Jedynie prawda jest ciekawa


Rada Krajowa PO o wyborach samorządowych

28.01.2017

Najbliższe wybory samorządowe, które - według PO - mogą zostać przyspieszone i odbyć się jesienią tego roku to główny temat posiedzenia Rady Krajowej PO, które rozpoczęło się przed godz. 11 w Warszawie. Przedmiotem dyskusji ma być też szykowany we współpracy ze ZNP wniosek o referendum ws. reformy edukacji.

Gościem Rady Krajowej jest przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz. Mowa podczas obrad Rady ma być również o zapowiedzianych niedawno przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego zmianach w ordynacji wyborczej, w tym ograniczeniu do dwóch kadencji możliwości sprawowania urzędu przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 

Szef PO Grzegorz Schetyna ma zaproponować podczas sobotniego posiedzenia tworzenie szerokich, opozycyjnych list wyborczych m.in. do sejmików województw. Oferta ma być skierowana m.in. do PSL, Nowoczesnej, KOD i lewicy. Lider PO zaprezentuje też pełnomocnika Platformy ds. wyborów samorządowych - będzie nim wiceszef partii, b. wicepremier Tomasz Siemoniak. Platforma planuje ponadto powołać, na wzór współpracującego z PiS Ruchu Kontroli Wyborów, własny komitet, który pilnowałby prawidłowego przebiegu głosowania i liczenia głosów podczas najbliższych wyborów samorządowych. 

Prezes PiS wykluczył w sobotę możliwość przyspieszenia wyborów samorządowych, które - jak powiedział - odbędą się planowo, jesienią 2018 roku. Powtórzył natomiast, iż chciałby, żeby dwukadencyjność objęła już urzędujących wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 

"Będziemy na pewno uchwalać taką ustawę, która będzie wprowadzała to od razu, natomiast, co powie w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny, bo tu jest kwestia działania prawa wstecz" - zapowiedział Kaczyński w sobotę w Radiu Kraków. 

Oprócz Schetyny, głos podczas obrad Rady Krajowej mają zabrać także b. premier Ewa Kopacz, b. szef MON Tomasz Siemoniak oraz prezydenci Łodzi i Poznania - Hanna Zdanowska i Jacek Jaśkowiak.

wkt/PAP

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 7. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook