Jedynie prawda jest ciekawa


Reforma sądownictwa wejdzie w życie do Bożego Narodzenia? Chce tego Karczewski

19.09.2017

Intencje prezydenta i mojego środowiska politycznego w kwestii reformy sądów są zbieżne - ocenił w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Do świąt Bożego Narodzenia powinniśmy z tym zdążyć, a być może wcześniej - dodał.

W wywiadzie Karczewski był pytany o to, co znajdzie się w prezydenckich projektach ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, które Andrzej Duda ma przedstawić do końca września.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. W minionym tygodniu prezydent Andrzej Duda spotkał się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Politycy rozmawiali m.in. o reformie wymiaru sprawiedliwości.

- O szczegółach rozwiązań nie rozmawiałem, więc ich nie znam. Nasza rozmowa dotyczyła szczegółowego kierunku zmian, a ten będzie podtrzymany - relacjonował Karczewski. - Choć oczywiście prezydentowi nie podoba się cześć rozwiązań w ustawach zaproponowanych przez większość parlamentarną - stąd weta - dodał.

Marszałek Senatu wskazywał, że warunkiem obozu PiS jest, by projekty ustaw "faktycznie zmieniły wymiar sprawiedliwości". - By nie było tak jak mówił b. prezes TK Andrzej Rzepliński - że trzeba zmienić wszystko, żeby wszystko pozostało po staremu - podkreślił. - Jeśli chodzi o główne założenia i głębokość zmian, mamy nadzieję, że projekty prezydenta będą podobne do przedstawionych przez nas - zaznaczył. - Niektórzy politycy PiS mówili, że gdyby proponowane zmiany były bardzo powierzchowne, to należałoby się zastanowić nad sensem ich uchwalania - dodał.

Pytany o to, czy możliwy jest scenariusz, że reforma nie wejdzie w życie, Karczewski podkreślił, że "jako polityk i osoba ze sporym doświadczeniem życiowym wiem, że wszystko jest możliwe". - Ale z drugiej strony oczekiwania społeczne dotyczące reformy sądów są duże, a intencje prezydenta i mojego środowiska politycznego są w tej kwestii zbieżne. Zatem zmiany powinny wejść w życie. Do świąt Bożego narodzenia powinniśmy z tym zdążyć, a być może wcześniej - zapowiedział.

Na pytanie czy jest możliwe , że Sejm w ogóle nie przegłosuje wet prezydenta do ustaw o SN i KRS Karczewski przyznał, ze "teoretycznie jest taka możliwość".

- Mamy do czynienia z luka prawną, bo nie ma określonego terminu w jakim Sejm ma rozpatrzyć weto. Uważam, ze przy okazji zmiany w konstytucji ta kwestia powinna zostać uregulowana. Może Sejm powinien mieć na to miesiąc lub trzy - po prostu ściśle określony czas - wskazywał marszałek Senatu.

Karczewski, pytany o ocenę kampanii billboardowej Polskiej Fundacji Narodowej "Sprawiedliwe sądy", stwierdził, że nie podoba mu się atmosfera wytworzona wokół kampanii. - Trudno oceniać takie przedsięwzięcia już w momencie startu. Totalna opozycja totalnie krytykuje tę kampanię - mówił.

Zdaniem Karczewskiego opinia o kampanii jest dziś niesprawiedliwa, a wiele informacji na jej temat "żyje na zasadzie kalek z zarzutów opozycji, czy opozycyjnych gazet". - Celem kampanii jest dbałość o dobre imię Polski. Znam osoby, które ją organizują. Są świetnymi marketingowcami, więc powtarzam - poczekajmy aż kampania się rozwinie - dodał.

Karczewski był także pytany o najważniejsze działania PiS w nowym sezonie politycznym. Marszałek Senatu zapowiedział, że będzie to m.in. dbałość o program "Mieszkanie Plus". - Chciałbym, by program działał jak najlepiej i zachęcał do pozostania w kraju. Tym bardziej, że mam sygnały, że wielu rodaków, którzy żyją za granicą, chce wrócić. Dlatego tak ważny jest ten program - mówił Karczewski.

Kolejną istotną kwestią dla obozu PiS ma być powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. - Dziś wysiłek rządu, by powstrzymać ten proceder jest wielki, a korzyści olbrzymie. Kwota wymieniania przez premiera Morawieckiego - ćwierć biliona złotych, które nie wpłynęły do budżetu za czasów naszych poprzedników, jest porażająca. Jeśli dziś uszczelni się podatki, to będzie olbrzymi sukces - ocenił marszałek Senatu.

- Naszym trzecim jesiennym priorytetem jest gospodarka, gospodarka i jeszcze raz gospodarka, czyli wdrażanie w życie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Morawieckiego - mówił Karczewski.

Dopytywany o kwestię zmiany ordynacji wyborczej, Karczewski wskazywał, że"politycznie nie było rozmowy na ten temat". Zaznaczył jednocześnie, że korekty w ordynacji powinny być.

W kwestii projektu ustawy dekoncentracyjnej dot. mediów Karczewski przyznał, że także i w tej sprawie "potrzebna jest merytoryczna debata". - Jak będzie z ustawą dekoncentracyjną, nie wiem, dyskusja polityczna przed nami. Na pewno rozwiązania dotyczące dekoncentracji są potrzebne - ocenił.

PAP

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook