Jedynie prawda jest ciekawa


Przyłębska: nie ma konfliktu między sędziami TK

30.08.2017

Między sędziami Trybunału Konstytucyjnego są merytoryczne różnice zdań, ale nie ma konfliktu - zapewniła w środę prezes TK Julia Przyłębska. Opowiedziała się za debatą nad ewentualnymi zmianami w konstytucji.

Przyłębska pytana w "Rzeczpospolitej TV", czy nie ma podziału i konfliktu między "starymi" i "nowymi" sędziami TK, podkreśliła, że nie nazwałaby tego konfliktem. - Każdy z nas ma jakieś poglądy, reprezentuje jakieś stanowisko prawne. Oczywiście nie zgadzamy się z wieloma kwestiami, zgłaszamy zdania odrębne. W 2016 roku myśmy zgłaszali - ci nowi sędzowie - zdania odrębne. Teraz zgłaszają zdania odrębne sędziowie, którzy wcześniej pracowali w Trybunale - zaznaczyła. - Różnimy się, ale ja bynajmniej bym nie mówiła o jakimś konflikcie; raczej te konflikty generowane są na zewnątrz - dodała prezes TK.

Według niej są to działania, które powodują, że TK nie może spokojnie funkcjonować. Jednak, dodała, "wewnątrz każdy zajmuje się swoją pracą, sędziowie zajmują się swoją pracą, nie ma konfliktów, są różnice merytoryczne".

Odniosła się także do informacji "Dziennika Gazety Prawnej", że ona i sędzia Henryk Cioch zatrudniają w TK asystentki pracujące jednocześnie w sądach powszechnych. - W tym szaleństwie ataków na moją osobę następuje atak na inne osoby - powiedziała Przyłębska. Oceniła, że jest to "atak na asystentów sądów powszechnych" sugerujący, że "asystent sędziego sądu powszechnego (...) nie ma wystarczających kwalifikacji, aby być asystentem sędziego Trybunału Konstytucyjnego".

Zapewniła, że nie ma zagrożenia konfliktem interesów w razie skierowania przez sąd powszechny, w którym pracuje asystent zatrudniony także w TK, pytania konstytucyjnego do Trybunału, ponieważ "w tej konkretnej sprawie ten asystent nie przygotowywałby tego pytania". Jak podkreśliła, asystent nie pisze wyroków ani uzasadnień.

Przyłębska przychylnie odniosła się do prezydenckiej inicjatywy na rzecz referendum nad zmianą konstytucji. - Uważam, że każda dyskusja dotycząca konstytucji jest słuszna, że rzeczywiście konstytucja powstała w czasach, które były specyficzne, w specyficzny sposób została skonstruowana; mamy dzisiaj już inną rzeczywistość - zauważyła prezes TK.

Zwróciła uwagę na znaczenie gwarancji praw pracowniczych i emerytalnych. Oceniła, że w konstytucji "jest wiele elementów, które być może powinny w dzisiejszych czasach być inaczej sformułowane, bo być może niewystarczająco zabezpieczają interesy pewnych grup społecznych. Może ona (konstytucja) powinna być wedle innej idei skonstruowana" - powiedziała prezes TK, zastrzegając, że pokaże to debata. - I elity, i przeciętny obywatel, każdy powinien pochylić się nad problemami dotyczącymi konstytucji - oceniła Przyłębska.

PAP

Warto poczytać

 1. NitrasHalickiFlickr 22.05.2018

  Ale numer! Posłowie PO mogą stracić immunitet za race!

  Stołeczna policja skieruje do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu dwóch posłów, którzy podczas Marszu Wolności odpalili race - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy KSP kom. Sylwester Marczak. Według portalu tvp.info chodzi o posłów PO

 2. rozbiteautopolicjapl 22.05.2018

  Tanzańczyk rozbił auto pod Lublinem. Zwalił winę na... antylopę!

  Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany nietrzeźwy kierujący. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed funkcjonariuszami po tym, jak rozbił pożyczone bmw. Twierdził, że przyczyną zdarzenia była ….."antylopa", która nagle wtargnęła mu na jezdnię

 3. Walesa2205208 22.05.2018

  Sasin ostro o wczorajszym popisie Wałęsy: pokazuje jego pogardę dla protestujących

  Poniedziałkowa wizyta b. prezydenta Lecha Wałęsy u niepełnosprawnych Sejmie byłą groteskowa. To, co mówił, pokazuje jego zupełne oderwanie od rzeczywistości i pogardę dla protestujących - ocenił we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 4. Przedszkole 22.05.2018

  "Piosenka na Dzień Mamy jest zbyt konserwatywna". Rodzic podzielił się ciekawym SMS-em

  Jak widać, nawet w polskich przedszkolach coraz łatwiej o próby "równościowej" edukacji promowanej przez lewicowych ideologów. Na szczęście, wciąż trwa opór rodziców o czym świadczy rozmowa pani z rady rodziców, z jedną z internautek

 5. bodnar21052018 21.05.2018

  Rzecznik praw obywatelskich broni oficerów SB. "Współpracowali z Kościołem"

  Trzej byli oficerowie SB, którzy w latach 80. ostrzegali Kościół o działaniach służb PRL, nie powinni mieć obniżonych emerytur zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną.

 6. 1270gowingi 21.05.2018

  Gowin: nasz rząd zrobił dla rodzin niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek

  Nasz rząd zrobił dla rodzin osób niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek rząd do tej pory - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, mając ograniczone możliwości budżetowe, rząd nie jest w stanie realizować wszystkich postulatów.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook