Jedynie prawda jest ciekawa


Puszcza Białowieska jest zamknięta dla turystów? Prostujemy fake news!

05.01.2018
puszcza05022017
Puszcza Białowieska jest zamknięta dla turystów? Prostujemy fake news!

W portalach Onet.pl i Newsweek.pl ukazały się w ostatnich dniach informacje, z których wynikało, że Puszcza Białowieska została zamknięta dla jednośladów. – Ścieżka rowerowa w Puszczy Białowieskiej została zamknięta dla jednośladów. Jak informuje organizacja Obóz dla Puszczy na swoim facebookowym profilu, policja patroluje trasę i zatrzymuje jej użytkowników, karząc ich mandatami – napisał Onet.pl, tę informację powtórzył Newsweek i inne media. Sprawdziliśmy, czy to prawda.

 Nieprawdziwe są powielane w ostatnich dniach w niektórych mediach, portalach internetowych lub serwisach społecznościowych informacje, jakoby na obszarze zarządzanym przez nadleśnictwa Białowieża, Browsk lub Hajnówka Puszcza Białowieska została „zamknięta przez leśników” dla rowerzystów lub kogokolwiek innego. Po pierwsze, tam, gdzie obowiązują wynikające z ustawy o lasach stałe zakazy wstępu albo wprowadzone na jej podstawie okresowe zakazy, dotyczą one wszystkich – poza wskazanymi w ustawie wyjątkami, w żadnym razie nie tylko rowerzystów – informuje Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Rzecznik zapewnia, że wszystkie drogi publiczne biegnące przez Puszczę i zdecydowana większość najpopularniejszych szlaków turystycznych jest otwarta dla turystów. 

Skąd więc nieprawdziwe informacje powielane licznie przez niektóre media media? Przecież faktycznie rowerzyści zostali zatrzymani przez policję. Z czego wynikało to zachowanie funkcjonariuszy?

onet_news

–  Sprawa dotyczy odcinka przebiegającego po drodze Narewkowskiej – wyłącznie z powodu jej remontu. Prosił o to wykonawca robót – nie ma żadnego innego powodu. Cała reszta szlaku biegnącego przez wszystkie trzy puszczańskie nadleśnictwa jest otwarta uspokaja rzecznika Lasów Państwowych.

Jednocześnie, w przesłanym do mediów komunikacie rzecznik przypomina, iż w 2017 r. liczba drzew zamarłych w wyniku gradacji kornika drukarza na terenie Puszczy znacznie przekroczyła milion.

–  Martwe świerki z biegiem czasu łamią się lub wywracają w sposób niemożliwy do przewidzenia, co w miejscach ich nagromadzenia przy różnych ścieżkach, szlakach i drogach stwarza duże zagrożenie dla osób odwiedzających Puszczę. Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o lasach, każdy nadleśniczy ma obowiązek wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu, którym zarządza, m.in. w sytuacji, gdy wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego  – tak właśnie jest w wielu miejscach w Puszczy. Obowiązek ten ustawodawca wprowadził uznając najwyraźniej obszary, na których doszło do znacznego uszkodzenia lub zniszczenia drzewostanów, za niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi – czytamy w komunikacie.

Warto też przypomnieć, że większość zakazów ma charakter okresowy, a leśnicy mają obowiązek robić wszystko, by jak najszybciej ustały i lasy znów były dostępne dla ludności.

Dyrekcja Lasów Państwowych zachęca wszystkich zainteresowanych wycieczkami i spacerami po Puszczy do zapoznania się na z komunikatami na stronach internetowych Nadleśnictw Białowieża, Hajnówka i Browsk. Udostępnione tam mapy i komunikaty precyzują, gdzie obowiązują okresowe zakazy wstępu. 

ac/LP

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 4. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 5. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 6. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 7. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook