Jedynie prawda jest ciekawa


Ratusz składa zawiadomienia ws. reprywatyzacji

27.10.2016

Władze Warszawy złożyły w ostatnim czasie kilkanaście zawiadomień do prokuratury ws. zwrotu nieruchomości w mieście - poinformowała PAP Agnieszka Kłąb z ratusza. Jedno z zawiadomień, dotyczące możliwego fałszowania podpisów w dokumentach, trafi do Wrocławia - podała prokuratura.

"Składamy doniesienia wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości" - powiedziała PAP w czwartek zastępca rzecznika prasowego warszawskiego ratusza Agnieszka Kłąb. Pytana o konkretne doniesienia wymieniła m.in. trzy złożone przez ratusz 30 sierpnia - jedno z nich dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenę K. 

W czwartek Onet.pl podał, że w ubiegłym tygodniu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie zwrotu nieruchomości przy ul. Piaseczyńskiej 32, w której - jako pełnomocnik spadkobiercy - występuje warszawski mecenas Robert Nowaczyk oraz jego siostra, wspomniana już Marzena K. 

Doniesienie ratusza ws. możliwego fałszowania podpisów w dokumentach co do jednej z nieruchomości zostanie przekazane do innej prokuratury regionalnej; jest duże prawdopodobieństwo, że będzie to Prokuratura Regionalna w Wrocławiu - podała w czwartek PAP rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka. 

Według Biura Audytu Wewnętrznego ratusza - podał Onet.pl - mogło dojść do sfałszowania podpisów na pełnomocnictwach udzielonych przez spadkobiercę nieruchomości przy Piaseczyńskiej. Mogło też dojść do wyłudzenia zawarcia umowy w celu wzbogacenia się przy ewentualnej decyzji reprywatyzacyjnej. 

Portal podaje, że w grudniu 2013 r. Nowaczyk złożył wniosek o ustalenie i przyznanie odszkodowania za pozbawienie faktycznej możliwości władania działką, objętą tzw. dekretem Bieruta. Zrobił to w imieniu wówczas 93-letniego Andrzeja Górskiego, będącego następcą prawnym spadkobiercy. Do wniosku została załączona kopia pełnomocnictwa z 5 grudnia 2013 r. udzielonego Nowaczykowi przez Górskiego. Jak pisze Onet.pl, w maja 2015 r. Górski, w obecności notariusza, sprzedaje prawa do roszczeń Marzenie K. Sprzedaż w formie aktu notarialnego została zawarta między Górskim a pełnomocnikiem Marzeny K. 

Wątpliwości audytorów wewnętrznych ratusza budzą - jak podał portal - znacznie różniące się podpisy Górskiego, znajdujące się na obu pełnomocnictwach: z 2013 i 2015 roku. W zawiadomieniu do prokuratury, napisał Onet.pl, stwierdzono, że "nakreślone zostały raczej wprawioną ręką, nie zaś ręką osoby 93-letniej (w 2013 r.) i 95-letniej (w 2015 r.)". Ponadto w zawiadomieniu prokuratorskim podkreślono, że w akcie notarialnym brak jest informacji, czy stan świadomości 95-letniego wówczas zbywcy pozwalał na zawarcie takiej umowy. 

Mec. Nowaczyk w oświadczeniu przesłanym Onetowi podał, że Górski był jego klientem od końca 2013 do marca 2015 r. i reprezentował go w sprawie uzyskania odszkodowania do dwóch nieruchomości przy ul. Piaseczyńskiej i ul. Włochowskiej w Warszawie. Według Nowaczyka procedura trwała dłużej, niż tego oczekiwał jego klient, w związku z czym zdecydował się on na sprzedaż roszczeń do odszkodowania. Nowaczyk podkreślił, że nie był w sprawie finalnej sprzedaży pełnomocnikiem ani Marzeny K., ani Górskiego. 

Rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział PAP, że stołeczny ratusz "wykazał aktywność" i złożył zawiadomienie do prokuratury dopiero po konferencji z 18 października, na której prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro i wiceszef resortu Patryk Jaki zapowiedzieli powołanie komisji weryfikacyjnej, która badałaby decyzje reprywatyzacyjne pod kątem ich zgodności z prawem. 

Wiceprezydent Warszawy Witold Pahl mówił w połowie października, że działania służb miasta dają podstawę, żeby złożyć kolejne powiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zaznaczył jednak, że z uwagi na dobro postępowania nie może ujawnić, kogo dotyczy powiadomienie i jakiej sprawy. "Chodzi o sprawę, która się już toczy. To postępowanie administracyjne. W trakcie postępowania kontrolnego, które zleciłem, uznaliśmy, że w tej sprawie mogło dojść do fałszerstwa dokumentów, a co za tym idzie - próby wyłudzenia majątku kosztem miasta" - wyjaśniał. 

Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej. 

Wokół procesów reprywatyzacyjnych zrobiło się głośno, gdy pod koniec sierpnia w "Gazecie Wyborczej" ukazał się artykuł nt. okoliczności reprywatyzacji działki obok Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce - trzech osób, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. 

Media pisały, że urzędniczka MS - siostra mec. Nowaczyka - miała dostać w sumie 38,6 mln zł w ramach odszkodowań za sześć stołecznych nieruchomości, czego miała nie ujawnić w oświadczeniach majątkowych. Jest ona także jednym ze współwłaścicieli słynnej działki pod dawnym adresem Chmielna 70. 

Wrocławska prokuratura postawiła w październiku Marzenie K. zarzuty w związku ze sprawą jej oświadczeń majątkowych i reprywatyzacji w Warszawie. Zarzuty dotyczą lat 2012-2015. Mowa w nich m.in. o zatajeniu w oświadczeniach majątkowych danych o wypłacie odszkodowań za przejęte na podstawie dekretu Bieruta nieruchomości warszawskie. Zarzuty dotyczą również zatajenia przez K. w oświadczeniach majątkowych prawa do użytkowania wieczystego działki przy pl. Defilad. Za zarzucane czyny K. grozi do 5 lat więzienia. Przyznała się ona do zarzutów. 

W związku ze sprawą Chmielnej 70 i reprywatyzacji zlikwidowano Biuro Gospodarki Nieruchomościami w warszawskim ratuszu. Gronkiewicz-Waltz dyscyplinarnie zwolniła urzędników, którzy zajmowali się reprywatyzacją działki przy Chmielnej 70. Odwołani zostali też wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, któremu podlegało Biuro Gospodarki Nieruchomościami oraz wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, który zajmował się inwestycjami w mieście. 


ak/PAP 

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 7. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 8. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook