Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Putra: Stan śledztwa nie świadczy o woli pojednania

30.04.2012

- Choćby pomnik na Siewiernym był najpiękniejszy i największy, nie zasypie przepaści, którą między Polską a Rosją wykopała katastrofa smoleńska – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Sebastian Putra, syn Krzysztofa Putry, wicemarszałka Sejmu, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Władze Białegostoku nadały jednemu z najokazalszych rond w mieście imię marszałka Krzysztofa Jakuba Putry. Nadal jednak niewiele samorządów decyduje się na taki sposób upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. - Mam bardzo pozytywne uczucia związane z tym wydarzeniem – mówi Sebastian Putra, podkreślając, że jako radny PiS miał przyjemność uczestniczenia w powstawaniu i przyjmowaniu uchwały honorującej zasługi jego ojca. - Cieszy mnie, że przyjęto ją niemal jednogłośnie. Odczytuję to jako wyraz szacunku dla kultury politycznego dyskursu, jakiego mistrzem był mój tato. On potrafił spokojnie i rzeczowo rozmawiać ze wszystkimi, nawet z przeciwnikami politycznymi - dodaje.

Odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Komorowskiego w sprawie pomnika poświęconego wszystkim ofiarom katastrofy, który ma stanąć za rok na Siewiernym, że ma połączyć dwa narody, twierdzi że „choćby [pomnik] był najpiękniejszy i największy, nie zasypie przepaści, którą między Polską a Rosją wykopała katastrofa smoleńska”.

Zdaniem Sebastiana Putry uczynić to może jedynie „uczciwe wyjaśnienie jej okoliczności, przebiegu i przyczyn”. - Władze Rosji - gdyby naprawdę chciały pojednania - przekazałyby Polsce oryginalne czarne skrzynki, szczątki rozbitego samolotu i inne materiały dowodowe potrzebne naszym śledczym czy ekspertom, żeby mogli je zbadać. Minęły dwa lata, a nam tych kluczowych dla wyjaśnienia przyczyn katastrofy dowodów jednak nie przekazano. O czym to może świadczyć? Na pewno nie o woli pojednania – podkreśla syn Krzysztofa Putry w rozmowie z Adamem Białousem.

- Podobną postawę reprezentują władze naszego kraju. Najpierw oddając wszystkie dowody Rosjanom, a teraz pozorując jedynie, że wywierają na nich jakieś naciski, żeby władze Rosji je oddały – mówi, zaznaczając, że postawa polskich decydentów, którzy mimo udowodnionej im omylności do tej pory nie przeprosili jest „brakiem elementarnych ludzkich zachowań”. - Myślę tu m.in. o kutej przez nich "prawdzie" o obecności gen. Błasika w kokpicie - co nie zostało przecież potwierdzone, o przebadaniu miejsca katastrofy głęboko na metr czy innych takich twierdzeniach, które dziś już można śmiało włożyć między bajki. Nikt, kto je opowiadał, nie przeprosił i nie przeprasza. Tak wygląda brak odpowiedzialności osób piastujących wysokie stanowiska w państwie – dodaje.

- Oburza mnie postawa tzw. głośnych mediów, które tragedię narodową i rodzin traktują jedynie jak temat, na którym można zarobić. Obserwuję, że na co dzień nie zauważają one ważnych faktów dotyczących katastrofy smoleńskiej, natomiast dopiero w czasie, gdy mamy kolejną jej rocznicę, tworzą prawdziwy nawał materiałów informacyjnych. Podaje się wówczas informacje sprawdzone, ale też niesprawdzone – twierdzi Sebastian Putra.

Odcina się też o lansowanych w mediach rewelacji głoszonych przez członków Komisji Millera. - Dla mnie wiarygodne są wyniki prac zespołu Antoniego Macierewicza. Mają one rzetelne potwierdzenie w postaci wykonanych przez fachowców fizycznych badań, obliczeń. Przekonuje mnie również posiadane przez nich doświadczenie naukowe. Moim zdaniem, właśnie tacy ludzie powinni zajmować się badaniem przebiegu i przyczyn katastrofy smoleńskiej. Wyniki prac komisji, które już je dawno podały do wiadomości publicznej, jak MAK czy komisja Millera, tylko to potwierdzają. Przy rzetelności ekspertyz komisji Antoniego Macierewicza wypadają one po prostu żałośnie, przede wszystkim dlatego, że same sobie przeczą. Na dodatek ani MAK, ani komisja Millera nie mają nawet zamiaru skorygowania wniosków zawartych w ich raportach, chociaż w świetle nowych faktów okazały się one zupełnie nietrafione – stwierdza.

PiKa, źródło: „Nasz Dziennik”
[fot. KBWLLP]


Słowa kluczowe:

Putra

,

Siewierny

,

katastrofa smoleńska

Warto poczytać

 1. sejm-sdfhgsdfjh-sdfj 19.01.2017

  Prokuratura wszczyna śledztwo ws. posiedzenia Sejmu

  Śledztwo dot. 16 grudnia. Zawiadomienie złożyły PO i Nowoczesna.

 2. olsztyn-smolensk-pamiec-katyn-353t54fc25ccm800x61e3a41c 19.01.2017

  Kolejne ekshumacje do połowy 2017 roku

  Zaplanowane zostały kolejne ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik będą przeprowadzane do połowy 2017 r.

 3. mid-17119093-1 19.01.2017

  Prezydent Radomia straci mandat?

  CBA wysłało w czwartek Radzie Miejskiej w Radomiu wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Według CBA to skutek ujawnienia nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej. Witkowski uważa, że nie złamał prawa.

 4. mid-17119057 19.01.2017

  CBOS: Wzrosła liczba zwolenników rządu

  "W pierwszej połowie stycznia do zwolenników rządu zaliczyło się 39 proc. respondentów, przeciwnicy to 32 proc., a 26 proc. wyraziło obojętność wobec obecnego gabinetu" - wynika z sondażu CBOS. Zwolenników rządu jest najwięcej od początku urzędowania premier Beaty Szydło.

 5. mid-17119016 19.01.2017

  Prezydent: Liczę na polsko-izraelską współpracę

  Najlepszą gwarancją światowego pokoju jest solidarna, prowadzona z determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym - powiedział w Izraelu prezydent Andrzej Duda. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania - dodał.

 6. blust 19.01.2017

  Błaszczak: Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa

  Błaszczak mówił, że zarzutami obciążającymi 80 zidentyfikowanych demonstrujących przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 r., jest "złamanie prawa".

 7. pajor-surma 19.01.2017

  Zmarł prezydent Stargardu

  Prezydent Sławomir Pajor zmarł w swoim domu. Miał 58 lat.

 8. rafae 19.01.2017

  Nie żyje Rafał Wójcikowski, poseł Kukiz'15

  Wójcikowski miał 43 lata. Należał do Stowarzyszenia KoLiber.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook