Jedynie prawda jest ciekawa

Raport o bezpieczeństwie ŚDM już gotowy

14.05.2016

Jako pierwsi z raportem zapoznają się przedstawiciele służb.

Raport dotyczący zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży zostanie w poniedziałek przekazany szefom służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i Kancelarii Premiera - powiedział PAP wojewoda małopolski Józef Pilch.

Wojewoda dodał, że mediom dokument zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu.

"Raport w poniedziałek zostanie złożony w Kancelarii Premiera, u szefów ABW i BOR oraz u Komendanta Głównego Policji i Komendanta Głównego PSP" - powiedział PAP Pilch. "Czekamy na jego zatwierdzenie, a potem planujemy wspólną konferencję z przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego ŚDM, na której będziemy mówić o tym dokumencie. Myślę, że odbędzie się ona najpóźniej we czwartek" – dodał wojewoda.

Zgodnie ze specustawą dotyczącą ŚDM wojewoda w porozumieniu z organizatorem wydarzenia, którym jest Archidiecezja Krakowska, opracowuje plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas Światowych Dni Młodzieży. Nie później niż do 15 maja przedkłada go Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Szefowi Biura Ochrony Rządu.

Do tej pory chęć przyjazdu do Krakowa na lipcowe spotkanie z papieżem zadeklarowało 587 tys. osób.

Premier Beata Szydło podczas piątkowej wizyty w Watykanie rozmawiała z papieżem o przygotowaniach do ŚDM. Szefowa polskiego rządu zapewniła, że dołoży wszelkich starań, żeby wizyta papieża i młodzieży z całego świata była bezpieczna. "Czekamy na nich, zrobimy wszystko, żeby te dni były wspaniale i przyniosły dla nas, dla polskiego państwa wspaniałe owoce" - mówiła dziennikarzom.

Jak informowano wcześniej nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM ma czuwać ok. 3 tys. policjantów z Małopolski, wspieranych przez 3,5 tys. funkcjonariuszy z innych rejonów kraju. W zabezpieczeniu uczestniczyć będzie także ok. 2,5 tys. strażaków z PSP oraz 7 tys. z Ochotniczych Straży Pożarnych. Policję wspierać będzie również Żandarmeria Wojskowa oraz Służba Celna.

W raporcie znajdą się informacje na temat zabezpieczenia wszystkich wydarzeń ŚDM z udziałem pielgrzymów. Wśród nich będą opisane szczegółowo tzw. wydarzenia centralne, w których uczestniczył będzie papież Franciszek: powitanie oraz Droga Krzyżowa na Błoniach, czuwanie modlitewne i msza św. w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką.

Dokument będzie zawierał dane o zabezpieczeniu wizyty papieża w Muzeum Auschwitz oraz o zabezpieczeniu medycznym jego pobytu na Jasnej Górze. Mają być też opisane potencjalne zagrożenia i punkty, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy organizacji wydarzenia o takiej skali.

Zgodnie ze specustawą przygotowany przez wojewodę plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas ŚDM ma zawierać m.in. oznaczenie dróg dojścia i rozchodzenia się pielgrzymów, dróg ewakuacyjnych, dojazdowych dla pojazdów służb ratowniczych i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a także oznaczenie stałych punktów pomocy medycznej. W dokumencie mają być też informacje o rozmieszczeniu parkingów i strefach szczególnych, podlegających wzmocnionej ochronie. Powinien on też zawierać dane o liczbie miejsc dla uczestników, o sposobie identyfikacji pielgrzymów i innych osób biorących udział w ŚDM, organizacji i oznakowaniu służb porządkowych.

Przedstawiciele służb watykańskich, którzy pod koniec kwietnia wizytowali miejsca pobytu papieża mają odwiedzić Polskę jeszcze raz w czerwcu. W czerwcu ma być znany ostateczny program wizyty Franciszka w naszym kraju.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział Ojciec Święty. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

Mly/PAP

fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook