Jedynie prawda jest ciekawa


Rekordowy rok na granicy z Ukrainą? Gigantyczny wzrost przekraczających

26.07.2017

Ponad 6,2 mln osób przekroczyło polsko-ukraińską granicę na Podkarpaciu w I półroczu br. To wzrost o ponad 300 tys. osób, w porównaniu do tego okresu w 2016 r. Poza tym funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili przebyt prawie 250 kg haszyszu i zatrzymali ponad 60 kradzionych samochodów.

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej w Medyce komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (BOSG) w Przemyślu Robert Rogoz, wzrost liczby osób, które przekroczyły granicę to tendencja, która utrzymuje się od kilku lat. - I ten rok będzie prawdopodobnie rekordowy, jeśli chodzi o liczbę odprawionych na przejściach granicznych podległych BOSG - dodał na konferencji podsumowującej I półrocze tego roku.

Z danych SG wynika, że 85 proc. osób przekraczających granicę stanowią obywatele Ukrainy. Jak zaznaczył Rogoz, zmniejsza się liczba osób z tego kraju, które przekraczają granicę na podstawie zasad Małego Ruchu Granicznego na rzecz ruchu bezwizowego. Przypomniał, że 11 czerwca UE zniosła obowiązek wizowy dla Ukraińców, którzy posługują się paszportem biometrycznym. Obecnie ok. 30 proc. Ukraińców przekracza granicę w ruchu bezwizowym.

W I półroczu br. podkarpacką granicę przekroczyło ponad 860 tys. Polaków i jest to wzrost o 1 proc. Najwięcej osób przekraczało granicę na przejściu w Medyce, ponad 2,7 mln zł i jest to wzrost o 5 proc. niż w roku ubiegłym. Jak zauważył Rogoz, Medyka jest największym w Polsce przejściem granicznym.

Komendant BOSG tłumaczył, że za wzrost liczby osób odpowiada m.in. połączenie kolejowe uruchomione pod koniec ub.r., relacji Kijów-Przemyśl. Dodał, że w sierpniu ma być uruchomiony kolejny pociąg relacji Kraków-Lwów. - Ten ruch graniczny jest duży i będzie pewnie coraz większy, dlatego opowiadamy się są budową nowych przejść granicznych. Obecnie trwają procedury dotyczące budowy przejścia Malhowice-Niżankowice - powiedział.

Jeśli chodzi o środki transportu to podkarpacką granicę przekroczyło ponad 1,7 mln pojazdów. Jest to mniej niż w analogicznym okresie ub.r. o 1,6 proc. Na granicy więcej było autokarów i samochodów ciężarowych, ale mniej aut osobowych.

Rogoz podkreślił, że nie potwierdziły się obawy, że przez polsko-ukraińską granicę będzie wiódł nowy szlak, którym do Europy dostawać będą się nielegalni imigranci.

W sumie nielegalnie granicę przekroczyło 122 osoby, ale z tej liczby 96 osób byli to imigranci. - Pozostałe przypadki są to turyści, którzy przekroczyli granicę, aby zrobić sobie zdjęcie na tle słupa granicznego, a to jest już odnotowywane jako nielegalne przekroczenie granicy - wyjaśnił komendant BOSG. Wśród zatrzymanych nielegalnych imigrantów najwięcej było obywateli Indii, Ukrainy, Bangladeszu, Turcji, Armenii, Rosji i Syrii.

Funkcjonariusze BOSG W I półroczu br. odmówili wjazdu na teren kraju ponad 7 tys. osobom. W większości byli to obywatele Ukrainy, Armenii i Turcji, którzy nie posiadali wiz i innych potrzebnych dokumentów. Funkcjonariusze BOSG udaremnili również próbę przemytu niemal 250 kg haszyszu. Zatrzymali prawie 550 sztuk broni oraz 63 pojazdy, które były kradzione. 23 osoby zatrzymane na granicy poszukiwanych było Europejskim Nakazem Aresztowania. Wśród nich był m.in. 41-letni obywatel Ukrainy poszukiwany od 11 lat przez niemiecki wymiar sprawiedliwości, a skazany był za napad z użyciem broni.

W BOSG pracuje ponad 2,3 tys. osób. Swoim zasięgiem obejmuje przejścia graniczne z Ukrainą w Medyce, Kroczowej, Krościenku, Budomierzu, Werchracie (przejście kolejowe i tylko ruch towarowy) oraz przejście lotnicze w Jasionce.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

 2. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

 3. 1270bettysz 19.05.2018

  Szydło: mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem

  Możemy różnić się zdaniami, ale mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem i musimy mieć poczucie, że jesteśmy u siebie - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która w sobotę spotkała się z mieszkańcami Świątnik Górnych (Małopolskie).

 4. 1270odszkodowanie 19.05.2018

  Nowe otwarcie w sprawie reparacji? "Najbliższe miesiące i lata to będzie wielki test dla państwa niemieckiego"

  Działania Polski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz możliwe otwarcie przez polski Trybunał Konstytucyjny sądowej ścieżki dochodzenia odszkodowań za straty wojenne mogą być ważnymi elementami presji na Niemcy w sprawie reparacji - ocenił poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).

 5. DeoYT 19.05.2018

  Tanzańczyk zaszokował Polaków. Ten film robi furorę w sieci! [WIDEO]

  Trzyminutowe nagranie wywołało furorę w Polsce. Mieszkaniec Zanzibaru postanowił nie tylko nauczyć się języka polskiego, ale też naszej kinematografii

 6. BlokadaWaweluYT 19.05.2018

  Z nienawiści blokowali Kaczyńskiemu wjazd na Wawel by odwiedzić trumnę brata. Trwa ich proces

  Krakowski sąd w środę podejmie decyzję, czy w procesie siedmiu osób obwinionych o blokadę Wawelu podczas przejazdu polityków PiS w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich 18 grudnia 2016 r. przesłucha w charakterze świadków polityków PiS

 7. ABWgovpl 18.05.2018

  Zatrzymano dwie Rosjanki. Działały na szkodę Polski, teraz czeka je ciekawa przyszłość

  Dwie Rosjanki, Jekaterina C. i Anastazja Z. zostały zatrzymane w celu wydalenia z Polski - poinformował w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Według ABW prowadziły one m.in. działania wymierzone przeciwko polskiej polityce historycznej

 8. Walesarzecznik 18.05.2018

  Halo, policja, proszę przyjechać na Facebooka. Rzecznik Wałęsy chce karać za pisanie jednego słowa

  Choć wydawałoby się, że historia już dawno potwierdziła jak naprawdę wyglądała przeszłość Lecha Wałęsy, niektórzy wciąż nie mogą się z tym pogodzić i zapowiadają... pozwy!

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook