Jedynie prawda jest ciekawa


Raport o bezpieczeństwie ŚDM już gotowy

14.05.2016

Jako pierwsi z raportem zapoznają się przedstawiciele służb.

Raport dotyczący zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży zostanie w poniedziałek przekazany szefom służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i Kancelarii Premiera - powiedział PAP wojewoda małopolski Józef Pilch.

Wojewoda dodał, że mediom dokument zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu.

"Raport w poniedziałek zostanie złożony w Kancelarii Premiera, u szefów ABW i BOR oraz u Komendanta Głównego Policji i Komendanta Głównego PSP" - powiedział PAP Pilch. "Czekamy na jego zatwierdzenie, a potem planujemy wspólną konferencję z przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego ŚDM, na której będziemy mówić o tym dokumencie. Myślę, że odbędzie się ona najpóźniej we czwartek" – dodał wojewoda.

Zgodnie ze specustawą dotyczącą ŚDM wojewoda w porozumieniu z organizatorem wydarzenia, którym jest Archidiecezja Krakowska, opracowuje plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas Światowych Dni Młodzieży. Nie później niż do 15 maja przedkłada go Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Szefowi Biura Ochrony Rządu.

Do tej pory chęć przyjazdu do Krakowa na lipcowe spotkanie z papieżem zadeklarowało 587 tys. osób.

Premier Beata Szydło podczas piątkowej wizyty w Watykanie rozmawiała z papieżem o przygotowaniach do ŚDM. Szefowa polskiego rządu zapewniła, że dołoży wszelkich starań, żeby wizyta papieża i młodzieży z całego świata była bezpieczna. "Czekamy na nich, zrobimy wszystko, żeby te dni były wspaniale i przyniosły dla nas, dla polskiego państwa wspaniałe owoce" - mówiła dziennikarzom.

Jak informowano wcześniej nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM ma czuwać ok. 3 tys. policjantów z Małopolski, wspieranych przez 3,5 tys. funkcjonariuszy z innych rejonów kraju. W zabezpieczeniu uczestniczyć będzie także ok. 2,5 tys. strażaków z PSP oraz 7 tys. z Ochotniczych Straży Pożarnych. Policję wspierać będzie również Żandarmeria Wojskowa oraz Służba Celna.

W raporcie znajdą się informacje na temat zabezpieczenia wszystkich wydarzeń ŚDM z udziałem pielgrzymów. Wśród nich będą opisane szczegółowo tzw. wydarzenia centralne, w których uczestniczył będzie papież Franciszek: powitanie oraz Droga Krzyżowa na Błoniach, czuwanie modlitewne i msza św. w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką.

Dokument będzie zawierał dane o zabezpieczeniu wizyty papieża w Muzeum Auschwitz oraz o zabezpieczeniu medycznym jego pobytu na Jasnej Górze. Mają być też opisane potencjalne zagrożenia i punkty, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy organizacji wydarzenia o takiej skali.

Zgodnie ze specustawą przygotowany przez wojewodę plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas ŚDM ma zawierać m.in. oznaczenie dróg dojścia i rozchodzenia się pielgrzymów, dróg ewakuacyjnych, dojazdowych dla pojazdów służb ratowniczych i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a także oznaczenie stałych punktów pomocy medycznej. W dokumencie mają być też informacje o rozmieszczeniu parkingów i strefach szczególnych, podlegających wzmocnionej ochronie. Powinien on też zawierać dane o liczbie miejsc dla uczestników, o sposobie identyfikacji pielgrzymów i innych osób biorących udział w ŚDM, organizacji i oznakowaniu służb porządkowych.

Przedstawiciele służb watykańskich, którzy pod koniec kwietnia wizytowali miejsca pobytu papieża mają odwiedzić Polskę jeszcze raz w czerwcu. W czerwcu ma być znany ostateczny program wizyty Franciszka w naszym kraju.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział Ojciec Święty. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

Mly/PAP

fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 6. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 7. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook