Jedynie prawda jest ciekawa


TVN i Polsat – przyjaciele PO

30.09.2011

Prywatne stacje telewizyjne z większą sympatią pokazują szefa rządzącej partii Donalda Tuska niż liderów opozycji - wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Batorego. Fundacja potwierdziła to, co w czasie kampanii prezydenckiej w Łazienkach Królewskich stwierdził reżyser Andrzej Wajda. Mówił wtedy, że PO ma przyjaciół w stacjach komercyjnych.

W raporcie Fundacji Batorego czytamy m.in., że w stacjach TVN i Polsat „oceny polityków były bardziej spolaryzowane niż w TVP”, a „materiały - kontrowersyjne, z wyraźnie zarysowaną tezą i stanowiskiem dziennikarza”. „TVN i Polsat znacznie częściej niż serwisy TVP prezentowały negatywnie Prawo i Sprawiedliwość, natomiast Platformę Obywatelską najczęściej pozytywnie” – twierdzą autorzy raportu.

- Lepiej późno niż wcale – komentuje dla portalu Stefczyk.info publicysta „Rzeczpospolitej” Rafał Ziemkiewicz. - To, że TVN i Polsat są proplatformerskie było wiadomo już od kilku lat. Teraz omawiając wyniki podobnych badań trzeba stwierdzić ewolucję stacji prywatnych, które nie są już tylko proplatformerskie, ale stały się zajadle propagandowe.

W dokumencie Fundacji Batorego lepiej wypadła telewizja publiczna. Na antenie TVP dominowała neutralna prezentacja partii i ich liderów. Warto jednak zwrócić uwagę, jak rozkładają się sympatie polityczne w poszczególnych programach informacyjnych telewizji publicznej. "Wiadomości" i "Teleexpress" częściej negatywnie oceniały PiS niż PO, z kolei "Serwis Info" i "Panorama" były bardziej krytyczne wobec rządu, niż wobec opozycji. "Teleexpress" z kolei znacząco częściej pokazywał PSL i Waldemara Pawlaka.

W "Faktach" i "Wydarzeniach" częściej niż na antenie TVP prezentowany był premier Tusk. W "Wydarzeniach" był pokazywany nawet 57 proc. czasu, jaki przeznaczono na prezentowanie kandydatów. Kaczyński we wszystkich serwisach pokazywany był przez 48 minut. Przez ponad jedną trzecią tego czasu - negatywnie. Zdecydowanie bardziej krytyczne wobec prezesa PiS były media prywatne (ponad połowa ocen negatywnych), niż publiczne (8 proc. ocen negatywnych).

Fundacja Batorego już po raz czwarty zorganizowała monitoring głównych serwisów informacyjnych wiodących stacji telewizyjnych. Badanie prowadzone było przez zespół socjologów z Pracowni Teorii Zmiany Społecznej Instytutu Socjologii UW. Badane były: "Teleexpress", "Panorama, "Wiadomości", "Serwis Info" (Telewizja Polska), "Fakty" (TVN) i "Wydarzenia" Polsat.

MM

[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

 2. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 3. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 4. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 5. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 6. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 7. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 8. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook