Jedynie prawda jest ciekawa


Puszcza Białowieska jest zamknięta dla turystów? Prostujemy fake news!

05.01.2018
puszcza05022017
Puszcza Białowieska jest zamknięta dla turystów? Prostujemy fake news!

W portalach Onet.pl i Newsweek.pl ukazały się w ostatnich dniach informacje, z których wynikało, że Puszcza Białowieska została zamknięta dla jednośladów. – Ścieżka rowerowa w Puszczy Białowieskiej została zamknięta dla jednośladów. Jak informuje organizacja Obóz dla Puszczy na swoim facebookowym profilu, policja patroluje trasę i zatrzymuje jej użytkowników, karząc ich mandatami – napisał Onet.pl, tę informację powtórzył Newsweek i inne media. Sprawdziliśmy, czy to prawda.

 Nieprawdziwe są powielane w ostatnich dniach w niektórych mediach, portalach internetowych lub serwisach społecznościowych informacje, jakoby na obszarze zarządzanym przez nadleśnictwa Białowieża, Browsk lub Hajnówka Puszcza Białowieska została „zamknięta przez leśników” dla rowerzystów lub kogokolwiek innego. Po pierwsze, tam, gdzie obowiązują wynikające z ustawy o lasach stałe zakazy wstępu albo wprowadzone na jej podstawie okresowe zakazy, dotyczą one wszystkich – poza wskazanymi w ustawie wyjątkami, w żadnym razie nie tylko rowerzystów – informuje Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Rzecznik zapewnia, że wszystkie drogi publiczne biegnące przez Puszczę i zdecydowana większość najpopularniejszych szlaków turystycznych jest otwarta dla turystów. 

Skąd więc nieprawdziwe informacje powielane licznie przez niektóre media media? Przecież faktycznie rowerzyści zostali zatrzymani przez policję. Z czego wynikało to zachowanie funkcjonariuszy?

onet_news

–  Sprawa dotyczy odcinka przebiegającego po drodze Narewkowskiej – wyłącznie z powodu jej remontu. Prosił o to wykonawca robót – nie ma żadnego innego powodu. Cała reszta szlaku biegnącego przez wszystkie trzy puszczańskie nadleśnictwa jest otwarta uspokaja rzecznika Lasów Państwowych.

Jednocześnie, w przesłanym do mediów komunikacie rzecznik przypomina, iż w 2017 r. liczba drzew zamarłych w wyniku gradacji kornika drukarza na terenie Puszczy znacznie przekroczyła milion.

–  Martwe świerki z biegiem czasu łamią się lub wywracają w sposób niemożliwy do przewidzenia, co w miejscach ich nagromadzenia przy różnych ścieżkach, szlakach i drogach stwarza duże zagrożenie dla osób odwiedzających Puszczę. Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o lasach, każdy nadleśniczy ma obowiązek wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu, którym zarządza, m.in. w sytuacji, gdy wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego  – tak właśnie jest w wielu miejscach w Puszczy. Obowiązek ten ustawodawca wprowadził uznając najwyraźniej obszary, na których doszło do znacznego uszkodzenia lub zniszczenia drzewostanów, za niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi – czytamy w komunikacie.

Warto też przypomnieć, że większość zakazów ma charakter okresowy, a leśnicy mają obowiązek robić wszystko, by jak najszybciej ustały i lasy znów były dostępne dla ludności.

Dyrekcja Lasów Państwowych zachęca wszystkich zainteresowanych wycieczkami i spacerami po Puszczy do zapoznania się na z komunikatami na stronach internetowych Nadleśnictw Białowieża, Hajnówka i Browsk. Udostępnione tam mapy i komunikaty precyzują, gdzie obowiązują okresowe zakazy wstępu. 

ac/LP

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook