Jedynie prawda jest ciekawa


PZPN wybierze nowego prezesa

28.10.2016

W Warszawie rozpoczęło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze, którego celem jest przede wszystkim wybór prezesa i zarządu PZPN. Obecny szef piłkarskiej centrali Zbigniew Boniek w obecności ok. 350 osób rywalizuje z Józefem Wojciechowskim.

Zgodnie ze statutem PZPN prezesa na czteroletnią kadencję wybiera 118 delegatów. 60 z nich reprezentuje wojewódzkie związki piłki nożnej, a podział mandatów zależy od liczby klubów w danym okręgu. 

Najwięcej, po pięciu przedstawicieli, mają: Śląski ZPN, Dolnośląski ZPN, Małopolski ZPN oraz Podkarpacki ZPN. Wielkopolski ZPN, Mazowiecki ZPN, Łódzki ZPN, Pomorski ZPN, Zachodniopomorski ZPN reprezentować będzie po czterech delegatów. Po trzech mogą wystawić: Lubelski ZPN, Lubuski ZPN, Kujawsko-Pomorski ZPN, Opolski ZPN, Świętokrzyski ZPN i Warmińsko-Mazurski ZPN. Dwóch przyjeżdża z Podlaskiego ZPN. 

50 kolejnych delegatów to przedstawiciele futbolu zawodowego - klubów ekstraklasy (16x2) i pierwszej ligi (18x1). Trzy osoby deleguje Stowarzyszenie Trenerów Piłki Nożnej, po dwie środowisko futbolu kobiecego i futsalu, a jedną środowisko sędziowskie. 

W pierwszej turze do zwycięstwa potrzeba 50 procent głosów plus jeden. 

Do piątkowych wyborów w stołecznym hotelu Sofitel Victoria stanęli dwaj kandydaci - Boniek, pełniący funkcję prezesa PZPN od 26 października 2012 roku, a także Wojciechowski, właściciel i przewodniczący rady nadzorczej firmy J.W. Construction Holding S.A. 

Faworytem jest obecny szef PZPN, ale emocji na sali nie zabraknie. Przede wszystkim za sprawą systemu głosowania. 

Sztab Wojciechowskiego uważa, że głosowanie za pomocą maszynek nie spełnia wymogów tajności. Ich zdaniem delegaci będą czuć się bezpiecznie, jeśli głosowanie nastąpi na kartach.

Tymczasem według PZPN maszynki w żaden sposób nie wykluczają tajności. Właśnie one mają wyłonić w piątek prezesa związku, o ile nie padnie inna propozycja z sali, która zostanie przegłosowana. 

"Regulamin zjazdu przewiduje maszynki. Jeżeli ktoś zgłosi wniosek o zmianę regulaminu w tej sprawie, nastąpi głosowanie nad sposobem głosowania" - zapowiedział już wcześniej rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski. 

Jedyny kontrkandydat obecnego szefa PZPN, po decyzji delegatów na zjazd związku, że wybory prezesa odbędą się przy pomocy elektronicznych maszynek, zapowiedział, że w takim razie on nie będzie w nich uczestniczył. 

"W takiej formie głosowania nie będę uczestniczył. Nie mam zamiaru uczestniczyć w takiej farsie" - powiedział dziennikarzom Wojciechowski, który bronił się przed jednoznacznym stwierdzeniem, że rezygnuje z kandydowania. 

Dodał tylko, że jego prawnicy podejmą decyzję, czy zaskarżyć przeprowadzone w ten sposób wybory prezesa. 

Współpracujący z Józefem Wojciechowskim Cezary Kucharski i Radosław Majdan powiedzieli tuż przed piątkowym zjazdem w Warszawie, że utrudnia im się walkę w wyborach. "Pan Boniek nie gra fair" - zarzucili obecnemu szefowi.

"Dziwne, że prezes Zbigniew Boniek boi się głosowania za pomocą kartek wrzucanych do urny. Apelujemy do niego, żeby się nie bał. W UEFA i FIFA tak właśnie głosują" - powiedział Kucharski. 

Forsowaniu maszynek dziwi się również Majdan. 

"Pomijam już, że zdarzało się w przeszłości, iż po dwóch dniach na biurku prezesa była lista, kto na kogo głosował. Przede wszystkim jednak głosowanie za pomocą maszynek sprawia, że nie ma komfortu. Delegaci siedzą obok siebie i jeden widzi, co naciska drugi. Chcemy, żeby to było transparentne i tajne. A przecież statut PZPN mówi, że głosowanie ma być tajne" - podkreślił były bramkarz reprezentacji. 

Kucharski i Majdan przyznali również, że PZPN zgodził się na wpuszczenie dwóch osób towarzyszących Józefowi Wojciechowskiemu. Tymczasem kandydat wystąpił o możliwość wejścia dziewięciu osób. 

"To druga kwestia pokazująca, że Boniek gra nie fair. Na salę nie wejdzie choćby pani notariusz, która miała jakby sprawdzać prawidłowość wyborów. Prawnicy, doradcy są potrzebni na zjeździe. Poza tym zgodnie ze statutem prezes PZPN (tuż po swoim wyborze - PAP) ma możliwość wybrania trzech wiceprezesów, tymczasem nasz kandydat nawet nie może ich wprowadzić na salę" – powiedział Kucharski. 

Majdan przyznał, że na salę z Wojciechowskim wejdzie właśnie on i "jeszcze jeden współpracownik". 

"Trzy zaproszone osoby to jest takie minimum, na jakie wypadałoby się zgodzić. To przykład podstawiania nam nogi i nieczystej gry. Od początku o tym mówiliśmy. Nie dlatego, żeby atakować prezesa Bońka. Ale maszynki i liczba gości - to nie jest tak, jak niektórym się wydaje, że wszystko jest czyste i transparentne" - zakończył Majdan.


ak/PAP

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. rydzyk20062018 20.06.2018

  Ktoś chce śmierci o. Rydzyka? Prokuratura prowadzi śledztwo

  Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła postępowanie ws. nawoływania do zabójstwa założyciela Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka - poinformowała w środę PAP szefowa toruńskiej prokuratury Judyta Głowacka.

 2. cba-20062018 20.06.2018

  Zatrzymano 5 osób związanych z ustawianiem przetargów na wielomilionowe inwestycje

  Funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy zatrzymali 5 osób związanych z ustawianiem przetargów. Grupa próbowała wpłynąć na inwestycje budowy dworca głównego w Olsztynie oraz modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 3. 1270jarrekk 20.06.2018

  Jarosław Kaczyński wycofuje się z polityki? Rzeczniczka PiS komentuje

  Jarosław Kaczyński zamierza zrezygnować z funkcji prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość i wycofać się z czynnego udziału w polityce?

 4. sylwester-chruszcz-20062018 20.06.2018

  Sylwester Chruszcz nie wierzy w samobójstwo brata "To był człowiek spełniony"

  Nikt z rodziny i znajomych nie wierzy w samobójstwo mojego brata - mówił w środę poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w maju głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. "To był człowiek mocno zbudowany wewnętrznie" - podkreślił polityk koła poselskiego Wolni i Solidarni

 5. sejm-20062018 20.06.2018

  Kantar Public: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna poza sejmem

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public

 6. szpital-lozka 20.06.2018

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich". Lekarze przestrzegają: "Rośnie liczba odmów szczepień”

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich"

 7. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook