Jedynie prawda jest ciekawa


PSL: Palikot albo my

11.10.2011

„Koalicja PO-PSL jest możliwa. Chyba że Tusk zaprosi do niej Palikota...” – mówi Eugeniusz Kłopotek.

Od czasu ogłoszenia wyników wyborów politycy Platformy Obywatelskiej powtarzają, że w Polsce rządzić będzie nadal koalicja PO-PSL. Głos ludowców na razie był mniej słyszalny w tej sprawie. Portal Stefczyk.info zapytał więc Eugeniusza Kłopotka z PSL, czy jego partia chce koalicji z Platformą za wszelką cenę.

Poseł Kłopotek zaznaczył, że dotychczasowe wyniki podawane przez PKW świadczą, że „koalicja PO-PSL może powstać”. „Ona będzie miała niewielką przewagę, ale większością będzie dysponowała” – mówi w rozmowie z naszym portalem. Zaznacza jednak, że ostatecznie będzie to zależało od decyzji i propozycji Donalda. „Na razie trudno mi wyrokować, choć uważam, że jest szansa na kontynuację tego porozumienia” – tłumaczy Eugeniusz Kłopotek.

Poseł ludowców pytany, czy koalicja z PO może nie powstać, przyznaje, że na pewno porozumienia nie będzie w jednym wypadku. „Nie ma mowy, by doprosić do koalicji Ruch Palikota. Gdyby Donald Tusk zdecydował się na taki krok, to nas w koalicji nie ma. Jednak nie sądzę, by Tusk to zrobił, również dlatego, że Platforma się rozpadnie” – zaznacza Kłopotek. W rozmowie z portalem Stefczyk.info przyznaje, że ludowcy są jednak w stanie zgodzić się na koalicję z SLD. „To jest mniejsze zło niż Palikot” – zaznacza nasz rozmówca.

Eugeniusz Kłopotek zaznacza, że rozmowy koalicyjne między jego partią i PO nie powinny być szczególnie napięte. „Role w koalicji były podzielone między nami. Tu nie ma dodatkowych warunków, od których miałaby zależeć nasza koalicja. Przez cztery lata raczej się do siebie zbliżyliśmy, a nie oddaliliśmy” – tłumaczy poseł. Zaznacza jednak, że biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia rządowe jego partia będzie miała dwie prośby. „Żeby na przyszłość hamować się ze składaniem obietnic, a po drugie, żeby nie wychodzić przed opinię publiczną z projektami nieuzgodnionymi z nami. Kilkakrotnie miało to miejsce w poprzedniej kadencji i musieliśmy świecić oczami za pomysły PO. Sądzę jednak, że to wszystko jest kwestia dogadania się” – zaznacza Kłopotek.

Nasz rozmówca przyznaje, że w sprawie konkretnych negocjacji koalicyjnych należałoby się zgłosić do szefa partii Waldemara Pawlaka. „My jednak nie stawiamy żadnych warunków progowych. Wiadomo, że w rządzie mają nastąpić pewne zmiany. Zapowiedział je Tusk. I do nich trzeba będzie dostosować naszą umowę. Nie sądzę, by były jakieś istotne przeszkody, które uniemożliwiłyby zawarcie koalicji PO-PSL. Oczywiście będzie to wymagało od obu partii dużej dyscypliny, ponieważ taka większość będzie dosyć niewielka. Ale damy radę” – kwituje Kłopotek w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

saż

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]


Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook