Jedynie prawda jest ciekawa


Reforma Tuska i Kopacz zbiera żniwo

09.02.2012

Polaków nie stać na lekarstwa. W styczniu sprzedaż w aptekach spadła niemal o jedną czwartą. To efekty ustawy o lekach refundowanych przygotowanej i wprowadzonej przez rząd Donalda Tuska.

W styczniu obroty aptek spadły o 260 mln zł. Bynajmniej nie było to wynikiem niższych cen leków, o których wciąż mówił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Po prostu Polacy nie wykupili medykamentów. Poważny spadek sprzedaży leków jest konsekwencją nieudanej ustawy o lekach refundowanych, która weszła w życie z początkiem roku – ocenia Czesław Hoc, lekarz endokrynolog i poseł PiS.

Według IMS Health, firmy zajmującej się m.in. badaniem rynku leków, największe spadki sprzedaży medykamentów odnotowano na początku stycznia. Sięgały one nawet 70 proc. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku.

W aptece na krechę

1 stycznia 2012 r. chorzy, szczególnie starsi, żyjący z niewielkiej renty lub emerytury, zostali postawieni pod ścianą. Często brakuje im pieniędzy na wykupienie koniecznych do życia leków.

Gdyby nie zaprzyjaźnieni aptekarze, to zostałabym bez lekarstw. Pod koniec miesiąca, kiedy nie mam już pieniędzy, sprzedają mi na kreskę – mówi Natalia Łubniewska z Warszawy. Jest emerytką i co miesiąc dostaje zaledwie 800 zł.

Po opłaceniu czynszu oraz rachunków za prąd i gaz niewiele mi zostaje na życie – mówi ze łzami w oczach. Nie jest jedyna. Jej siostra cierpi na cukrzycę i jak mówi, każdy dzień to ciężka walka o przetrwanie.

Jaki będzie koniec tej walki? W niektórych wypadkach niezażycie leku może spowodować trwałe pogorszenie stanu zdrowia – podkreśla dr Agnieszka Rubinowska. Informuje, że dotyczy to np. niektórych chorób żył.

A właśnie taką sytuację opisała na swoim blogu jedna z lekarek: Stoję w kolejce w aptece. Przede mną mężczyzna wykupuje leki dla żony. Pani aptekarka mówi mu, że pewien lek kosztuje 300 zł. On z niego rezygnuje, bierze pozostałe leki i wychodzi.

Na tym jednak się nie kończy. Lekarka pisze dalej: Ja z listy tych leków, które kupił, wnioskuję, że jego żona ma zapalenie żył i ten właśnie lek za 300 zł jest najważniejszy, pozostałe są mniej ważne, ale to właśnie ten nie został wykupiony.

Do Czesława Hoca, który jest posłem, ale także lekarzem, zgłaszają się wyborcy i skarżą się na ceny leków.  Tylko w tym miesiącu miałem dwie interwencje. Do mojego biura przyszło dwoje ludzi po przeszczepach nerek, których nie stać na wykupienie wymaganych leków – relacjonuje.

Rachunek z odroczoną spłatą

Poseł Hoc zwraca uwagę, że za ustawowy bubel wprowadzony przez rząd Tuska zapłacą nie tylko pacjenci. W sytuacji, kiedy chorzy nie będą leczeni odpowiednimi specyfikami, mogą się pojawić komplikacje i powikłania. A to nie tylko dodatkowe cierpienie dla pacjentów, ale też wyższe wydatki na leczenie, które musi ponieść państwo. Zwraca uwagę, że szczególnie w transplantologii nawet niewielkie różnice w składzie podawanych preparatów mogą doprowadzić do odrzucenia przeszczepów. Tu należy zachować szczególną ostrożność i staranność – podkreśla.

"Gazeta Polska Codziennie"


[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook