Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Przetarg na drony to fikcja?

24.11.2013

List gen. Waldemara Skrzypczaka budzi wątpliwości przemysłu obronnego Izraela. Przedstawiciele firm wskazują, że pismo Skrzypczaka wygląda, jakby przetarg na drony dla Polski został już ustawiony. Oficjalnie jeszcze go nie rozpoczęto...

Gen. Waldemar Skrzypczak może mieć kolejne problemy. Jego list do Ministerstwa Obrony Izraela wywołał burzę w Izraelu. Treść listu sugeruje, że przetarg na zakup polskich dronów może być ustawiony. Zdaniem ministra Siemoniaka mamy do czynienia jedynie z niezręcznością.

"Drogi Przyjacielu pamiętaj, proszę, że pomimo iż wciąż czekamy na pełne polityczne zielone światło, to intencją MON RP jest, by nie tracić czasu i zacząć formułowanie zasad potencjalnej współpracy pomiędzy Polską i Izraelem w odniesieniu do produkcji i rozmieszczenia w Polsce systemów BSP [bezzałogowy statek powietrzny], które są użytkowane w siłach zbrojnych Izraela [IDF Israel Defense Forces)], a których kontraktorem jest ELBIT Systems" - tak list do  gen. Shmai Avielego, dyrektora generalnego w ministerstwie obrony Izraela list, zakończył gen. Skrzypczak.

Treść korespondencji z 5 marca 2013 roku opisuje "GW", wskazując, że jest to jeden z dowodów, jakimi przeciwko Skrzypczakowi dysponuje SKW. List był rutynową korespondencją, w której Polska wyrażała zainteresowanie współpracą z Izraelem przy budowie systemu obrony powietrznej w oparciu o samoloty bezzałogowe, czyli drony. Jednak jego zakończenie wywołał sporą burzę w Izraelu.

Konkurencja ELBIT, firma IAI, treść listy interpretuje, jako dowód, że Polska jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem przetargu wybrała jego zwycięzcę. 8 kwietnia IAI skierowała w tej sprawie oficjalne pismo do polskiego MON. Pyta w nim, czy przetarg jest aktualny i czy list Skrzypczaka oznacza, że Polska wybrała już dostawcę dronów.

Wątpliwości firmy IAI próbował rozwiać gen. Sławomir Szczepaniak, szef inspektoratu uzbrojenia MON. Tłumaczył, że Polska kieruje się zasadą równego traktowania podmiotów ubiegających się o kontrakt, i zapewniał, że nie dokonano jeszcze wyboru żadnego rozwiązania dotyczącego systemów BSP. Zaprosił również IAI do współpracy. Listu Skrzypczaka jednak nie komentował.

Skomentował je natomiast szef MON. Tomasz Siemoniak, mówiąc, że mamy do czynienia z "niezręcznością" i "uchybieniem".

"Jest to korespondencja pomiędzy ministerstwami obrony, nie powinna tam być wymieniona nazwa firm. (...) Nie należy z tego wyciągać jakichkolwiek wniosków, zwłaszcza, że sam przetarg jest przewidziany na 2015 rok, jesteśmy w dialogu z 14 firmami i wydaje mi się, że przykładanie tutaj jakiejś nadmiernej wagi jest nieuprawnione" - tłumaczy.

Odniósł się również do samego tekstu w "GW". "Ta publikacja jest bardzo na wyrost, ubolewam nad tym, że dziennikarz "Gazety Wyborczej" nie uwzględnił naszej odpowiedzi w swoim artykule" - zaznaczył Tomasz Siemoniak.

Z kolei inna z działaczek Platformy Obywatelskiej Julia Pitera, znana z wykrycia afery dorszowej, uważa, że gen. Skrzypczak obecnie powinien odejść. "To jest rzecz niedopuszczalna. Powinien bezwzględnie stracić funkcję" - mówiła Pitera.

List, który opublikowała "Gazeta Wyborcza" jest jednym z materiałów, jakie przeciwko gen. Skrzypczakowi zebrała Służba Kontrwywiadu Wojskowego. SKW odebrała Skrzypczakowi poświadczenie dostępu do materiałów niejawnych. Zdaniem SKW Skrzypczak prowadził sprzeczne z prawem działania lobbingowe na rzecz izraelskiego przemysłu biznesowego.

Czy list opisany przez "GW" rozwiewa wątpliwości związane z działaniami gen. Skrzypczaka?

TK,wPolityce.pl
[Fot. Youtube.pl]
Słowa kluczowe:

SKW

,

Polska

,

MON

,

Skrzypczak

Warto poczytać

 1. michalwojcickMSyoutubetvrepublika 23.01.2017

  Wójcik: Elektryczne opaski na alimenciarzy

  "Kosztuje to podatnika trzysta kilkadziesiąt złotych, a nie ponad trzy tysiące złotych. Wiemy dokładnie, gdzie ta osoba jest”.

 2. mid-17123042 23.01.2017

  Premier Szydło: Rozwój priorytetem rządu

  „Ekonomia ma służyć obywatelom, pieniądze publiczne mają być wydawane w sposób transparentny, uczciwy, mądry i rozsądny”.

 3. mid-17123064 23.01.2017

  Szef MON: Polska armia nie zapomni o Mirosławcu

  - O tragedii w Mirosławcu polska armia nigdy nie zapomni – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości upamiętniających jej ofiary.

 4. 1ae88bf8177527f9ec66e8736696wizerunkisejmpolicja 23.01.2017

  Zieliński o publikacji wizerunków sprzed Sejmu

  "Chcę wyraźnie powiedzieć, że policja nie opublikowała wizerunku wszystkich osób. Są podstawy, aby poszukiwać tych, którzy są podejrzewani o złamanie prawa”.

 5. mag22 23.01.2017

  Magierowski: Od prezydenta USA zależy najwięcej

  Magierowski, który był w poniedziałek gościem radia TOK FM, podkreślił, że ma nadzieję, iż jeszcze w tym roku dojdzie do rozmowy Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą.

 6. 20070111obradysejmusalaplenarna1 23.01.2017

  Sondaż IBRiS: PiS może rządzić samodzielnie

  Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej", po zakończeniu przez opozycję protestu w Sejmie, wynika, że PiS zyskał od listopada aż 8 proc. poparcia.

 7. care-9286531280 23.01.2017

  Radziwiłł: Pacjent zaopiekowany w całości

  "Koncepcja sieci szpitali się nieco zmieniła. Myślę, że jest ona zdecydowanie bardziej przyjazna dla tych, którzy będą w niej uczestniczyć".

 8. 20017123 23.01.2017

  Kaczyński: "Będziemy próbowali przekonać TK"

  - Bierzemy pod uwagę, że Trybunał Konstytucyjny może zakwestionować część zmian w ordynacji wyborczej do samorządów dot. kadencyjności - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook