Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Radni PO chcą kontrolować Muzeum Powstania

15.05.2012

Jak informuje "Rzeczpospolita", stołeczni radni w czwartek będą głosować nad zmianą statutu muzeum. Platforma Obywatelska forsuje koncepcję, zgodnie z którą kwestie personalne dotyczące dyrekcji Muzeum Powstania Warszawskiego będą podporządkowane prezydent stolicy.

„Rzeczpospolita” podkreśla, że Muzeum Powstania Warszawskiego jest obecnie jedyną samorządową instytucją kultury i jedną z czterech w Polsce, która posiada Radę Powierniczą składającą się z grupy ekspertów, przedstawicieli kombatantów, historyków oraz reprezentantów władz stolicy. Tego typu radę posiadają wszystkie słynne muzea we Francji i poza prestiżem stanowi ona gwarancję niezależności politycznej.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła jednak, że przy Muzeum Powstania Warszawskiego Rada Powiernicza nie powinna istnieć.

– Na pewno niezależność tego muzeum zostanie utrącona, a prezydent, nawet jeśli teraz nie ma zamiaru odwoływać dyrektora, dostanie takie narzędzie – tłumaczy szef klubu PiS w Radzie Warszawy radny Maciej Wąsik.

Podobnego zdania jest wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sebastian Wierzbicki z  SLD

–To kolejny krok Platformy do poszerzenia strefy swoich wpływów – uważa Sebastian Wierzbicki.

W najbliższy czwartek stołeczni radni zajmą się zmianą statutu muzeum i choć radni PiS i SLD zapowiadają głosowanie przeciwko nowemu statutowi Muzeum Powstania Warszawskiego, radni PO i tak mają w stołecznej radzie samodzielną większość.

Niezalezna.pl, rzeczpospolita
[fot. Wikipedia.org]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook