Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Radom zbiera pieniądze na pomnik Lecha Kaczyńskiego

23.04.2012

Od poniedziałku w Radomiu prowadzona jest publiczna zbiórka pieniędzy na budowę pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pomnik ma stanąć w tym mieście w trzecią rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Specjalne cegiełki można już kupić w siedzibie PiS.

Zbiórkę prowadzi Społeczny Komitet Budowy Pomnika śp. Prezydenta RP profesora Lecha Aleksandra Kaczyńskiego. Jego przewodniczącym jest poseł PiS Marek Suski. W skład komitetu weszli m.in. pochodzący z regionu radomskiego parlamentarzyści PiS oraz inni lokalni działacze tej partii.

Koszt budowy pomnika oszacowano na ok. 300 tys. zł. Cegiełki o nominałach: 10, 100, 500 i 1000 zł można już kupować w radomskiej siedziby PiS. Komitet wkrótce - jak zapowiedział Suski na poniedziałkowej konferencji prasowej - będzie organizował też akcje sprzedaży w Radomiu. Zgodę na ich przeprowadzanie wydał prezydent miasta. Mieszkańcy Radomia mogą też wspierać inicjatywę budowy pomnika poprzez wpłaty na specjalne konto bankowe.               

Cegiełka zawiera wizerunek prezydenta Lecha Kaczyńskiego na tle Belwederu oraz replikę polskiego godła, które uratowało się z katastrofy smoleńskiej.               

Suski podkreślił, że wystąpił już do władz Radomia o wskazanie lokalizacji dla pomnika. "Chcemy, żeby to był pomnik monumentalny, by był oddaniem czci mężowi stanu, jakim był Lech Kaczyński" - powiedział poseł.  

Członkowie komitetu chcą, by pomnik - jak to zaznaczył Suski - "stanął w poczesnym miejscu w Radomiu". "Żeby nie tylko oddawał cześć i pamięć prezydenta, ale żeby był bryłą artystyczną godną osoby, którą ma upamiętnić" - stwierdził Suski.                      

Parlamentarzysta powiedział też, że Komitet zaproponował zaprojektowanie i wykonanie pomnika Andrzejowi Renesowi, rzeźbiarzowi, autorowi wielu pomników w Polsce, m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz tablicy pamiątkowe ku czci Lecha Kaczyńskiego, która znajduje się na ścianie Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. 

W deklaracji powołania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika śp. Prezydenta RP profesora Lecha Aleksandra Kaczyńskiego napisano m.in., że pomnik poświęcony pamięci prezydenta będzie także symbolicznym oddaniem czci wszystkim ofiarom katastrofy. "Pan prezydent i te wszystkie ofiary, to wielcy Polacy, którzy ponieśli śmierć w niewyjaśnionych wciąż, w coraz bardziej można powiedzieć, kompromitujących nasze władze okolicznościach" - powiedział Suski.                  

Parlamentarzysta stwierdził, że radomianie chcą w szczególny sposób upamiętnić Lecha Kaczyńskiego, bo jest on honorowym obywatelem Radomia.  Uczestniczący w konferencji prasowej poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że Komitet dąży do tego, by pomnik był gotowy na trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej. 

PAP

[fot.suski.blox.pl]

Słowa kluczowe:

radom

,

pomnik

,

Lech Kaczyński

,

PiS

Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. konferencja-PO 26.05.2017

  PO znowu o Berczyńskim

  Wracają do sprawy negocjacji ws. Caracali i chcą po raz kolejny dymisji szefa MON.

 4. Sad-gfgdd 26.05.2017

  Jaki o korupcji w SN

  "Prokuratura prowadzi bardzo poważne postępowanie dotyczące korupcji w Sądzie Najwyższym".

 5. karcxa 26.05.2017

  Karczewski: Chciałbym podziękować wszystkim matkom

  Życzę Wam, żebyście miały jak najwięcej satysfakcji, żebyście miały jak najwięcej uśmiechu.

 6. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 7. st66665555 26.05.2017

  Zwolnienia w policji związane ze śmiercią Stachowiaka

  Dyrektorka Biura Kontroli Komendy Głównej Policji Halina Żabowska została odwołana ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 8. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook