Jedynie prawda jest ciekawa


PSL chce kompromisu w sprawie TK

03.05.2016

O kompromis i podjęcie prac nad projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa ludowców zaapelował we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

O kompromis i podjęcie prac nad projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa ludowców zaapelował we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Działacze  Stronnictwa w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja złożyli kwiaty przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie.

"Chcemy dziś przypomnieć konstytucję z 3 maja 1791 roku, pierwszą tego typu ustawę zasadniczą  w Europie, drugą na świecie, która późniejszymi działaniami, przez wielką akcję powstańczą Tadeusza Kościuszki upodmiotowiła chłopów polskich. To ubranie sukmany krakowskiej w bitwie pod Racławicami, wspólne z kosynierami - czyli chłopami - przeciwstawienie się najeźdźcy otworzyło drogę do upodmiotowienia chłopa polskiego" - podkreślił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po uroczystym złożeniu kwiatów przed pomnikiem działacza ruchu ludowego i premiera Polski Wincentego Witosa.

Lider ludowców wspominał konstytucję marcową z 1921 roku. Mówił, że ta konstytucja „pozwoliła zjednoczyć państwo po 123 latach zaborów". "Wincenty Witos współformułując tą konstytucję (…) wierzył w Polskę silną siłą swoich obywateli, nie jednego człowieka" - mówił Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił też, że ludowcy współtworzyli obecnie obowiązującą konstytucję z 1997 roku.

"Ten naród zjednoczony, dziś, po kolejnych wyborach, wolnych, demokratycznych, które szanujemy, potrzebuje odnowy" - mówił lider ludowców. Jak podkreślił, Polskie Stronnictwo Ludowe jest tą siłą polityczną, która będzie dążyła do kompromisu i do zjednoczenia ogromnie podzielonego teraz społeczeństwa.

"Dzisiaj składamy po raz kolejny apel do prezydenta, do premier, do wszystkich sił parlamentarnych, do wszystkich ludzi o przyjęcie naszej ustawy konsensualnej dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego" - podkreślił.

Ludowcy złożyli w piątek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o TK, który według nich ma zakończyć "wojnę o Trybunał Konstytucyjny". Projekt nowelizacji ustawy o TK złożony przez PSL zakłada przejście w stan spoczynku sześciu sędziów TK: trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i trzech w obecnej, a także wybór nowych sędziów większością dwóch trzecich głosów.

Wezwał do opamiętania tych wszystkich, którzy "z łatwością podejmują decyzję mówiąc tylko i wyłącznie o większości". "Większość jest wtedy wielka, kiedy prawa mniejszych szanuje ponad wszystko" - powiedział Kosiniak Kamysz.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wyraził zaniepokojenie o przyszłość samorządów. Jak podkreślił, konstytucja z 1997 roku gwarantuje silną pozycję samorządu terytorialnego.

"Jako przedstawiciel samorządu, związany z nim całe życie, też martwię się o naszą przyszłość. Martwię się o to, czy kolejne kompetencje samorządów nie będą odbierane, czy po Sejmie, Senacie, prezydencie, ministerstwach, rządzie nie pojawi się apetyt na to, by samorządy sprowadzić do minimalnych rozmiarów. Byłaby to tragiczna pomyłka" - mówił Struzik.

(PAP)/tp

Warto poczytać

 1. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 2. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 3. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 4. tvn17062018 17.06.2018

  Tą wpadką żyje internet! Prezenterka TVN24 opowiada o meczu Hiszpania-Portugalia

  Ogromna popularność mundialu sprawia, iż w każdej stacji widzimy mniej lub bardziej poważnych ekspertów komentujących wyczyny futbolistów w Rosji.

 5. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

 6. Sad16082018 16.06.2018

  Nowelizacja ustawy o sądownictwie i Sądzie Najwyższym weszła w życie

  W sobotę weszła w życie nowelizacja ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Nowela wprowadza zmiany w instytucji skargi nadzwyczajnej oraz mianowania asesorów w sądach powszechnych

 7. 1270timmermans 16.06.2018

  Rzecznik prezydenta: Spór z KE zakończyłby się, gdyby nie ambicje Timmersmansa

  Mam wrażenie, że część Komisji Europejskiej, a szczególnie jej szef Jean-Claude Juncker, chce zakończenia sporu z Polską; blokuje to ambicjonalne i personalne podejście wiceszefa KE Fransa Timmermansa - ocenił w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

 8. sejm15062018 15.06.2018

  Nowy sondaż. Ogromna przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad innymi partiami

  Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku czerwca PiS uzyskałoby 43 proc. głosów osób deklarujących udział w głosowaniu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook