Jedynie prawda jest ciekawa


Renata Kim: "Większym zagrożeniem dla Żydów byli polscy sąsiedzi niż niemieccy okupanci"

30.01.2018
winnick30012018
Renata Kim: "Większym zagrożeniem dla Żydów byli polscy sąsiedzi niż niemieccy okupanci"

Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego był gościem Renaty Kim w programie „Newsweek Opinie”. Rozmowa dotyczyła nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, którą mocno skrytykowano w Izraelu.

Dziennikarka Newsweeka dopytywała o planowaną na środę demonstracją Narodowców pod ambasadą Izraela i wygłaszała opinie zbudowane na podstawie książek J. T. Grossa, który wielokrotnie w przeszłości atakował Polaków, pisząc m. in., że "w czasie II wojny światowej" zabili więcej Żydów niż Niemców.

Pytania redaktor Newsweeka brzmiały dosłownie jak tezy zawarte w książkach J. T. Gossa: – Z relacji tych, którzy przeżyli wojnę wynika, że bardzo często większym zagrożeniem dla Żydów byli polscy sąsiedzi, niż niemieccy okupanci – mówiła Kim. Przeciwko jej słowom zaprotestował Winnicki, który słowa redaktor Kim ocenił jako „skandaliczne, nieprawdziwe, propagandowe i antypolskie”. – Wyrażam stanowczy protest – mówił prezes Ruchu Narodowego.

Dyskusja trwała dalej, choć ciężko tak naprawdę nazwać tę wymianę myśli „dyskusją”, bo w rzeczywistości redaktor Newsweeka stawiała konkretne tezy, z którymi próbował polemizować Winnicki. – Przypomnę choćby o Jedwabnem, czy o najnowszych badaniach profesora Libionki, który prowadzi takie badania w Lublinie i mówi o pogromach, o polskich pogromach mówiła dziennikarka.

– Z chęcią przypomnę o Jedwabnem i o tym, że ekshumacja w Jedwabnem nie została dokonana. I ta sprawa nie jest zbadana do końca, nad czym bardzo ubolewam – mówił Winnicki. Poseł mówił też o konieczności przeprowadzenia szczegółowych badań historycznych na miejscu zbrodni. – Na razie mamy do czynienia z propagandówką pana Grossa – powiedział.

– Rozumiem, że jest to analogiczna sytuacja jak z katastrofą smoleńską, która została przez ekspertów już wyjaśniona, ale są tacy, którzy szukają jeszcze wyjaśnień skomentowała to redaktor Kim. – Podpalenia żydowskich sąsiadów w stodole zostały raz na zawsze wyjaśnione – dodała.

ac/twitter

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook