Jedynie prawda jest ciekawa


Renata Kim: "Większym zagrożeniem dla Żydów byli polscy sąsiedzi niż niemieccy okupanci"

30.01.2018
winnick30012018
Renata Kim: "Większym zagrożeniem dla Żydów byli polscy sąsiedzi niż niemieccy okupanci"

Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego był gościem Renaty Kim w programie „Newsweek Opinie”. Rozmowa dotyczyła nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, którą mocno skrytykowano w Izraelu.

Dziennikarka Newsweeka dopytywała o planowaną na środę demonstracją Narodowców pod ambasadą Izraela i wygłaszała opinie zbudowane na podstawie książek J. T. Grossa, który wielokrotnie w przeszłości atakował Polaków, pisząc m. in., że "w czasie II wojny światowej" zabili więcej Żydów niż Niemców.

Pytania redaktor Newsweeka brzmiały dosłownie jak tezy zawarte w książkach J. T. Gossa: – Z relacji tych, którzy przeżyli wojnę wynika, że bardzo często większym zagrożeniem dla Żydów byli polscy sąsiedzi, niż niemieccy okupanci – mówiła Kim. Przeciwko jej słowom zaprotestował Winnicki, który słowa redaktor Kim ocenił jako „skandaliczne, nieprawdziwe, propagandowe i antypolskie”. – Wyrażam stanowczy protest – mówił prezes Ruchu Narodowego.

Dyskusja trwała dalej, choć ciężko tak naprawdę nazwać tę wymianę myśli „dyskusją”, bo w rzeczywistości redaktor Newsweeka stawiała konkretne tezy, z którymi próbował polemizować Winnicki. – Przypomnę choćby o Jedwabnem, czy o najnowszych badaniach profesora Libionki, który prowadzi takie badania w Lublinie i mówi o pogromach, o polskich pogromach mówiła dziennikarka.

– Z chęcią przypomnę o Jedwabnem i o tym, że ekshumacja w Jedwabnem nie została dokonana. I ta sprawa nie jest zbadana do końca, nad czym bardzo ubolewam – mówił Winnicki. Poseł mówił też o konieczności przeprowadzenia szczegółowych badań historycznych na miejscu zbrodni. – Na razie mamy do czynienia z propagandówką pana Grossa – powiedział.

– Rozumiem, że jest to analogiczna sytuacja jak z katastrofą smoleńską, która została przez ekspertów już wyjaśniona, ale są tacy, którzy szukają jeszcze wyjaśnień skomentowała to redaktor Kim. – Podpalenia żydowskich sąsiadów w stodole zostały raz na zawsze wyjaśnione – dodała.

ac/twitter

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook