Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Resort pracy promuje genderową równość

09.12.2013

Z ustaleń „Naszego Dziennika” wynika, że minister pracy wyłożył blisko 270 tys. złotych na realizację projektu promującego genderową „zawodową równość” kobiet i mężczyzn. Politycy opozycji są oburzeni, dowodząc, że „taka propozycja trąci absurdem”.

Jak pisz gazeta - chodzi o projekt „Równość kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych – narzędziem zmiany społecznej” wdrażany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.

Resort pracy tłumaczy, że projekt jest odpowiedzią na znaczące nierówności w dostępie do awansu kobiet i mężczyzn na stanowiska kierownicze dużych spółek notowanych na giełdzie. Powołuje się przy tym na dane z Komisji Europejskiej, według których udział kobiet w zarządach w największych firmach w Polsce wynosi 11,8 proc. Komisja zaś chce zwiększenia udziału kobiet w zarządach największych firm do 40 procent.

„Celem ogólnym projektu jest promocja równości kobiet i mężczyzn, w szczególności udział kobiet w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych” – zastrzega resort pracy.

„Wartość całkowita projektu wynosi 318 tys. 760 euro brutto, w tym środki finansowe Komisji Europejskiej to 254 tys. 760 euro (w ramach Programu Wspólnotowego PROGRESS), a wkład własny Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej to 64 tys. euro, czyli blisko 270 tys. złotych. W ramach realizacji projektu resort planuje też wydanie podręcznika na temat upowszechniania równości kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych” - czytamy w Naszym Dzienniku.

Jak informuje resort pracy przygotowanie podręcznika poprzedzi badanie opinii publicznej w zakresie postrzegania w społeczeństwie zagadnienia równości kobiet i mężczyzn oraz analiza dotychczasowych badań na ten temat. W 10 firmach urzędnicy resortu zorganizują też seminaria informacyjne poświęcone tematyce równościowej. Równolegle ma być realizowana kampania promocyjna w środkach społecznego przekazu (radio, internet – w tym celu ma być nawet przygotowana specjalna strona internetowa).

Założenia projektu przewidują zmianę świadomości pracodawców w kwestii równości, w szczególności wśród dyrektorów i pracowników firm, pracodawców i organizacji pracodawców.

„Parytety to tania demagogia. Najistotniejszą barierą zawodową, także dla kobiet, jest przede wszystkim brak pracy” – komentuje te pomysły Krzysztof Michałkiewicz, były minister pracy i polityki społecznej.

Zasada równości to nic innego jak sztucznie narzucony wymóg, każda taka propozycja trąci absurdem. Nie ma przecież konieczności wprowadzania sztucznych parytetów w obsadzie zarządów spółek. Jeśli ktoś – czy to mężczyzna, czy kobieta – jest dobrze przygotowany merytorycznie do wypełniania określonych zadań na gruncie zawodowym, to takie stanowisko może zajmować. Nie ma potrzeby, by wprowadzać jakieś dodatkowe projekty, na które bądź co bądź z kieszeni podatników będą wydawane spore sumy pieniędzy - pisze Nasz Dziennik.

„Taka polityka idzie jednak do nas z UE, a rząd bezkrytycznie to przyjmuje. Parytetowa obsada zarządów spółek to jakiś absurd. Przecież w zarządzie jednej spółki mogą zasiadać same kobiety, a w drugim sami mężczyźni. Jeśli są dobrymi ekspertami w danej dziedzinie, niczemu to nie przeszkadza wiceszef sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Robienie czegoś na siłę jest bez sensu, tak jak wprowadzanie parytetów na listach wyborczych. Trudno się nie zgodzić z argumentem, że płeć nie może być najważniejszym kryterium w karierze politycznej czy biznesowej. Ważniejszym od kompetencji i zaangażowania” – uważa z kolei poseł PiS Stanisław Szwed.

Ansa, wP/ Nasz Dziennik

[fot: PAP/Grzegorz Michałowski]

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

Słowa kluczowe:

praca społeczna

,

resort

,

dotacja

,

Nasz Dziennik

Warto poczytać

 1. mid-17323168-Kopia 23.03.2017

  Manifestacja poparcia dla rządu i prof. Szyszko

  „Też jest to manifestacja w obronie suwerennych decyzji Polski” - podkreślił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

 2. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 3. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

 4. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

 5. mid-17323028-1 23.03.2017

  Szydło: Nie będzie UE bez zasad

  „Czy jesteśmy gotowi, by podejmować odważne decyzje o przyszłości Europy?”

 6. mid-17323015 23.03.2017

  Szef MON odpowiada na zarzuty opozycji

  16 tys. osób zapisało się do Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Tłumaczył też, że odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi.

 7. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 8. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook