Jedynie prawda jest ciekawa


Radni PO chcą kontrolować Muzeum Powstania

15.05.2012

Jak informuje "Rzeczpospolita", stołeczni radni w czwartek będą głosować nad zmianą statutu muzeum. Platforma Obywatelska forsuje koncepcję, zgodnie z którą kwestie personalne dotyczące dyrekcji Muzeum Powstania Warszawskiego będą podporządkowane prezydent stolicy.

„Rzeczpospolita” podkreśla, że Muzeum Powstania Warszawskiego jest obecnie jedyną samorządową instytucją kultury i jedną z czterech w Polsce, która posiada Radę Powierniczą składającą się z grupy ekspertów, przedstawicieli kombatantów, historyków oraz reprezentantów władz stolicy. Tego typu radę posiadają wszystkie słynne muzea we Francji i poza prestiżem stanowi ona gwarancję niezależności politycznej.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła jednak, że przy Muzeum Powstania Warszawskiego Rada Powiernicza nie powinna istnieć.

– Na pewno niezależność tego muzeum zostanie utrącona, a prezydent, nawet jeśli teraz nie ma zamiaru odwoływać dyrektora, dostanie takie narzędzie – tłumaczy szef klubu PiS w Radzie Warszawy radny Maciej Wąsik.

Podobnego zdania jest wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sebastian Wierzbicki z  SLD

–To kolejny krok Platformy do poszerzenia strefy swoich wpływów – uważa Sebastian Wierzbicki.

W najbliższy czwartek stołeczni radni zajmą się zmianą statutu muzeum i choć radni PiS i SLD zapowiadają głosowanie przeciwko nowemu statutowi Muzeum Powstania Warszawskiego, radni PO i tak mają w stołecznej radzie samodzielną większość.

Niezalezna.pl, rzeczpospolita
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 2. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 3. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 8. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook