Jedynie prawda jest ciekawa


Rada Krajowa PO o wyborach samorządowych

28.01.2017

Najbliższe wybory samorządowe, które - według PO - mogą zostać przyspieszone i odbyć się jesienią tego roku to główny temat posiedzenia Rady Krajowej PO, które rozpoczęło się przed godz. 11 w Warszawie. Przedmiotem dyskusji ma być też szykowany we współpracy ze ZNP wniosek o referendum ws. reformy edukacji.

Gościem Rady Krajowej jest przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz. Mowa podczas obrad Rady ma być również o zapowiedzianych niedawno przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego zmianach w ordynacji wyborczej, w tym ograniczeniu do dwóch kadencji możliwości sprawowania urzędu przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 

Szef PO Grzegorz Schetyna ma zaproponować podczas sobotniego posiedzenia tworzenie szerokich, opozycyjnych list wyborczych m.in. do sejmików województw. Oferta ma być skierowana m.in. do PSL, Nowoczesnej, KOD i lewicy. Lider PO zaprezentuje też pełnomocnika Platformy ds. wyborów samorządowych - będzie nim wiceszef partii, b. wicepremier Tomasz Siemoniak. Platforma planuje ponadto powołać, na wzór współpracującego z PiS Ruchu Kontroli Wyborów, własny komitet, który pilnowałby prawidłowego przebiegu głosowania i liczenia głosów podczas najbliższych wyborów samorządowych. 

Prezes PiS wykluczył w sobotę możliwość przyspieszenia wyborów samorządowych, które - jak powiedział - odbędą się planowo, jesienią 2018 roku. Powtórzył natomiast, iż chciałby, żeby dwukadencyjność objęła już urzędujących wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 

"Będziemy na pewno uchwalać taką ustawę, która będzie wprowadzała to od razu, natomiast, co powie w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny, bo tu jest kwestia działania prawa wstecz" - zapowiedział Kaczyński w sobotę w Radiu Kraków. 

Oprócz Schetyny, głos podczas obrad Rady Krajowej mają zabrać także b. premier Ewa Kopacz, b. szef MON Tomasz Siemoniak oraz prezydenci Łodzi i Poznania - Hanna Zdanowska i Jacek Jaśkowiak.

wkt/PAP

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook