Jedynie prawda jest ciekawa


Radziwiłł zapowiada: szpitale dostaną więcej środków

29.09.2017

Sieć szpitali to szansa na to, że jakość opieki nad pacjentami się poprawi, a ich bezpieczeństwo wzrośnie - powiedział w piątek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Podkreślił, że szpitale sieciowe dostaną więcej środków.

Sieć szpitali zacznie funkcjonować od niedzieli; dotychczas zakwalifikowano do niej ok. 600 placówek. Według szacunków NFZ, poza siecią znalazło się 5 proc. łóżek z placówek, które dotychczas miały kontrakty z NFZ.

Minister zapewnił, że sieć szpitali została dobrze przygotowana. - Dla pacjentów to szansa na to, że jakość ich opieki się poprawi, że bezpieczeństwo pacjentów wzrośnie - powiedział Radziwiłł podczas konferencji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej (Lubelskie).

Podkreślił, że chorzy zgłaszający się na izbę przyjęć, będą mogli liczyć na "lepsze przyjęcie", ponieważ obok izb przyjęć i SOR-ów będą działały punkty nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Radziwiłł zapewnił też, że pacjenci będą mogli liczyć na lepszą, kompleksową opiekę w trakcie pobytu w szpitalu. - Pacjent po szpitalu będzie mógł liczyć na to, że szpital, który się nim zajmuje, po wypisaniu pacjenta do domu będzie nadal sprawował nad nim opiekę w postaci rehabilitacji albo opieki specjalistycznej w poradni przyszpitalnej, która bardzo wielu chorym jest potrzebna do tego, aby kontynuować pozytywny efekt leczenia - dodał.

Minister wskazał też, że szpitale wchodzące do sieci będą w lepszej kondycji finansowej. - Dostaną one około 10 proc. więcej środków w porównaniu z poprzednimi okresami, a zatem nie ma mowy o tym, żebyśmy wprowadzali reformę, nie myśląc o jej sfinansowaniu. Wydaje się, że perspektywa na przyszły rok też jest niezła, chociaż oczywiście ciągle zabiegamy o to, aby finansów w służbie zdrowia było więcej - powiedział Radziwiłł.

Podkreślił, że w najbliższym czasie zakupiony zostanie dodatkowy sprzęt dla szpitali. Wykupionych ma być też więcej świadczeń, na które pacjenci czekają w kolejkach. - Będziemy starali się jeszcze w tym roku zapłacić dużą część nadwykonań, a zatem wzmocnimy pozycję finansową szpitali. Wszystko to pozwala myśleć z optymizmem o tym, jak służba zdrowia wkroczy w następny rok - powiedział.

Radziwiłł zaznaczył, że w służbie zdrowia najważniejsi są pacjenci i to dla nich, a"nie dla profesjonalistów medycznych, nie dla lekarzy, nie dla dyrektorów, nie dla właścicieli różnego rodzaju placówek biznesowych w służbie zdrowia" wprowadzane są zmiany.

Minister wskazywał, że nowe rozwiązanie w zakresie nocnej i świątecznej opieki pacjentów ma obniżyć napór na izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe.

- Sytuacja pacjentów na izbach przyjęć, Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w całej Polsce jest dramatyczna. Tłumy ludzi konkurujących między sobą, ciężko chorzy, bardzo poważnie cierpiący pacjenci (...) często nie mogą się przebić przez tłum ludzi, którzy przyszli do szpitala, dlatego, że to jest placówka całodobowa i tutaj poszukują pomocy w sytuacji nagłego przeziębienia, skończenia się leków w przewlekłej chorobie - mówił minister.

Podkreślił, że "ta sytuacja musi się zmienić". - Zmieniamy ją, ta zmiana polega na tym żeby w SOR, w izbie przyjęć byli tylko ciężko chorzy, a ci lżej chorzy muszą znaleźć jakieś inne miejsce - dodał szef resortu zdrowia.

Wskazał, że pacjenci z lżejszymi schorzeniami powinni szukać pomocy w podstawowej opiece zdrowotnej, u swojego lekarza rodzinnego czy pielęgniarki rodzinnej. - Mamy nadzieję, że w wyniku zmian, które planujemy, które niedługo już wprowadzimy, coraz więcej pacjentów da się przekonać do tego, żeby starać się odwiedzać swoją przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej - dodał.

Minister podkreślił, że nocna i świąteczna pomoc lekarska jest rozwiązaniem rezerwowym. - Nocna i świąteczna pomoc lekarska będzie zorganizowana tam, gdzie jest potrzebna, aczkolwiek główny ciężar pacjentów lżej chorych to jest podstawowa opieka zdrowotna - oświadczył Radziwiłł.

- Mam nadzieję, że zmiany, które przygotowujemy doprowadzą do tego, że potrzeba udzielania świadczeń w godzinach niestandardowych, w nocy, w święto, będzie nieco mniejsza. Dlatego, że zespoły POZ będą bliżej swoich podopiecznych, a ci podopieczni będą bardziej przekonani o tym, że stały kontakt ze swoim lekarzem i pielęgniarką ma swoją wartość - dodał.

PAP

Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 3. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 4. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 5. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Kandydat opozycji odniósł się do sporu Polski z Komisją Europejską.

 6. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 7. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 8. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook