Jedynie prawda jest ciekawa


"Berek" w komorze gazowej

02.11.2011

Fotograf i redaktor artystyczny "Krytyki Politycznej" kazał aktorom bawić się w berka, a „zabawę” sfilmował. Takie zachowanie spotkało się z reakcją środowisk żydowskich w Niemczech, które wymusiły wycofanie "dzieła" z wystawy o sąsiedztwie polsko- niemieckim.

W artykule na stronie niemieckiej rozgłośni publicznej "Deutshe Welle" Katarzyna Weintraub broni wolności artystycznej Artura Żmijewskiego. - Berek może, a nawet powinien szokować. Kuratorka wystawy, Anda Rottenberg oraz artysta o fakcie usunięcia dzieła zostali powiadomieni nieoficjalnie i prywatnie. Okazało się dyrektor Martin Gropius Bau zdecydował się na ten krok wskutek interwencji "ważnego przedstawiciela gminy żydowskiej" – czytamy na stronie „DW”.

Dziennikarka rozgłośni podkreśla, że "sytuacja jest delikatna", bo wystawa została zorganizowana na szczeblu rządowym. Julian Heynen, dyrektor artystyczny projektów specjalnych Kolekcji Sztuki Nadrenii Północnej, przyznaje, że tego rodzaju drastyczny krok jest w Niemczech zjawiskiem niezwykle rzadkim. Rozumie jednocześnie, że dzieło mogło wzbudzić poruszenie, ale to nie jest powód do usunięcia wystawy.

- Zabawa cudzą śmiercią nie mieści się w kanonie żadnej kultury - komentuje dla Stefczyk.info Tomasz Terlikowski, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny portalu Fronda.pl. Dodaje, że Żmijewski pokazuje nam do czego prowadzi kultura krytyczna. - Prowadzi nas do kpin ze śmierci, do pokpiwania z wielkiego dramatu jaki w kulturze europejskiej był Holokaust. Zastanawiam się tylko, dlaczego środowiska, które tak mocno krytykowały polski antysemityzm, tym razem milczą? – pyta Terlikowski.

MK
fot. krytykapolityczna.pl

Warto poczytać

 1. 1270HANSG 21.01.2018

  Niemiecki przedsiębiorca stanie przed sądem za znieważanie pracowników

  Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie (Pomorskie) ma ruszyć w piątek proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy. Cudzoziemcowi zarzucono też, że wobec jednej z pracownic stosował groźby utraty życia.

 2. 1270giertych22 21.01.2018

  Giertych będzie bronił Gawłowskiego - prawą rękę Schetyny

  Roman Giertych zapowiedział, że podejmie się obrony posła PO Stanisława Gawłowskiego. Jak podał Giertych poseł poprosił go o to poseł w wysłanym liście.

 3. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 4. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 5. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 6. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 7. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 8. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook