Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Putin jednak nie przyjedzie do Auschwitz

13.01.2015

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył dziś, że Władimir Putin nie przyjedzie do Polski na obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz przez Armię Radziecką - donosi rosyjska agencja „Interfax”.

Pieskow dał do zrozumienia, że rosyjski prezydent „nie otrzymał oficjalnego zaproszenia, więc nie zamierza przyjechać do Polski”. Zdaniem agencji „Reutera” nie o to jednak chodzi. Putin miał zdecydować się przeciwko udziałowi w obchodach 27 stycznia, bo wie „że nie byłby mile widziany”.

„Kryzys na Ukrainie doprowadził do powstania atmosfery nieufności między rosyjskim prezydentem a światowymi przywódcami. Dlatego jest mało prawdopodobne, że pojawi się on w Auschwitz. Nie byłby mile widziany i wie o tym” - twierdzi agencja.

Minister w Kancelarii Prezydenta RP Tomasz Nałęcz zauważył w TVN Biznes i Świat, że na obchody 70. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau "nie ma indywidualnych zaproszeń, ponieważ to kraj zainteresowany obchodami deklaruje,  kto będzie go w Polsce reprezentował".

„Zaproszenie przez Międzynarodową Radę Oświęcimską zostało skierowane do całego świata.

Rosjanie też są zaproszeni” - dodał. W styczniu mija 70. lat od wyzwolenia KL Auschwitz. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r.. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później.

W kompleksie obozowym funkcjonowała też sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty. Na terenie zastali ok. 7 tys. więźniów.

Ryb, Interfax, Reuters, Moscow Times, tvn24.pl

Fot. [kremlin.ru]

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook