Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Raport NIK o PKP tajny

21.10.2011

Sąd przychylił się do wniosku PKP, by utajnić raport pokontrolny Najwyższej Izby Kontroli. – Wydanie tego, bardzo niebezpiecznego orzeczenia, możliwe było, dzięki nowelizacji ustawy o informacji publicznej – uważa prof. Antoni Kamiński.

Prawnikom PKP udało się wywalczyć zgodę sądu na utajnienie raportu po kontroli w spółce. Powołali się na fakt, że wiadomości NIK mogą szkodzić spółce i naruszyć dobre imię przewoźnika. Sąd przychylił się do wniosku Kolei. „Zakazuję NIK na czas trwania postępowania podawania do publicznej wiadomości (...) wystąpienia pokontrolnego z 17 marca (...) oraz z 13 maja 2011 r.” – brzmi postanowienie podpisane przez sędziego Andrzeja Sterkowicza 5 września br.

Według „Dziennika Gazety Prawnej” PKP przestraszyła się fragmentu raportu, dotyczącego ugody spółki PKP oraz spółki M. Według NIK M. miała dług wobec Kolei w wysokości ponad 7 milionów złotych. PKP zgodziły się tymczasem na ugodę, na mocy której spółka kolejowa otrzymała 50 tysięcy złotych oraz obietnicę, że dłużnik wyprowadzi się z wynajmowanego lokalu.

- Ta sytuacja wynika z nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. Eksperci ostrzegali, że zmiany wprowadzone przez Sejm mogą skutkować odcięciem opinii publicznej dostępu do informacji, które powinny być dostępne – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info prof. Antoni Kamiński z PAN. Jego zdaniem PKP wykorzystała regulacje znowelizowanej ustawy. – Ja nie widzę jednak żadnego przeciwwskazania dla ujawnienie takich wiadomości, szczególnie, że PKP jest firmą państwową. Jej zobowiązania powinny być więc przejrzyste – zaznacza ekspert.

Prof. Kamiński dodaje, że bardzo możliwe jest, że sposób utajniania działań zastosowany w tym przypadku może się upowszechnić. – To pierwsza jaskółka, która zwiastuje to, co się może dziać w tym obszarze – tłumaczy rozmówca portalu Stefczyk.info.

saż

[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 4. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 5. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 6. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 7. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 8. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook