Jedynie prawda jest ciekawa


Radom zbiera pieniądze na pomnik Lecha Kaczyńskiego

23.04.2012

Od poniedziałku w Radomiu prowadzona jest publiczna zbiórka pieniędzy na budowę pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pomnik ma stanąć w tym mieście w trzecią rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Specjalne cegiełki można już kupić w siedzibie PiS.

Zbiórkę prowadzi Społeczny Komitet Budowy Pomnika śp. Prezydenta RP profesora Lecha Aleksandra Kaczyńskiego. Jego przewodniczącym jest poseł PiS Marek Suski. W skład komitetu weszli m.in. pochodzący z regionu radomskiego parlamentarzyści PiS oraz inni lokalni działacze tej partii.

Koszt budowy pomnika oszacowano na ok. 300 tys. zł. Cegiełki o nominałach: 10, 100, 500 i 1000 zł można już kupować w radomskiej siedziby PiS. Komitet wkrótce - jak zapowiedział Suski na poniedziałkowej konferencji prasowej - będzie organizował też akcje sprzedaży w Radomiu. Zgodę na ich przeprowadzanie wydał prezydent miasta. Mieszkańcy Radomia mogą też wspierać inicjatywę budowy pomnika poprzez wpłaty na specjalne konto bankowe.               

Cegiełka zawiera wizerunek prezydenta Lecha Kaczyńskiego na tle Belwederu oraz replikę polskiego godła, które uratowało się z katastrofy smoleńskiej.               

Suski podkreślił, że wystąpił już do władz Radomia o wskazanie lokalizacji dla pomnika. "Chcemy, żeby to był pomnik monumentalny, by był oddaniem czci mężowi stanu, jakim był Lech Kaczyński" - powiedział poseł.  

Członkowie komitetu chcą, by pomnik - jak to zaznaczył Suski - "stanął w poczesnym miejscu w Radomiu". "Żeby nie tylko oddawał cześć i pamięć prezydenta, ale żeby był bryłą artystyczną godną osoby, którą ma upamiętnić" - stwierdził Suski.                      

Parlamentarzysta powiedział też, że Komitet zaproponował zaprojektowanie i wykonanie pomnika Andrzejowi Renesowi, rzeźbiarzowi, autorowi wielu pomników w Polsce, m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz tablicy pamiątkowe ku czci Lecha Kaczyńskiego, która znajduje się na ścianie Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. 

W deklaracji powołania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika śp. Prezydenta RP profesora Lecha Aleksandra Kaczyńskiego napisano m.in., że pomnik poświęcony pamięci prezydenta będzie także symbolicznym oddaniem czci wszystkim ofiarom katastrofy. "Pan prezydent i te wszystkie ofiary, to wielcy Polacy, którzy ponieśli śmierć w niewyjaśnionych wciąż, w coraz bardziej można powiedzieć, kompromitujących nasze władze okolicznościach" - powiedział Suski.                  

Parlamentarzysta stwierdził, że radomianie chcą w szczególny sposób upamiętnić Lecha Kaczyńskiego, bo jest on honorowym obywatelem Radomia.  Uczestniczący w konferencji prasowej poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że Komitet dąży do tego, by pomnik był gotowy na trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej. 

PAP

[fot.suski.blox.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 8. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook