Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PSL: Palikot albo my

11.10.2011

„Koalicja PO-PSL jest możliwa. Chyba że Tusk zaprosi do niej Palikota...” – mówi Eugeniusz Kłopotek.

Od czasu ogłoszenia wyników wyborów politycy Platformy Obywatelskiej powtarzają, że w Polsce rządzić będzie nadal koalicja PO-PSL. Głos ludowców na razie był mniej słyszalny w tej sprawie. Portal Stefczyk.info zapytał więc Eugeniusza Kłopotka z PSL, czy jego partia chce koalicji z Platformą za wszelką cenę.

Poseł Kłopotek zaznaczył, że dotychczasowe wyniki podawane przez PKW świadczą, że „koalicja PO-PSL może powstać”. „Ona będzie miała niewielką przewagę, ale większością będzie dysponowała” – mówi w rozmowie z naszym portalem. Zaznacza jednak, że ostatecznie będzie to zależało od decyzji i propozycji Donalda. „Na razie trudno mi wyrokować, choć uważam, że jest szansa na kontynuację tego porozumienia” – tłumaczy Eugeniusz Kłopotek.

Poseł ludowców pytany, czy koalicja z PO może nie powstać, przyznaje, że na pewno porozumienia nie będzie w jednym wypadku. „Nie ma mowy, by doprosić do koalicji Ruch Palikota. Gdyby Donald Tusk zdecydował się na taki krok, to nas w koalicji nie ma. Jednak nie sądzę, by Tusk to zrobił, również dlatego, że Platforma się rozpadnie” – zaznacza Kłopotek. W rozmowie z portalem Stefczyk.info przyznaje, że ludowcy są jednak w stanie zgodzić się na koalicję z SLD. „To jest mniejsze zło niż Palikot” – zaznacza nasz rozmówca.

Eugeniusz Kłopotek zaznacza, że rozmowy koalicyjne między jego partią i PO nie powinny być szczególnie napięte. „Role w koalicji były podzielone między nami. Tu nie ma dodatkowych warunków, od których miałaby zależeć nasza koalicja. Przez cztery lata raczej się do siebie zbliżyliśmy, a nie oddaliliśmy” – tłumaczy poseł. Zaznacza jednak, że biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia rządowe jego partia będzie miała dwie prośby. „Żeby na przyszłość hamować się ze składaniem obietnic, a po drugie, żeby nie wychodzić przed opinię publiczną z projektami nieuzgodnionymi z nami. Kilkakrotnie miało to miejsce w poprzedniej kadencji i musieliśmy świecić oczami za pomysły PO. Sądzę jednak, że to wszystko jest kwestia dogadania się” – zaznacza Kłopotek.

Nasz rozmówca przyznaje, że w sprawie konkretnych negocjacji koalicyjnych należałoby się zgłosić do szefa partii Waldemara Pawlaka. „My jednak nie stawiamy żadnych warunków progowych. Wiadomo, że w rządzie mają nastąpić pewne zmiany. Zapowiedział je Tusk. I do nich trzeba będzie dostosować naszą umowę. Nie sądzę, by były jakieś istotne przeszkody, które uniemożliwiłyby zawarcie koalicji PO-PSL. Oczywiście będzie to wymagało od obu partii dużej dyscypliny, ponieważ taka większość będzie dosyć niewielka. Ale damy radę” – kwituje Kłopotek w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

saż

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]


Warto poczytać

 1. DSC05982 27.10.2016

  KBW może zmienić wygląd kart do głosowania

  Biuro zapowiedziało w tej sprawie konsultacje społeczne, które są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych.

 2. 15af60213ee946c08cb7ff3554813008 27.10.2016

  Magierowski chwali nowy projekt ws. TK

  "Pan prezydent ma nadzieję, że TK już wkrótce będzie mógł pracować normalnie, w oderwaniu do tych bieżących sporów politycznych”.

 3. pred-st 27.10.2016

  Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

  Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami.

 4. mid-16a25083 27.10.2016

  Kukiz'15 chce odrzucenia CETA przez Sejm

  "Kukiz'15 będzie domagał się odrzucenia tej ratyfikacji, co spowoduje, że umowa CETA padnie w Europie” - powiedział Stanisław Tyszka.

 5. 9720b50ff85a4b35acac3a7a523431d4 27.10.2016

  Ratusz składa zawiadomienia ws. reprywatyzacji

  "Składamy doniesienia wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości".

 6. tk-stefefe 27.10.2016

  Władze o nowej ustawie o TK

  Beata Szydło i Patryk Jaki o projekcie nowej ustawy, którym zajmuje się Sejm.

 7. mid-16a27048 27.10.2016

  Szydło o CETA: "To nie jest umowa naszych marzeń"

  "Zadbaliśmy, by umowa UE-Kanada gwarantowała polskie interesy bardziej, niż dotąd umowy Polska-Kanada" - podkreśliła premier.

 8. c3c 27.10.2016

  Owsiak skazany za zniesławienie Matki Kurki

  Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał, że szef WOŚP zniesławił i znieważył znanego blogera.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook