Jedynie prawda jest ciekawa

Radni PO chcą kontrolować Muzeum Powstania

15.05.2012

Jak informuje "Rzeczpospolita", stołeczni radni w czwartek będą głosować nad zmianą statutu muzeum. Platforma Obywatelska forsuje koncepcję, zgodnie z którą kwestie personalne dotyczące dyrekcji Muzeum Powstania Warszawskiego będą podporządkowane prezydent stolicy.

„Rzeczpospolita” podkreśla, że Muzeum Powstania Warszawskiego jest obecnie jedyną samorządową instytucją kultury i jedną z czterech w Polsce, która posiada Radę Powierniczą składającą się z grupy ekspertów, przedstawicieli kombatantów, historyków oraz reprezentantów władz stolicy. Tego typu radę posiadają wszystkie słynne muzea we Francji i poza prestiżem stanowi ona gwarancję niezależności politycznej.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła jednak, że przy Muzeum Powstania Warszawskiego Rada Powiernicza nie powinna istnieć.

– Na pewno niezależność tego muzeum zostanie utrącona, a prezydent, nawet jeśli teraz nie ma zamiaru odwoływać dyrektora, dostanie takie narzędzie – tłumaczy szef klubu PiS w Radzie Warszawy radny Maciej Wąsik.

Podobnego zdania jest wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sebastian Wierzbicki z  SLD

–To kolejny krok Platformy do poszerzenia strefy swoich wpływów – uważa Sebastian Wierzbicki.

W najbliższy czwartek stołeczni radni zajmą się zmianą statutu muzeum i choć radni PiS i SLD zapowiadają głosowanie przeciwko nowemu statutowi Muzeum Powstania Warszawskiego, radni PO i tak mają w stołecznej radzie samodzielną większość.

Niezalezna.pl, rzeczpospolita
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. KaminskiWasik23102017 23.10.2017

  Jest już projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ma zwiększyć transparentność

  Wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych - zakłada przedstawiony w poniedziałek projekt ustawy o jawności życia publicznego

 2. Rodzina 23.10.2017

  Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

  Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

 3. Rezydenci23102017 23.10.2017

  Radziwiłł: zmiany w rezydenturze są potrzebne

  Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury, rozważane są różne scenariusze; rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie - uważa szef MZ Konstanty Radziwiłł.

 4. Warszawapoznanskawiki 23.10.2017

  Poseł PiS zapowiada bezpardonową walkę z reprywatyzacyjnymi oszustami

  Chcemy dokonać kontroli reprywatyzacji kamienic w całej Polsce - powiedział w poniedziałek w Kaliszu, członek komisji weryfikacyjnej ds reprywatyzacji w Warszawie, poseł PiS Jan Mosiński.

 5. DudaSzydloKukiz 23.10.2017

  Duda, Szydło, Kukiz. Tym politykom Polacy ufają najbardziej

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (58 proc.) oraz Paweł Kukiz (55 proc.). Liderami rankingu nieufności są: szef MON Antoni Macierewicz (53 proc.) oraz lider PO Grzegorz Schetyna (49 proc.).

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook