Jedynie prawda jest ciekawa


RAŚ łączy siły ze Związkiem Górnośląskim

29.06.2014

Dwie najsilniejsze śląskie organizacje regionalne - Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) i Związek Górnośląski (ZG) - rozważają wystawienie wspólnej listy w listopadowych wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa Śląskiego. Decyzja ma zapaść na początku lipca.

Oba ugrupowania widzą we współpracy szansę na lepszy wynik, oba mają też jednak pewne obawy przed taką koalicją.

Związek Górnośląski w ostatnich latach nie angażował się w politykę pod własnym szyldem. W swoich szeregach ma aktywnych polityków różnych partii ogólnopolskich - z Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości czy Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także prezydentów kilku miast. W mijającej
kadencji postulujący znaczne rozszerzenie autonomii regionów w Polsce RAŚ po raz pierwszy wprowadził do śląskiego sejmiku swoich radnych - obecnie ma ich 4.

"Sojusz wyborczy z żadną ogólnopolską partią nie wchodzi w grę" - oświadczył przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik. "Albo wystartujemy samodzielnie, albo pod wspólnym szyldem ze Związkiem Górnośląskim, trwają rozmowy na ten temat" - powiedział PAP. 

Wiceprezes ZG Grzegorz Franki poinformował, że decyzja w sprawie udziału związku w wyborach jeszcze nie zapadła. Ma ją podjąć 12-osobowy zarząd do 10 lipca. "Zastanawiamy się, czy w ogóle wystartować w wyborach, a jeśli tak, to czy z RAŚ, czy w szerszej koalicji z udziałem również mniejszych organizacji śląskich" - wyjaśnił. 

"Zasadnicza korzyść ze wspólnego startu to wysłanie do wyborców silnego sygnału, ważnego zwłaszcza wobec trwającego kryzysu politycznego w Polsce, że tworzymy nową jakość w polityce samorządowej w skali województwa. Taka lista mogłaby być zaczynem do budowy w przyszłości partii regionalnej. Problemem może być duża rozpiętość poglądów wśród członków Związku Górnośląskiego" - uważa Gorzelik. 

Jego zdaniem z zasady politycy partii ogólnopolskich traktują samorząd jako tymczasowy szczebel swojej kariery. "Trudno w takiej sytuacji o stworzenie i realizację długofalowej polityki, a ten region trzeba wymyślić na nowo" - powiedział. 

Przedstawiciele Związku Górnośląskiego obawiają się z kolei, że koalicja z RAŚ może w społecznym odbiorze spowodować przypisanie ich organizacji poglądów RAŚ. "Musielibyśmy zadbać o to, by nie łączono nas z niektórymi, słusznie, czy niesłusznie, przypisywanymi RAŚ radykalnymi pomysłami. Bez wątpienia to RAŚ ma więcej do stracenia w tych wyborach niż my. W wielu obszarach natomiast nasze poglądy są zbieżne. Łączy nas na pewno miłość do tego, co śląskie - tożsamość, kultura, dążenie do tego, by pięknie się różnić - Śląsk taki zawsze był" - powiedział Franki. 

Technicznie wspólny start jest sprawą skomplikowaną - obie organizacje to stowarzyszenia, a polskie prawo wyborcze przewiduje koalicję tylko w przypadku partii. Konieczne będzie przeprowadzenie procedury przez sąd. Na niższych szczeblach samorządu oba ugrupowania planują decyzje zależnie od siły swoich struktur i potencjalnego poparcia w poszczególnych miastach czy gminach.

"Ewentualny wspólny start do sejmiku to inicjatywa ciekawa, dająca szansę na 1-2 mandaty więcej. Szacuję, że taka lista mogłaby zgromadzić poparcie rzędu 15-16 proc." - powiedział PAP politolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr Tomasz Słupik. 

"Bez wątpienia taka lista mogłaby być alternatywą dla wyborców, zniechęconych do partii ogólnopolskich. Z prowadzonych przeze mnie badań wynika zresztą, że przepływy elektoratu między Platformą i Ruchem Autonomii Śląska są bardzo duże - dla ok. 80 proc. wyborców PO ugrupowaniem drugiego wyboru był właśnie RAŚ. A Platforma nie może zaliczyć mijającej kadencji w województwie do udanej, przypomnijmy sprawę Stadionu Śląskiego, Kolei Śląskich, czy odwołania w tym tygodniu dyrektora Muzeum Śląskiego" - dodał. 

W 48-osobowym sejmiku woj. śląskiego PO ma obecnie 22 radnych, SLD - 10, PiS - 9, Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) - 4, Solidarna Polska - 1 i PSL - 1. Jeden mandat piastuje Władysław Serafin, który po wyrzuceniu z PSL deklaruje wierność koalicji PO-PSL.

mc,PAP
[fot. facebook.com/Ruch Autonomii Śląska]

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 7. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 8. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook