Jedynie prawda jest ciekawa


Radny PiS apeluje o udostępnienie raportu o stratach wojennych Warszawy

29.09.2017

Radny PiS z Mokotowa Jacek Ozdoba zaapelował do prezydent Warszawy o udostępnienie raportu o zniszczeniach wojennych Warszawy w języku niemieckim. Mec. Stefan Hambura zarzucił Hannie Gronkiewicz-Waltz, że "wspiera niemiecką narrację historyczną".

Podczas konferencji przed stołecznym ratuszem Ozdoba zaapelował do Hanny Gronkiewicz-Waltz o wydanie w języku niemieckim albumu o zniszczeniach wojennych Warszawy. - Pani prezydent wycofała się z decyzji prezydenta Lecha Kaczyńskiego ws. pokazanie Niemcom dokumentacji, efektów pracy komisji, która wyliczyła straty, jakie poniosła Warszawa podczas II wojny światowej - powiedział Ozdoba.

Mec. Hambura poinformował PAP, że z inicjatywą wydania raportu wystąpił przed laty ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, raport powstał i został wydany w języku polskim w śladowej ilości. Dodał, że raport od razu był tłuczony na język niemiecki. - Jest w ratuszu, tylko prezydent Gronkiewicz-Waltz zablokowała wydanie albumu w języku niemieckim - podkreślił.

Radny PiS wystąpił także z drugim apelem do prezydent stolicy dotyczącym zgody na udostępnienie emisji filmu "Raport o wojennych stratach Warszawy". - Pani prezydent, ratusz, w pierwszej połowie września odmówił emisji filmu - raportu o zniszczeniach Warszawy, dla telewizji publicznej, co jest kompletnie niezrozumiałe. Odbiera się materiały archiwalne kompletnie nie uzasadniając tak absurdalnych decyzji - zaznaczył Ozdoba. Jak dodał, prezydent stolicy ma prawa do tego filmu.

Poinformował, że wystąpił na początku tygodnia z interpelacją do prezydent Warszawy o udostępnienie tłumaczenia raportu o stratach Warszawy na język niemiecki oraz o wyjaśnienia dlaczego ratusz odmówił emisji filmu dla telewizji publicznej. Czeka na odpowiedź.

Według radnego twierdzenie, że wydanie albumu o stratach Warszawy zaszkodziłoby relacjom polsko-niemieckim "jest abstrakcyjne".

Mec. Hambura ocenił, że prezydent Warszawy "działa niestety wbrew interesowi Polski". - Wspiera niemiecką narrację historyczną w Europie i na świecie - uznał. Wezwał Gronkiewicz-Waltz, "żeby nie bała się Niemców" i wydała raport o zniszczeniach Warszawy w języku niemieckim.

- Gdyż w Niemczech jest głód prawdy. W Niemczech mało kto wie, jak była prowadzona II wojna światowa w Polsce. Często powstanie w Warszawie jest mylone z powstaniem w getcie. Ta wiedza należy się społeczeństwu niemieckiemu i ten raport powinien jak najszybciej zostać wydany w języku niemieckim - powiedział Hambura.

Dodał, że raport został już przetłumaczony, tylko trzeba przekazać go do drukarni. - Uwolnić tłumaczenie i wysyłać do Niemiec, do bibliotek publicznych, uniwersyteckich - apelował.

Na konferencji Hamburze i Ozdobie towarzyszyła m.in. Izabela Brodacka-Falzmann reprezentująca Stowarzyszenie Ofiar III Rzeszy. - My w tym momencie domagamy się właściwie tylko prawdy historycznej, niczego więcej. Odszkodowania to jest zupełnie osobna historia, na ten temat niech się wypowiadają prawnicy, my chcemy prawdy historycznej - powiedziała Brodacka-Falzmann.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 3. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 4. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Kandydat opozycji odniósł się do sporu Polski z Komisją Europejską.

 5. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 6. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 7. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook