Jedynie prawda jest ciekawa


TVN i Polsat – przyjaciele PO

30.09.2011

Prywatne stacje telewizyjne z większą sympatią pokazują szefa rządzącej partii Donalda Tuska niż liderów opozycji - wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Batorego. Fundacja potwierdziła to, co w czasie kampanii prezydenckiej w Łazienkach Królewskich stwierdził reżyser Andrzej Wajda. Mówił wtedy, że PO ma przyjaciół w stacjach komercyjnych.

W raporcie Fundacji Batorego czytamy m.in., że w stacjach TVN i Polsat „oceny polityków były bardziej spolaryzowane niż w TVP”, a „materiały - kontrowersyjne, z wyraźnie zarysowaną tezą i stanowiskiem dziennikarza”. „TVN i Polsat znacznie częściej niż serwisy TVP prezentowały negatywnie Prawo i Sprawiedliwość, natomiast Platformę Obywatelską najczęściej pozytywnie” – twierdzą autorzy raportu.

- Lepiej późno niż wcale – komentuje dla portalu Stefczyk.info publicysta „Rzeczpospolitej” Rafał Ziemkiewicz. - To, że TVN i Polsat są proplatformerskie było wiadomo już od kilku lat. Teraz omawiając wyniki podobnych badań trzeba stwierdzić ewolucję stacji prywatnych, które nie są już tylko proplatformerskie, ale stały się zajadle propagandowe.

W dokumencie Fundacji Batorego lepiej wypadła telewizja publiczna. Na antenie TVP dominowała neutralna prezentacja partii i ich liderów. Warto jednak zwrócić uwagę, jak rozkładają się sympatie polityczne w poszczególnych programach informacyjnych telewizji publicznej. "Wiadomości" i "Teleexpress" częściej negatywnie oceniały PiS niż PO, z kolei "Serwis Info" i "Panorama" były bardziej krytyczne wobec rządu, niż wobec opozycji. "Teleexpress" z kolei znacząco częściej pokazywał PSL i Waldemara Pawlaka.

W "Faktach" i "Wydarzeniach" częściej niż na antenie TVP prezentowany był premier Tusk. W "Wydarzeniach" był pokazywany nawet 57 proc. czasu, jaki przeznaczono na prezentowanie kandydatów. Kaczyński we wszystkich serwisach pokazywany był przez 48 minut. Przez ponad jedną trzecią tego czasu - negatywnie. Zdecydowanie bardziej krytyczne wobec prezesa PiS były media prywatne (ponad połowa ocen negatywnych), niż publiczne (8 proc. ocen negatywnych).

Fundacja Batorego już po raz czwarty zorganizowała monitoring głównych serwisów informacyjnych wiodących stacji telewizyjnych. Badanie prowadzone było przez zespół socjologów z Pracowni Teorii Zmiany Społecznej Instytutu Socjologii UW. Badane były: "Teleexpress", "Panorama, "Wiadomości", "Serwis Info" (Telewizja Polska), "Fakty" (TVN) i "Wydarzenia" Polsat.

MM

[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 2. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 3. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 4. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 5. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 6. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 7. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 8. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook