04.2014

To już prawdziwy bunt. Rodzice 6-latków desperacko bronią swoich dzieci przed objęciem przymusową edukacją w szkołach. Oblężenie przeżywają poradnie psychologiczno-pedagogiczne w całym kraju, gdzie uzyskać można „odroczenie” obowiązku szkolnego, niczym niegdyś poboru do wojska.

Rodzice nie chcą posyłać 6-latków do szkół. O kilkaset procent wzrosła liczba osób zdobywających dla swoich dzieci opinie o braku gotowości szkolnej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak podaje gazeta, w Warszawie odroczenie w poradniach uzyska co piąty 6-latek, Krakowie co czwarty, a ponad setka stoi tam jeszcze w kolejce.

Brak zaufania i niechęć do pomysłów resortu edukacji są tak duże, że pomimo wieloletniej akcji propagandowej i realnych zmian w placówkach, brakuje akceptacji rozwiązań. Gdy rodzicom nie udało się wywalczyć cofnięcia reformy, załatwiają sprawę tylnymi drzwiami – podkreśla „DGP”.

Co na to minister edukacji?

- Nie znam systemu szkolnego, który zostawiałby całkowitą dowolność. Reforma budzi zrozumiałe emocje, jak wszystko, co nowe. Szanuję odczucia rodziców, którzy mają wątpliwości, ale przez ostatnie lata wiele się zmieniło. Proponuję rodzicom, by sami sprawdzili, jak przygotowana jest ich szkoła – radzi Joanna Kluzik-Rostkowska.

Pani minister nie ma zamiaru powstrzymywać branki do szkół. Jedyną szansą pozostaje… odroczenie poboru.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

JUB/”DGP”

[fot. profil J. Kluzik-Rostkowskiej na Facebooku]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook