Jedynie prawda jest ciekawa


Radom zbiera pieniądze na pomnik Lecha Kaczyńskiego

23.04.2012

Od poniedziałku w Radomiu prowadzona jest publiczna zbiórka pieniędzy na budowę pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pomnik ma stanąć w tym mieście w trzecią rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Specjalne cegiełki można już kupić w siedzibie PiS.

Zbiórkę prowadzi Społeczny Komitet Budowy Pomnika śp. Prezydenta RP profesora Lecha Aleksandra Kaczyńskiego. Jego przewodniczącym jest poseł PiS Marek Suski. W skład komitetu weszli m.in. pochodzący z regionu radomskiego parlamentarzyści PiS oraz inni lokalni działacze tej partii.

Koszt budowy pomnika oszacowano na ok. 300 tys. zł. Cegiełki o nominałach: 10, 100, 500 i 1000 zł można już kupować w radomskiej siedziby PiS. Komitet wkrótce - jak zapowiedział Suski na poniedziałkowej konferencji prasowej - będzie organizował też akcje sprzedaży w Radomiu. Zgodę na ich przeprowadzanie wydał prezydent miasta. Mieszkańcy Radomia mogą też wspierać inicjatywę budowy pomnika poprzez wpłaty na specjalne konto bankowe.               

Cegiełka zawiera wizerunek prezydenta Lecha Kaczyńskiego na tle Belwederu oraz replikę polskiego godła, które uratowało się z katastrofy smoleńskiej.               

Suski podkreślił, że wystąpił już do władz Radomia o wskazanie lokalizacji dla pomnika. "Chcemy, żeby to był pomnik monumentalny, by był oddaniem czci mężowi stanu, jakim był Lech Kaczyński" - powiedział poseł.  

Członkowie komitetu chcą, by pomnik - jak to zaznaczył Suski - "stanął w poczesnym miejscu w Radomiu". "Żeby nie tylko oddawał cześć i pamięć prezydenta, ale żeby był bryłą artystyczną godną osoby, którą ma upamiętnić" - stwierdził Suski.                      

Parlamentarzysta powiedział też, że Komitet zaproponował zaprojektowanie i wykonanie pomnika Andrzejowi Renesowi, rzeźbiarzowi, autorowi wielu pomników w Polsce, m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz tablicy pamiątkowe ku czci Lecha Kaczyńskiego, która znajduje się na ścianie Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. 

W deklaracji powołania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika śp. Prezydenta RP profesora Lecha Aleksandra Kaczyńskiego napisano m.in., że pomnik poświęcony pamięci prezydenta będzie także symbolicznym oddaniem czci wszystkim ofiarom katastrofy. "Pan prezydent i te wszystkie ofiary, to wielcy Polacy, którzy ponieśli śmierć w niewyjaśnionych wciąż, w coraz bardziej można powiedzieć, kompromitujących nasze władze okolicznościach" - powiedział Suski.                  

Parlamentarzysta stwierdził, że radomianie chcą w szczególny sposób upamiętnić Lecha Kaczyńskiego, bo jest on honorowym obywatelem Radomia.  Uczestniczący w konferencji prasowej poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że Komitet dąży do tego, by pomnik był gotowy na trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej. 

PAP

[fot.suski.blox.pl]

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 4. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 5. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 6. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 7. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook