Jedynie prawda jest ciekawa


Przyjmiemy 7,5 tys. imigrantów?!

22.09.2015

Przecieki z Brukseli! Rząd Ewy Kopacz ma zgodzić się na przyjęcie w Polsce, w ciągu dwóch lat, 7,5 tys. imigrantów! I to jedynie na początek!

Według wyborczej.pl, takie ustalenia mają zapaść dziś na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE.  Rozmowy w Brukseli nie dotyczą jednak całej puli uchodźców. Za kilka miesięcy Unia może oczekiwać od nas przyjęcia kolejnych tysięcy przybyszów.

- Warszawa zamierza zadeklarować, że w sumie w ciągu dwóch lat przyjmie 7,5 tys. uchodźców - 2 tys., które zadeklarowaliśmy już w lipcu, plus ok. 5,5 tys. z grupy 120 tys. dodatkowych uchodźców, których rozmieszczenie w krajach Unii zaproponował przed dwoma tygodniami szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker – podaje "Wyborcza", powołując się na informacje z polskich źródeł rządowych.

Według przecieków, byłby to dopiero pierwszy etap przyjmowania przez Polskę imigrantów. Obecne ustalenia dotyczą bowiem podziału tylko 66 tys. ze 120 tys. uchodźców. Decyzje co do pozostałych 54 tys. osób, które inne kraje Unii miały przejąć z Węgier, mają zostać podjęte w kolejnych miesiącach.
Jak twierdzi „GW”, Polska miałaby na razie przyjąć głównie imigrantów przebywających obecnie w Grecji (3881 osób) i we Włoszech (1201).

- Ale gdy losy zwolnionej węgierskiej puli 54 tys. zostaną w najbliższych tygodniach lub miesiącach wyjaśnione, to od Polski będzie się oczekiwać przyjęcia dodatkowych ludzi – zastrzega gazeta.

Rozmówca „GW” zapewnia, że w porozumieniu będą zapisane trzy warunki, o które zabiegała Warszawa: uszczelnienie granic UE, oddzielanie uchodźców od imigrantów ekonomicznych oraz weryfikacja osób, które mają przyjechać do Polski, przez polskie służby specjalne.

W porozumieniu ma też być zapis o tym, że liczba imigrantów przydzielonych Polsce może się zmienić, jeśli zaostrzyłaby się sytuacja na Ukrainie i będziemy musieli przyjąć uchodźców zza naszej wschodniej granicy.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


JUB/wyborcza.pl

[fot. PAP/EPA]
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook