Jedynie prawda jest ciekawa


PSL chce kompromisu w sprawie TK

03.05.2016

O kompromis i podjęcie prac nad projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa ludowców zaapelował we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

O kompromis i podjęcie prac nad projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa ludowców zaapelował we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Działacze  Stronnictwa w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja złożyli kwiaty przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie.

"Chcemy dziś przypomnieć konstytucję z 3 maja 1791 roku, pierwszą tego typu ustawę zasadniczą  w Europie, drugą na świecie, która późniejszymi działaniami, przez wielką akcję powstańczą Tadeusza Kościuszki upodmiotowiła chłopów polskich. To ubranie sukmany krakowskiej w bitwie pod Racławicami, wspólne z kosynierami - czyli chłopami - przeciwstawienie się najeźdźcy otworzyło drogę do upodmiotowienia chłopa polskiego" - podkreślił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po uroczystym złożeniu kwiatów przed pomnikiem działacza ruchu ludowego i premiera Polski Wincentego Witosa.

Lider ludowców wspominał konstytucję marcową z 1921 roku. Mówił, że ta konstytucja „pozwoliła zjednoczyć państwo po 123 latach zaborów". "Wincenty Witos współformułując tą konstytucję (…) wierzył w Polskę silną siłą swoich obywateli, nie jednego człowieka" - mówił Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił też, że ludowcy współtworzyli obecnie obowiązującą konstytucję z 1997 roku.

"Ten naród zjednoczony, dziś, po kolejnych wyborach, wolnych, demokratycznych, które szanujemy, potrzebuje odnowy" - mówił lider ludowców. Jak podkreślił, Polskie Stronnictwo Ludowe jest tą siłą polityczną, która będzie dążyła do kompromisu i do zjednoczenia ogromnie podzielonego teraz społeczeństwa.

"Dzisiaj składamy po raz kolejny apel do prezydenta, do premier, do wszystkich sił parlamentarnych, do wszystkich ludzi o przyjęcie naszej ustawy konsensualnej dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego" - podkreślił.

Ludowcy złożyli w piątek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o TK, który według nich ma zakończyć "wojnę o Trybunał Konstytucyjny". Projekt nowelizacji ustawy o TK złożony przez PSL zakłada przejście w stan spoczynku sześciu sędziów TK: trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i trzech w obecnej, a także wybór nowych sędziów większością dwóch trzecich głosów.

Wezwał do opamiętania tych wszystkich, którzy "z łatwością podejmują decyzję mówiąc tylko i wyłącznie o większości". "Większość jest wtedy wielka, kiedy prawa mniejszych szanuje ponad wszystko" - powiedział Kosiniak Kamysz.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wyraził zaniepokojenie o przyszłość samorządów. Jak podkreślił, konstytucja z 1997 roku gwarantuje silną pozycję samorządu terytorialnego.

"Jako przedstawiciel samorządu, związany z nim całe życie, też martwię się o naszą przyszłość. Martwię się o to, czy kolejne kompetencje samorządów nie będą odbierane, czy po Sejmie, Senacie, prezydencie, ministerstwach, rządzie nie pojawi się apetyt na to, by samorządy sprowadzić do minimalnych rozmiarów. Byłaby to tragiczna pomyłka" - mówił Struzik.

(PAP)/tp

Warto poczytać

 1. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 2. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 3. 1270wstyd 17.03.2018

  "Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

  W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

 4. Anders17032018 17.03.2018

  Anders zapowiada: oddam premię

  Oddam premię, którą otrzymałam w styczniu - zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders. Oceniła, że jeżeli kogoś chce się wynagrodzić za działanie, to się powinno mu podwyższyć pensję

 5. MajewskiBaranPozniak 17.03.2018

  Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

  Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska

 6. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

 7. sad05032018 16.03.2018

  Nadzwyczajna kasta broni się jak może. Sędziemu oskarżonemu o kradzież... złagodzono wyrok!

  Karę obniżenia wynagrodzenia o 20 proc. na okres dwóch lat wymierzył w piątek Sąd Najwyższy w sprawie dyscyplinarnej szczecińskiego sędziego obwinionego o to, że ukradł ze sklepu element wkrętarki. Tym samym SN zmienił wyrok sądu I instancji wydalający sędziego z zawodu

 8. CBATT1 16.03.2018

  Schetyna chce likwidacji CBA. Tymczasem Polacy są zdecydowanie innego zdania

  45 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego, negatywnie - 12 proc. - wynika z marcowego sondażu CBOS

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook