Jedynie prawda jest ciekawa


Raport NIK o PKP tajny

21.10.2011

Sąd przychylił się do wniosku PKP, by utajnić raport pokontrolny Najwyższej Izby Kontroli. – Wydanie tego, bardzo niebezpiecznego orzeczenia, możliwe było, dzięki nowelizacji ustawy o informacji publicznej – uważa prof. Antoni Kamiński.

Prawnikom PKP udało się wywalczyć zgodę sądu na utajnienie raportu po kontroli w spółce. Powołali się na fakt, że wiadomości NIK mogą szkodzić spółce i naruszyć dobre imię przewoźnika. Sąd przychylił się do wniosku Kolei. „Zakazuję NIK na czas trwania postępowania podawania do publicznej wiadomości (...) wystąpienia pokontrolnego z 17 marca (...) oraz z 13 maja 2011 r.” – brzmi postanowienie podpisane przez sędziego Andrzeja Sterkowicza 5 września br.

Według „Dziennika Gazety Prawnej” PKP przestraszyła się fragmentu raportu, dotyczącego ugody spółki PKP oraz spółki M. Według NIK M. miała dług wobec Kolei w wysokości ponad 7 milionów złotych. PKP zgodziły się tymczasem na ugodę, na mocy której spółka kolejowa otrzymała 50 tysięcy złotych oraz obietnicę, że dłużnik wyprowadzi się z wynajmowanego lokalu.

- Ta sytuacja wynika z nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. Eksperci ostrzegali, że zmiany wprowadzone przez Sejm mogą skutkować odcięciem opinii publicznej dostępu do informacji, które powinny być dostępne – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info prof. Antoni Kamiński z PAN. Jego zdaniem PKP wykorzystała regulacje znowelizowanej ustawy. – Ja nie widzę jednak żadnego przeciwwskazania dla ujawnienie takich wiadomości, szczególnie, że PKP jest firmą państwową. Jej zobowiązania powinny być więc przejrzyste – zaznacza ekspert.

Prof. Kamiński dodaje, że bardzo możliwe jest, że sposób utajniania działań zastosowany w tym przypadku może się upowszechnić. – To pierwsza jaskółka, która zwiastuje to, co się może dziać w tym obszarze – tłumaczy rozmówca portalu Stefczyk.info.

saż

[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook