Jedynie prawda jest ciekawa

Przetarg na drony to fikcja?

24.11.2013

List gen. Waldemara Skrzypczaka budzi wątpliwości przemysłu obronnego Izraela. Przedstawiciele firm wskazują, że pismo Skrzypczaka wygląda, jakby przetarg na drony dla Polski został już ustawiony. Oficjalnie jeszcze go nie rozpoczęto...

Gen. Waldemar Skrzypczak może mieć kolejne problemy. Jego list do Ministerstwa Obrony Izraela wywołał burzę w Izraelu. Treść listu sugeruje, że przetarg na zakup polskich dronów może być ustawiony. Zdaniem ministra Siemoniaka mamy do czynienia jedynie z niezręcznością.

"Drogi Przyjacielu pamiętaj, proszę, że pomimo iż wciąż czekamy na pełne polityczne zielone światło, to intencją MON RP jest, by nie tracić czasu i zacząć formułowanie zasad potencjalnej współpracy pomiędzy Polską i Izraelem w odniesieniu do produkcji i rozmieszczenia w Polsce systemów BSP [bezzałogowy statek powietrzny], które są użytkowane w siłach zbrojnych Izraela [IDF Israel Defense Forces)], a których kontraktorem jest ELBIT Systems" - tak list do  gen. Shmai Avielego, dyrektora generalnego w ministerstwie obrony Izraela list, zakończył gen. Skrzypczak.

Treść korespondencji z 5 marca 2013 roku opisuje "GW", wskazując, że jest to jeden z dowodów, jakimi przeciwko Skrzypczakowi dysponuje SKW. List był rutynową korespondencją, w której Polska wyrażała zainteresowanie współpracą z Izraelem przy budowie systemu obrony powietrznej w oparciu o samoloty bezzałogowe, czyli drony. Jednak jego zakończenie wywołał sporą burzę w Izraelu.

Konkurencja ELBIT, firma IAI, treść listy interpretuje, jako dowód, że Polska jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem przetargu wybrała jego zwycięzcę. 8 kwietnia IAI skierowała w tej sprawie oficjalne pismo do polskiego MON. Pyta w nim, czy przetarg jest aktualny i czy list Skrzypczaka oznacza, że Polska wybrała już dostawcę dronów.

Wątpliwości firmy IAI próbował rozwiać gen. Sławomir Szczepaniak, szef inspektoratu uzbrojenia MON. Tłumaczył, że Polska kieruje się zasadą równego traktowania podmiotów ubiegających się o kontrakt, i zapewniał, że nie dokonano jeszcze wyboru żadnego rozwiązania dotyczącego systemów BSP. Zaprosił również IAI do współpracy. Listu Skrzypczaka jednak nie komentował.

Skomentował je natomiast szef MON. Tomasz Siemoniak, mówiąc, że mamy do czynienia z "niezręcznością" i "uchybieniem".

"Jest to korespondencja pomiędzy ministerstwami obrony, nie powinna tam być wymieniona nazwa firm. (...) Nie należy z tego wyciągać jakichkolwiek wniosków, zwłaszcza, że sam przetarg jest przewidziany na 2015 rok, jesteśmy w dialogu z 14 firmami i wydaje mi się, że przykładanie tutaj jakiejś nadmiernej wagi jest nieuprawnione" - tłumaczy.

Odniósł się również do samego tekstu w "GW". "Ta publikacja jest bardzo na wyrost, ubolewam nad tym, że dziennikarz "Gazety Wyborczej" nie uwzględnił naszej odpowiedzi w swoim artykule" - zaznaczył Tomasz Siemoniak.

Z kolei inna z działaczek Platformy Obywatelskiej Julia Pitera, znana z wykrycia afery dorszowej, uważa, że gen. Skrzypczak obecnie powinien odejść. "To jest rzecz niedopuszczalna. Powinien bezwzględnie stracić funkcję" - mówiła Pitera.

List, który opublikowała "Gazeta Wyborcza" jest jednym z materiałów, jakie przeciwko gen. Skrzypczakowi zebrała Służba Kontrwywiadu Wojskowego. SKW odebrała Skrzypczakowi poświadczenie dostępu do materiałów niejawnych. Zdaniem SKW Skrzypczak prowadził sprzeczne z prawem działania lobbingowe na rzecz izraelskiego przemysłu biznesowego.

Czy list opisany przez "GW" rozwiewa wątpliwości związane z działaniami gen. Skrzypczaka?

TK,wPolityce.pl
[Fot. Youtube.pl]
Słowa kluczowe:

SKW

,

Polska

,

MON

,

Skrzypczak

Warto poczytać

 1. 02CHMIELNA70UCHYLONASI27072017 27.07.2017

  Komisja ds. reprywatyzacji naprawia gigantyczną aferę w stolicy

  Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję prezydent Warszawy ws. Chmielnej 70. To grunt tuż przy Pałacu Kultury warty 160 mln zł. Wyłudzono go, mimo że dawny właściciel uzyskał już odszkodowanie. Komisja podjęła decyzję na swoim niejawnym posiedzeniu.

 2. SzymanskiFlickr 27.07.2017

  Szymański o propozycji spotkania KE-V4: jest wiele spraw, które wymagają rozmowy

  Jest wiele trudnych spraw, które wymagają politycznej wyobraźni i szczerej rozmowy; Polska jest zawsze gotowa do takiego dialogu - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański odnosząc się do propozycji spotkania w formacie KE-V4.

 3. Policja 27.07.2017

  Nowoczesna: mamy dziś do czynienia z państwem policyjnym

  "Państwo policyjne" - tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka skomentował doniesienia "GW", według których policja śledziła lidera partii Ryszarda Petru. Zażądał w tej sprawie wyjaśnień od premier Beaty Szydło i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

 4. lichocka16062017 27.07.2017

  Lichocka: Timmermans nie ma podstaw, żeby pouczać polski Sejm, jakie ma uchwalać ustawy

  Wiceszef KE Frans Timmermans nie ma żadnych podstaw, żeby pouczać Polaków i polski Sejm, jakie mają uchwalać ustawy - uważa posłanka PiS Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych. Sądownictwo to kwestia państw członkowskich i politykom KE nic do tego - dodała.

 5. gdanskwoda 27.07.2017

  Dramatyczna sytuacja w Trójmieście. Będzie kolejna powódź?

  Gwałtowne opady od środy zagrażają zalaniem niektórych osiedli.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook