Jedynie prawda jest ciekawa


"Berek" w komorze gazowej

02.11.2011

Fotograf i redaktor artystyczny "Krytyki Politycznej" kazał aktorom bawić się w berka, a „zabawę” sfilmował. Takie zachowanie spotkało się z reakcją środowisk żydowskich w Niemczech, które wymusiły wycofanie "dzieła" z wystawy o sąsiedztwie polsko- niemieckim.

W artykule na stronie niemieckiej rozgłośni publicznej "Deutshe Welle" Katarzyna Weintraub broni wolności artystycznej Artura Żmijewskiego. - Berek może, a nawet powinien szokować. Kuratorka wystawy, Anda Rottenberg oraz artysta o fakcie usunięcia dzieła zostali powiadomieni nieoficjalnie i prywatnie. Okazało się dyrektor Martin Gropius Bau zdecydował się na ten krok wskutek interwencji "ważnego przedstawiciela gminy żydowskiej" – czytamy na stronie „DW”.

Dziennikarka rozgłośni podkreśla, że "sytuacja jest delikatna", bo wystawa została zorganizowana na szczeblu rządowym. Julian Heynen, dyrektor artystyczny projektów specjalnych Kolekcji Sztuki Nadrenii Północnej, przyznaje, że tego rodzaju drastyczny krok jest w Niemczech zjawiskiem niezwykle rzadkim. Rozumie jednocześnie, że dzieło mogło wzbudzić poruszenie, ale to nie jest powód do usunięcia wystawy.

- Zabawa cudzą śmiercią nie mieści się w kanonie żadnej kultury - komentuje dla Stefczyk.info Tomasz Terlikowski, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny portalu Fronda.pl. Dodaje, że Żmijewski pokazuje nam do czego prowadzi kultura krytyczna. - Prowadzi nas do kpin ze śmierci, do pokpiwania z wielkiego dramatu jaki w kulturze europejskiej był Holokaust. Zastanawiam się tylko, dlaczego środowiska, które tak mocno krytykowały polski antysemityzm, tym razem milczą? – pyta Terlikowski.

MK
fot. krytykapolityczna.pl

Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 7. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 8. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook