Jedynie prawda jest ciekawa


Raport PiS o nieprawidłowościach wyborczych

27.11.2014

Wybory samorządowe naruszają standardy demokratyczne i są niezgodne z wymogami instytucji UE, zasługują na ocenę niedostateczną - to konkluzja zawarta w raporcie przygotowanym przez posłów PiS zasiadających w Zespole Parlamentarnym ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa.

Tymczasem minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki jest zdania, że o ile można mieć zastrzeżenia do pracy PKW i Krajowego Biura Wyborczego, nie można podważać całego procesu wyborczego.

Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej poseł PiS Krzysztof Szczerski, raport pt. "Wybory samorządowe w Polsce w 2014 r. w świetle standardów Unii Europejskiej" zostanie przekazany prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu i kandydatowi PiS na ten urząd Andrzejowi Dudzie.

"Nasza metodologia była bardzo prosta - zastosowaliśmy kryteria, które stosuje UE przy obserwacji wyborczej w krajach, do których udaje się z taką misją. Przyłożyliśmy te kryteria do sytuacji w Polsce, chcieliśmy zobaczyć, w jaki sposób oceniłaby te wybory misja obserwacji wyborów UE, gdyby tutaj była" - powiedział Szczerski.

Według raportu PiS "wybory należy ocenić jako naruszające standardy demokratyczne". "Obecne wybory samorządowe trudno nazwać inaczej, niż godzącymi w fundamentalne standardy demokratycznego państwa prawa wedle modelu europejskiego" - wnioskują autorzy.

Jak czytamy w raporcie, spośród 12 podstawowych kategorii oceny jakości wyborów pod kątem przestrzegania norm demokratycznych, wybory samorządowe, zwłaszcza te do sejmików województw "w pełni" spełniają jedno kryterium, częściowo pięć kryteriów; całkowicie nie spełniają sześciu kryteriów. "Oznacza to, że na 12 punktów możliwych do uzyskania, wybory w Polsce uzyskały 3,5 punktu. To oznacza oceną niedostateczną" - podkreślił Szczerski.

Za "spełnione" autorzy raportu uznali kryteria związane z przestrzeganiem praw człowieka. Są to takie kwestie jak: powszechność, równość i tajność prawa wyborczego, brak dyskryminacji, a także zapewnienie udziału kobiet, mniejszości i osób niepełnosprawnych w wyborach.

Według raportu, "częściowo spełnione" jest kryterium dotyczące kontekstu politycznego. Chodzi m.in.o równość szans obywateli w odniesieniu do uczestnictwa w sprawowaniu władzy, pluralizm polityczny i warunki działalności partii politycznych i uczciwy przebieg wyborów w przeszłości.

Zdaniem PiS "niespełnione standardy" dotyczą partycypacji obywateli, realnego pluralizmu politycznego i faktycznego rozdziału władz. Standardy częściowo spełnione to - zgodnie z raportem - uczciwy przebieg wyborów w przeszłości i warunki działalności partii politycznych.

W ocenie zespołu, kryterium "całkowicie niespełnione" to kryterium ram prawnych. Chodzi o jasne i precyzyjnie sformułowane prawo wyborcze, transparentny proces uchwalania prawa wyborczego", łatwy do zrozumienia system wyborczy.

PiS krytykuje też proces zarządzania wyborami. Zdaniem autorów raportu, w wyborach samorządowych był on nietransparentny, nieefektywnym i nieprofesjonalny. Wytkają też brak społecznego zaufania dla działań PKW i brak należytego poinstruowania obywateli. Zespół uważa też, że doszło do rażących nieścisłości w rejestrach osób uprawnionych do głosowania, pisze o "naciskach władz lokalnych i regionalnych na kandydatów opozycji sugerujące wycofanie się z list".

Wśród "niespełnionych standardów" UE PiS wymienia również: otwartą i uczciwą konkurencję między partiami oraz kandydatami, "nieobecność mowy nienawiści i agresywnej retoryki politycznej", ochronę wolności dziennikarzy, realną wolność słowa, pluralizm i niezależność mediów, przejrzyste i bezstronne rozpatrywanie protestów wyborczych w odpowiednich ramach czasowych.

Inne naruszenia norm wyborczych przyjętych w UE, to zdaniem autorów raportu m.in.: złe wyszkolenie składów komisji wyborczych, naruszenia zakazu zakłócania prac komisji, skomplikowane karty wyborcze, brak gwarancji tajności głosowania, liczenie głosów bez obecności mężów zaufania.

Ponadto są to, według PiS, niepoprawne sporządzanie protokołów, niemożliwość zarządzenia ponownego liczenia głosów przy dużym odsetku głosów nieważnych, a także brak zabezpieczenia materiałów po zliczeniu głosów. PiS za złamanie standardów uważa też sposób podawania wyników, który powinien następować tak szybko, jak to tylko możliwe.

Raport PiS zawiera też kilkanaście propozycji zmian legislacyjnych, w tym przywrócenia obowiązku dokumentowania przyczyn nieważności głosów zniesionego przez kodeks wyborczy, wprowadzenie instytucji rejestrowania czynności podejmowanych przez komisje za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk, zapewnienie wykorzystywania przejrzystej urny we wszystkich wyborach.

W dokumencie są także postulaty uściślenia procedur związanych z publikacją protokołów Komisji Obwodowej oraz dostępem do jego kopii, zmian w składzie PKW polegających na uzupełnieniu jej składu o 6 osób wskazanych przez kluby parlamentarne oraz wprowadzenie ich kadencyjności, która będzie trwać odpowiednio do kadencji Sejmu i kończyć się 150 dni po dniu wyborów do Sejmu i Senatu, zmian dotyczących składów okręgowych, rejonowych, terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych poprzez wprowadzenie na wszystkich szczeblach "czynnika społecznego", czyli osób zgłaszanych przez pełnomocników komitetów wyborczych.

PiS chce ponadto przedłużenia terminów na składanie i rozpatrywanie protestów wyborczych do odpowiednio 30 i 120 dni od dnia wyborów, wprowadzenia wymogu zabezpieczenia wszystkich oddanych głosów ważnych i nieważnych oraz przechowywania ich przynajmniej na okres kadencji, a także wprowadzenia odrębnych urn na karty wyborcze do poszczególnych organów samorządu terytorialnego.

Inne proponowane zmiany to wprowadzenie obowiązku pracy wszystkich komisji wyborczych w pełnych składach przez cały czas głosowania i liczenia głosów oraz prawnych gwarancji ochrony dla mężów zaufania.

Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki przyznał w rozmowie z PAP, że krytycznie ocenia pracę PKW, Krajowego Biura Wyborczego i jego szefa Kazimierza Czaplickiego podczas wyborów samorządowych 16 listopada. "Nie mam co do tego wątpliwości, że niefrasobliwość, zła organizacja i chaos informacyjny, który nastąpił, kładzie się cieniem na wizerunku całej Komisji i w pewnym sensie budzi u wyborców taki dyskomfort, który jest zrozumiały. Nie oznacza to natomiast, że można podważać cały proces wyborczy, rzetelną pracę komisji i na końcu ogromne zaangażowanie tych tysięcy osób - mówię już o pracownikach, którzy zliczali protokoły po to, żeby było rzetelnie podane opinii publicznej" - powiedział Halicki.

Jak podkreślił, można to było zrobić sąprawniej i szybciej, nawet metodą tradycyjną. Halicki zwrócił przy tym uwagę, że to sądy oceniają w Polsce prawidłowość przeprowadzenia wyborów. "Ta procedura musi się zakończyć, musimy poznać jej efekt, a nie orzekać już dziś bez tej procedury, a nawet bez momentu jej rozpoczęcia. Jak się okazuje, protestów wyborczych wcale nie jest tak wiele i nie są to liczby inne niż w poprzednich latach" - podkreśla szef MAC.

Odnosząc się do raportu PiS, Halicki ocenił, że "nawet wyborcy PiS czują, że ta kampania insynuacji jest kampanią obłudy". "Kandydaci PiS czują się nieswojo, bo jak mają się czuć, skoro te niby powszechne fałszerstwa dotyczą także ich wyniku, ich aktywności wyborczej? Nade wszystko (politycy PiS) obrażają przecież i mają w nosie swoich reprezentantów pracujących w komisjach wyborczych, mężów zaufania" - powiedział minister. "Tak bardzo się cieszyli w zeszłą niedzielę, tak było widać,
że chcą się cieszyć, a prezes Kaczyński odmawia im tej radości" - dodał.

PAP/mall
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tmerkelin 19.03.2018

  Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

  Kanclerz Angela Merkel podczas dzisiejszej wizyty w Polsce powinna jeszcze raz podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za druga wojnę światową i Holokaust

 2. 1270tu154regulajki 19.03.2018

  Sasin o zwrocie wraku Tu-154: nie widzę perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską

  Nie widzę żadnych perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską - ocenił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o sprawę zwrotu wraku Tu-154

 3. 1270nerkal007 19.03.2018

  Nergal przed sądem w sprawie znieważenia godła. "Polska nie ma wyłączności na ptaka"

  Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się w poniedziałek proces lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. Nergal, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła

 4. morawieckimay18032018 18.03.2018

  Morawiecki rozmawiał z May na temat Rosji. „Reakcja musi być zdecydowana”

  Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, która chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec Rosji

 5. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 6. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 7. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 8. 1270wstyd 17.03.2018

  "Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

  W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook