Jedynie prawda jest ciekawa


Radni Platformy wspierają Pawła Adamowicza, a kandydat PO na prezydenta miasta ostro krytykuje

28.06.2018
adamowicz-vs-walesa-28062018
Radni Platformy wspierają Pawła Adamowicza, a kandydat PO na prezydenta miasta ostro krytykuje

Dziwna sytuacja w Gdańsku, która może doprowadzić do rozłamu w Platformie Obywatelskiej. Część radnych PO wspiera Jarosława Wałęsę, inni Pawła Adamowicza.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz uzyskał na czwartkowej sesji Rady Miasta absolutorium za 2017 rok. Dochody miasta wyniosły ponad 2,9 mld zł, a wydatki bieżące przekroczyły 2,43 mld zł; nadwyżka budżetowa sięgnęła 51,9 mln zł, a dług Gdańska - 815,3 mln zł.

Za udzieleniem absolutorium głosowało 21 radnych związanych z PO, przeciwko było siedmiu radnych PiS, a dwóch radnych wstrzymało się od głosu.

Adamowicz w sprawozdaniu dotyczącym wykonania ubiegłorocznego budżetu ocenił sytuację gospodarczą w Gdańsku jako "bardzo dobrą". Poinformował, że Gdańsk, "jako jedno z nielicznych miast wojewódzkich, odnotował wzrost liczby mieszkańców o 500 osób", a liczba podmiotów gospodarczych wzrosła o niemal 2,2 tys. Przypomniał, że to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Polsce; w ub.r. do Gdańska przybyło ponad 2 mln gości, z czego ponad 837 tys. - latem.

Jak mówił, bezrobocie w mieście wynosi 2,9 proc., przy średniej krajowej 6,6 proc. Dodał, że w gdańskim Urzędzie Pracy zarejestrowano w ub.r. ponad 63 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom m.in. z Ukrainy, Rosji i Białorusi.

W 2017 roku dochody miasta - jak wskazał - wyniosły ponad 2,9 mld zł, czyli o ok. 149 mln zł więcej (o ponad 5 proc.) niż przed rokiem. Zaznaczył, że dochody ze sprzedaży mienia komunalnego były o blisko 20 mln zł niższe niż planowano, nie uzyskano też z UE ponad 12,2 mln zł. Wyższe niż zakładano były natomiast wpływy m.in. z podatków i opłat lokalnych (o ok. 18 mln zł) oraz z podatków PIT i CIT - o ponad 15 mln zł.

Prezydent poinformował, że wydatki bieżące miasta przekroczyły 2,43 mld zł, czyli 96,6 proc. rocznego planu. Wyjaśnił, że oszczędności wynikały m.in. z mniejszych niż zakładano - o ok. 19 mln zł - wydatków na energię cieplną. Dodał, że na koniec ub.r. została wypracowana nadwyżka budżetowa w wysokości 51,9 mln zł, a dług Gdańska wyliczono na 815,3 mln zł.

Przypomniał, że w ub.r. gdańskie spółki komunalne oraz podmioty, w których miasto ma udziały, zrealizowały inwestycje warte 333 mln zł. Wymienił tu m.in. budowę - głównie przez TBS-y – 180 mieszkań kosztem 35,4 mln zł, modernizację taboru tramwajowego i autobusowego oraz zajezdni tramwajowej w Nowym Porcie za 42,1 mln zł, rozpoczęcie modernizacji i budowy magistrali ciepłowniczych (120 mln zł), a także modernizacje przeprowadzone kosztem prawie 30 mln zł przez Szybką Kolej Miejską.

Adamowicz powiedział, że samorząd pozyskał z Unii Europejskiej 40 mln zł na utworzenie nowych pracowni, laboratoriów i warsztatów zawodowych w szkołach, zmodernizowano 10 przyszkolnych boisk. Na remonty gminnej infrastruktury i obiektów komunalnych, w tym miejskich mieszkań, wydano 65,5 mln zł. Mówił też o konieczności zwiększenia miejskich wydatków na oświatę. Zaznaczył, że od trzech lat spada w Gdańsku udział subwencji w finansowaniu wydatków oświatowych. Wyjaśnił, że w 2017 r. miasto dołożyło do oświaty 374,6 mln zł.

W 2017 roku na inwestycje wydano ponad 336 mln zł; powstała m.in. kryta pływalnia, żłobek i przedszkole. Zbudowano też zwodzoną kładkę dla pieszych przez Motławę, zagospodarowano Park Oruński i gdańskie Forty - wyliczał Adamowicz. W różnych punktach miasta wykonano oświetlenie warte 29 mln zł, rozpoczęto też budowę linii tramwajowej wzdłuż ul. Bulońskiej, przebudowę wiaduktu Biskupia Górka i budowę dwóch pływalni - w dzielnicach Stogi i Orunia.

Uzasadniając głosowanie przeciwko udzieleniu Adamowiczowi absolutorium przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Kazimierz Koralewski podkreślił, że nie powinno się udzielać absolutorium prezydentowi, który całą swoją energię skupia na walce z rządem, na aktach politycznych, na działalności politycznej, zamiast dbać o dobro mieszkańców. Zaznaczył też, że dobra sytuacja gospodarcza miasta wynika z dobrej sytuacji gospodarczej kraju, będącej zasługą rządu PiS.

Szef klubu radnych PO Piotr Borawski przedstawiając stanowisko tego klubu podkreślił zaś, że Gdańsk ma najniższy wskaźnik zadłużenia wśród największych miast w Polsce. Jesteśmy w bardzo dobrej sytuacji finansowej - zaznaczył.

Przypomniał, że w ostatnich dniach w Gdańsku "mieniła się sytuacja polityczna: Platforma Obywatelska ogłosiła, że jej kandydatem na prezydenta Gdańska jest Jarosław Wałęsa, a dotąd popierany przez PO Paweł Adamowicz będzie ubiegał się o to stanowisko z własnego komitetu. Borawski zaznaczył, że gdańscy radni PO współpracowali z prezydentem Adamowiczem przy tworzeniu budżetu 2017 roku". "Składaliśmy do tego budżetu wiele różnego rodzaju poprawek, głosowaliśmy za zmianami - powiedział. Dodał, że radni PO konsekwentnie popierają budżet 2017 roku i jego wykonanie. 

(PAP)

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook