Jedynie prawda jest ciekawa


Putra: Stan śledztwa nie świadczy o woli pojednania

30.04.2012

- Choćby pomnik na Siewiernym był najpiękniejszy i największy, nie zasypie przepaści, którą między Polską a Rosją wykopała katastrofa smoleńska – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Sebastian Putra, syn Krzysztofa Putry, wicemarszałka Sejmu, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Władze Białegostoku nadały jednemu z najokazalszych rond w mieście imię marszałka Krzysztofa Jakuba Putry. Nadal jednak niewiele samorządów decyduje się na taki sposób upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. - Mam bardzo pozytywne uczucia związane z tym wydarzeniem – mówi Sebastian Putra, podkreślając, że jako radny PiS miał przyjemność uczestniczenia w powstawaniu i przyjmowaniu uchwały honorującej zasługi jego ojca. - Cieszy mnie, że przyjęto ją niemal jednogłośnie. Odczytuję to jako wyraz szacunku dla kultury politycznego dyskursu, jakiego mistrzem był mój tato. On potrafił spokojnie i rzeczowo rozmawiać ze wszystkimi, nawet z przeciwnikami politycznymi - dodaje.

Odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Komorowskiego w sprawie pomnika poświęconego wszystkim ofiarom katastrofy, który ma stanąć za rok na Siewiernym, że ma połączyć dwa narody, twierdzi że „choćby [pomnik] był najpiękniejszy i największy, nie zasypie przepaści, którą między Polską a Rosją wykopała katastrofa smoleńska”.

Zdaniem Sebastiana Putry uczynić to może jedynie „uczciwe wyjaśnienie jej okoliczności, przebiegu i przyczyn”. - Władze Rosji - gdyby naprawdę chciały pojednania - przekazałyby Polsce oryginalne czarne skrzynki, szczątki rozbitego samolotu i inne materiały dowodowe potrzebne naszym śledczym czy ekspertom, żeby mogli je zbadać. Minęły dwa lata, a nam tych kluczowych dla wyjaśnienia przyczyn katastrofy dowodów jednak nie przekazano. O czym to może świadczyć? Na pewno nie o woli pojednania – podkreśla syn Krzysztofa Putry w rozmowie z Adamem Białousem.

- Podobną postawę reprezentują władze naszego kraju. Najpierw oddając wszystkie dowody Rosjanom, a teraz pozorując jedynie, że wywierają na nich jakieś naciski, żeby władze Rosji je oddały – mówi, zaznaczając, że postawa polskich decydentów, którzy mimo udowodnionej im omylności do tej pory nie przeprosili jest „brakiem elementarnych ludzkich zachowań”. - Myślę tu m.in. o kutej przez nich "prawdzie" o obecności gen. Błasika w kokpicie - co nie zostało przecież potwierdzone, o przebadaniu miejsca katastrofy głęboko na metr czy innych takich twierdzeniach, które dziś już można śmiało włożyć między bajki. Nikt, kto je opowiadał, nie przeprosił i nie przeprasza. Tak wygląda brak odpowiedzialności osób piastujących wysokie stanowiska w państwie – dodaje.

- Oburza mnie postawa tzw. głośnych mediów, które tragedię narodową i rodzin traktują jedynie jak temat, na którym można zarobić. Obserwuję, że na co dzień nie zauważają one ważnych faktów dotyczących katastrofy smoleńskiej, natomiast dopiero w czasie, gdy mamy kolejną jej rocznicę, tworzą prawdziwy nawał materiałów informacyjnych. Podaje się wówczas informacje sprawdzone, ale też niesprawdzone – twierdzi Sebastian Putra.

Odcina się też o lansowanych w mediach rewelacji głoszonych przez członków Komisji Millera. - Dla mnie wiarygodne są wyniki prac zespołu Antoniego Macierewicza. Mają one rzetelne potwierdzenie w postaci wykonanych przez fachowców fizycznych badań, obliczeń. Przekonuje mnie również posiadane przez nich doświadczenie naukowe. Moim zdaniem, właśnie tacy ludzie powinni zajmować się badaniem przebiegu i przyczyn katastrofy smoleńskiej. Wyniki prac komisji, które już je dawno podały do wiadomości publicznej, jak MAK czy komisja Millera, tylko to potwierdzają. Przy rzetelności ekspertyz komisji Antoniego Macierewicza wypadają one po prostu żałośnie, przede wszystkim dlatego, że same sobie przeczą. Na dodatek ani MAK, ani komisja Millera nie mają nawet zamiaru skorygowania wniosków zawartych w ich raportach, chociaż w świetle nowych faktów okazały się one zupełnie nietrafione – stwierdza.

PiKa, źródło: „Nasz Dziennik”
[fot. KBWLLP]


Warto poczytać

 1. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi od środy rodzicami osób niepełnosprawnych.

 2. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 3. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 4. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 5. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 6. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 7. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 8. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook