Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Raport o bezpieczeństwie ŚDM już gotowy

14.05.2016

Jako pierwsi z raportem zapoznają się przedstawiciele służb.

Raport dotyczący zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży zostanie w poniedziałek przekazany szefom służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i Kancelarii Premiera - powiedział PAP wojewoda małopolski Józef Pilch.

Wojewoda dodał, że mediom dokument zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu.

"Raport w poniedziałek zostanie złożony w Kancelarii Premiera, u szefów ABW i BOR oraz u Komendanta Głównego Policji i Komendanta Głównego PSP" - powiedział PAP Pilch. "Czekamy na jego zatwierdzenie, a potem planujemy wspólną konferencję z przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego ŚDM, na której będziemy mówić o tym dokumencie. Myślę, że odbędzie się ona najpóźniej we czwartek" – dodał wojewoda.

Zgodnie ze specustawą dotyczącą ŚDM wojewoda w porozumieniu z organizatorem wydarzenia, którym jest Archidiecezja Krakowska, opracowuje plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas Światowych Dni Młodzieży. Nie później niż do 15 maja przedkłada go Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Szefowi Biura Ochrony Rządu.

Do tej pory chęć przyjazdu do Krakowa na lipcowe spotkanie z papieżem zadeklarowało 587 tys. osób.

Premier Beata Szydło podczas piątkowej wizyty w Watykanie rozmawiała z papieżem o przygotowaniach do ŚDM. Szefowa polskiego rządu zapewniła, że dołoży wszelkich starań, żeby wizyta papieża i młodzieży z całego świata była bezpieczna. "Czekamy na nich, zrobimy wszystko, żeby te dni były wspaniale i przyniosły dla nas, dla polskiego państwa wspaniałe owoce" - mówiła dziennikarzom.

Jak informowano wcześniej nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM ma czuwać ok. 3 tys. policjantów z Małopolski, wspieranych przez 3,5 tys. funkcjonariuszy z innych rejonów kraju. W zabezpieczeniu uczestniczyć będzie także ok. 2,5 tys. strażaków z PSP oraz 7 tys. z Ochotniczych Straży Pożarnych. Policję wspierać będzie również Żandarmeria Wojskowa oraz Służba Celna.

W raporcie znajdą się informacje na temat zabezpieczenia wszystkich wydarzeń ŚDM z udziałem pielgrzymów. Wśród nich będą opisane szczegółowo tzw. wydarzenia centralne, w których uczestniczył będzie papież Franciszek: powitanie oraz Droga Krzyżowa na Błoniach, czuwanie modlitewne i msza św. w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką.

Dokument będzie zawierał dane o zabezpieczeniu wizyty papieża w Muzeum Auschwitz oraz o zabezpieczeniu medycznym jego pobytu na Jasnej Górze. Mają być też opisane potencjalne zagrożenia i punkty, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy organizacji wydarzenia o takiej skali.

Zgodnie ze specustawą przygotowany przez wojewodę plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas ŚDM ma zawierać m.in. oznaczenie dróg dojścia i rozchodzenia się pielgrzymów, dróg ewakuacyjnych, dojazdowych dla pojazdów służb ratowniczych i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a także oznaczenie stałych punktów pomocy medycznej. W dokumencie mają być też informacje o rozmieszczeniu parkingów i strefach szczególnych, podlegających wzmocnionej ochronie. Powinien on też zawierać dane o liczbie miejsc dla uczestników, o sposobie identyfikacji pielgrzymów i innych osób biorących udział w ŚDM, organizacji i oznakowaniu służb porządkowych.

Przedstawiciele służb watykańskich, którzy pod koniec kwietnia wizytowali miejsca pobytu papieża mają odwiedzić Polskę jeszcze raz w czerwcu. W czerwcu ma być znany ostateczny program wizyty Franciszka w naszym kraju.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział Ojciec Święty. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

Mly/PAP

fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. mid-17325117 25.03.2017

  Marsz opozycji: „Kocham Cię, Europo!"

  „Nie damy odebrać sobie szans unijnych, europejskich. Nie damy wyprowadzić Polski z projektu, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, rozwoju i postępu cywilizacyjnego”.

 2. mid-17325112 25.03.2017

  Protest frankowiczów w Warszawie

  "Ze wszystkich stron sceny politycznej odczuwamy blokadę" - mówił Andrzej Zalewski z Ruchu Obywatelskiego Frankowcy PL.

 3. mid-17325032 25.03.2017

  Rafalska: Rodzina w centrum

  "Rodzina energią dla Polski": To hasło chyba najlepiej oddaje cel, który przyświeca działaniom rządu - powiedziała szefowa MRPiPS.

 4. po-stefekk 25.03.2017

  PO: Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu

  Zdaniem PO zapowiadane przez PiS zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa.

 5. policjawPolitycepl 25.03.2017

  CBŚP rozbiło gang, który wyłudzał VAT

  Pięcioosobową grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniem VAT rozbili funkcjonariusze CBŚP z Bielska-Białej.

 6. mid-17324205 25.03.2017

  Rodzina jednym z ważniejszych elementów życia

  - Rodzina staje się jednym z ważniejszych elementów życia społecznego - powiedział Jacek Sapa.

 7. mid-17324078 24.03.2017

  HGW o zawiadomieniu CBA ws. reprywatyzacji

  CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu korupcji i niedopełnienia obowiązków przez urzędników stołecznego ratusza przy reprywatyzacji działek m.in. w obrębie Placu Defilad.

 8. mid-17323115 24.03.2017

  Petru: Raczej zagłosujemy za odwołaniem Szydło

  „Wiemy dobrze, że gdyby to miałoby być prawdziwe konstruktywne wotum nieufności, to wszystkie partie musiałby się spotkać, ustalić wspólnego kandydata”.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook