Jedynie prawda jest ciekawa


PSL chce wyjaśnień ws. lotu z Londynu

05.12.2016

Poseł PSL Paweł Bejda poinformował, że będzie wnioskował do szefa MON Antoniego Macierewicza o udzielenie informacji, czy nie zostało naruszone prawo i instrukcja HEAD

Poseł PSL Paweł Bejda poinformował, że będzie wnioskował do szefa MON Antoniego Macierewicza o udzielenie informacji, czy nie zostało naruszone prawo i instrukcja HEAD podczas powrotu polskiej delegacji rządowej z wizyty w Londynie. Sytuację określił jako "nieszczęsne zdarzenie".

Bejda na konferencji prasowej w Sejmie nawiązał do poniedziałkowego artykułu "Dziennika Gazety Prawnej" dotyczącego powrotu polskiej delegacji rządowej z wizyty w Londynie, gdzie odbyły się polsko-brytyjskie konsultacje pod przewodnictwem premierów: Beaty Szydło i Theresy May. Jak podał "DGP" zapadła wówczas decyzja, że rządowym samolotem miało wracać do kraju więcej osób, niż dostępnych było miejsc w rządowym samolocie embraer.

W konsultacjach wzięli udział m.in.: wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Bejda ocenił, że było to "nieszczęsne zdarzenie". Zaapelował do rządzących polityków, "aby po wejściu na pokład samolotu, rozejrzeli się, ewentualnie, jak nie będzie widać, to zapytali stewardessę +czy leci z nami pilot?+". "Jeżeli będzie odpowiedź twierdząca, że leci z nami pilot, to po prostu trzeba tego pilota słuchać, bo jest to kapitan na tym statku powietrznym, który jest panem i władcą" - podkreślił poseł ludowców.

Bejda zaznaczył, że jest wyraźna instrukcja HEAD, która dotyczy organizacji i zabezpieczenia lotów z najważniejszymi osobami w państwie, zatwierdzana przez ministra obrony narodowej.

Poinformował, że jako członek komisji obrony narodowej, będzie wnioskował do szefa MON o przedstawienie informacji, czy na lotnisku w Londynie nie zostało naruszone prawo i czy nie została naruszona instrukcja HEAD.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy PSL złoży w tej sprawie wniosek do marszałka Sejmu, odpowiedział: "Sprawa jest otwarta, bo jest bardzo poważna".

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak zwrócił uwagę, że instrukcja HEAD jest tajnym dokumentem i nie można poznać jej szczegółów. "Dzisiaj słyszymy tłumaczenia z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, że instrukcja HEAD nie została złamana. Ale jeśli jednak MON, czy też zespół ekspertów, który by sprawą się zajął stwierdzi inaczej, to może oznaczać zarzuty prokuratorskie" - podkreślił. Zdaniem rzecznika ludowców zasadnym się wydaje się sprawdzenie, czy wszelkie procedury bezpieczeństwa były przestrzegane.

Według Stefaniaka "może już czas, żeby w końcu ktoś z urzędników w KPRM-ie również zastanowił się nad tym, jakie decyzje podejmuje i czy organizacja lotów to jest zabawa, czy jest to poważna, odpowiedzialna praca, bo wiąże się z bezpieczeństwem najważniejszych osób w państwie".

Szefowa KPRM Beata Kempa zapewniła w poniedziałek, że "cywilna" instrukcja HEAD nie została złamana w związku z ubiegłotygodniowym lotem delegacji rządowej z Londynu.

[Pedro Aragão/commons.wikimedia.org]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 21.05.2018

  Rzecznik praw obywatelskich broni oficerów SB. "Współpracowali z Kościołem"

  Trzej byli oficerowie SB, którzy w latach 80. ostrzegali Kościół o działaniach służb PRL, nie powinni mieć obniżonych emerytur zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną.

 2. 1270sdfesdxz 21.05.2018

  Kukiz'15 składa projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową

  Kukiz'15 składa w Sejmie projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową. Chcemy obniżać, a nie podwyższać ceny paliw - podkreślił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

 3. 1270gowingi 21.05.2018

  Gowin: nasz rząd zrobił dla rodzin niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek

  Nasz rząd zrobił dla rodzin osób niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek rząd do tej pory - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, mając ograniczone możliwości budżetowe, rząd nie jest w stanie realizować wszystkich postulatów.

 4. szczerekerwerwe21052018 21.05.2018

  Pełne szaleństwo w TVN24! Ależ popis, to trzeba zobaczyć [WIDEO]

  Poranny seans nienawiści sączony z ekranu TVN 24 w prowadzonym przez Marcina Mellera programie "Drugie śniadanie mistrzów",

 5. 1270bolek00a 21.05.2018

  Lech Wałęsa "część prawdy o swojej historii ukrył przed Polakami"

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 6. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 7. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 8. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook