Jedynie prawda jest ciekawa

"Pytanie o wieś to pytanie: co z tą Polską?"

02.09.2012

"Nie chcemy dodatkowych przywilejów dla wsi, nie chcemy państwa przywilejów. Chcemy państwa mocnego i wiernego zasadom sprawiedliwości, demokracji, szacunku wobec Boga" - powiedział abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze, w trakcie centralnych uroczystości dożynkowych.

"Tu nie chodzi tylko o polską wieś, tu chodzi o Polskę. Jeśli będzie słaba jakakolwiek kategoria w narodzie, to słaby będzie naród i ojczyzna (...) Pytanie o polską wieś to pytanie: co z tą Polską?" - podkreślał Abp Michalik w homilii.

Metropolita przemyski zaznaczył, że „prawdziwą biedą polskiej wsi są ludzie duchowo chorzy”. "To zniechęcenie, brak wyciągnięcia dłoni do drugiego człowieka, brak stanięcia w prawdzie, jest ten prywatny interes, prywata, że tylko o mnie mi chodzi. Zdrowy polski rolnik, prawdziwy chrześcijanin na naszej ojczystej ziemi nigdy nie był sam. Miał otwarte drzwi dla gościa, otwarte serce dla pukającego sąsiada" - przypomniał hierarcha.

Zaznaczył, że „akceptacja nadużyć i korupcji na ogólnopolską skalę musi niepokoić, musi budzić sumienia, stawiać pytanie: co dalej?”. Duchowny wskazał na gigantyczne problemy demograficzne. "Żadna sytuacja ekonomiczna nie uratuje emerytur w przyszłości, jeśli nie będzie rąk do pracy, jeśli zaniknie miłość do polskiej ziemi (...) Wyludnia się wieś, wyludnia się ojczyzna, bo zanika miłość do dziecka i do trudu, a to nie jest przejaw zdrowego, chrześcijańskiego życia, ani przejaw wiary rodzącej zdrowe owoce" - mówił metropolita przemyski.

Wskazał, że ta strategia „jest samobójcza” i „trzeba się chronić” przed nią.

TK,Niezalezna.pl
[Fot. PAP/Waldemar Deska]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook