Jedynie prawda jest ciekawa

Radom zbiera pieniądze na pomnik Lecha Kaczyńskiego

23.04.2012

Od poniedziałku w Radomiu prowadzona jest publiczna zbiórka pieniędzy na budowę pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pomnik ma stanąć w tym mieście w trzecią rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Specjalne cegiełki można już kupić w siedzibie PiS.

Zbiórkę prowadzi Społeczny Komitet Budowy Pomnika śp. Prezydenta RP profesora Lecha Aleksandra Kaczyńskiego. Jego przewodniczącym jest poseł PiS Marek Suski. W skład komitetu weszli m.in. pochodzący z regionu radomskiego parlamentarzyści PiS oraz inni lokalni działacze tej partii.

Koszt budowy pomnika oszacowano na ok. 300 tys. zł. Cegiełki o nominałach: 10, 100, 500 i 1000 zł można już kupować w radomskiej siedziby PiS. Komitet wkrótce - jak zapowiedział Suski na poniedziałkowej konferencji prasowej - będzie organizował też akcje sprzedaży w Radomiu. Zgodę na ich przeprowadzanie wydał prezydent miasta. Mieszkańcy Radomia mogą też wspierać inicjatywę budowy pomnika poprzez wpłaty na specjalne konto bankowe.               

Cegiełka zawiera wizerunek prezydenta Lecha Kaczyńskiego na tle Belwederu oraz replikę polskiego godła, które uratowało się z katastrofy smoleńskiej.               

Suski podkreślił, że wystąpił już do władz Radomia o wskazanie lokalizacji dla pomnika. "Chcemy, żeby to był pomnik monumentalny, by był oddaniem czci mężowi stanu, jakim był Lech Kaczyński" - powiedział poseł.  

Członkowie komitetu chcą, by pomnik - jak to zaznaczył Suski - "stanął w poczesnym miejscu w Radomiu". "Żeby nie tylko oddawał cześć i pamięć prezydenta, ale żeby był bryłą artystyczną godną osoby, którą ma upamiętnić" - stwierdził Suski.                      

Parlamentarzysta powiedział też, że Komitet zaproponował zaprojektowanie i wykonanie pomnika Andrzejowi Renesowi, rzeźbiarzowi, autorowi wielu pomników w Polsce, m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz tablicy pamiątkowe ku czci Lecha Kaczyńskiego, która znajduje się na ścianie Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. 

W deklaracji powołania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika śp. Prezydenta RP profesora Lecha Aleksandra Kaczyńskiego napisano m.in., że pomnik poświęcony pamięci prezydenta będzie także symbolicznym oddaniem czci wszystkim ofiarom katastrofy. "Pan prezydent i te wszystkie ofiary, to wielcy Polacy, którzy ponieśli śmierć w niewyjaśnionych wciąż, w coraz bardziej można powiedzieć, kompromitujących nasze władze okolicznościach" - powiedział Suski.                  

Parlamentarzysta stwierdził, że radomianie chcą w szczególny sposób upamiętnić Lecha Kaczyńskiego, bo jest on honorowym obywatelem Radomia.  Uczestniczący w konferencji prasowej poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że Komitet dąży do tego, by pomnik był gotowy na trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej. 

PAP

[fot.suski.blox.pl]

Warto poczytać

 1. Rezydenciprotest22102017 22.10.2017

  Prezydent włączy się w spór dotyczący rezydentów? Jest komentarz ministra

  W tym momencie protestu rezydentów nie ma potrzeby wchodzenia prezydenta w jego rozstrzygnięcie, ponieważ to sprawa między rządem, a protestującymi lekarzami - uważa prezydencki minister Andrzej Dera.

 2. MuzeumIIWSwiki 22.10.2017

  W Gdańsku stanie pomnik bohatera? "Zrobię wszystko żeby powstał".

  Składam dziś deklarację, że zrobię wszystko, aby przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział w sobotę dyrektor tej placówki Karol Nawrocki. Dodał, że powoła w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.

 3. przylebska21102017 21.10.2017

  Rzecznik TK: prezes Trybunału zawiadomi prokuraturę ws. publikacji "GW" i "Faktu"

  - Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska złoży doniesienie do prokuratury ws. publikacji "Gazety Wyborczej" i dziennika "Fakt" dotyczących jej rzekomych powiązań ze służbami specjalnymi

 4. HGWYT 21.10.2017

  PiS atakuje PO w nowym spocie. Chodzi o reprywatyzację [WIDEO]

  Dziś PO chce mówić o samorządzie. Czy będzie dyskusja o wiceprzewodniczącej PO i tym, co dzieje się pod jej rządami? - napisała w sobotę na Twitterze rzecznik PiS Beata Mazurek. Zaprezentowała także nowy spot PiS dot. udziału PO w aferze reprywatyzacyjnej.

 5. Blaszczak12082017 21.10.2017

  Błaszczak: mężczyzna, który podpalił się przed PKiN ofiarą propagandy

  Mężczyzna, który w czwartek podpalił się przez PKiN jest ofiarą propagandy totalnej opozycji - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Według niego nie ma powodów, żeby targnąć się na własne życie w geście protestu wobec rządzących.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook