Jedynie prawda jest ciekawa


Przerwana komisja ws. Bajkowskich

04.04.2013

Na wniosek Platformy posłowie odroczyli rozpatrzenie sprawy małżeństwa, któremu odebrano dzieci.

Sejmowe komisje polityki społecznej i rodziny oraz sprawiedliwości i praw człowieka miały zapoznać się z sytuacją rodziny Bajkowskich, której dzieci umieszczono w domu dziecka. Nie zdołano jednak przyjrzeć się działaniami poszczególnych instytucji w tej sprawie. Większość posłów zdecydowała bowiem o przerwaniu posiedzenia do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.

Posiedzenie zwołano na wniosek grupy posłów. Jednym z głównych inicjatorów był Andrzej Duda (PiS). Za przerwaniem obrad było 17 posłów, przeciwko 14, jeden wstrzymał się od głosu.

Wniosek o przerwanie obrad złożyła Magdalena Kochan (PO) po tym, jak przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości oraz Rzecznik Praw Dziecka zwrócili uwagę, że w przyszłym tygodniu zaplanowana jest kolejna rozprawa w tej sprawie, postępowanie się toczy. W związku z tym z dyskusją na ten temat lepiej się wstrzymać do czasu ostatecznej decyzji sądu - uznano.

Zdaniem przedstawiciela Krajowej Rady Sądownictwa, sędziego krakowskiego sądu apelacyjnego Jana Kremera posiedzenie sejmowych komisji w sprawie rodziny Bajkowskich jest "niebezpiecznym precedensem".

- KRS nigdy nie kwestionowała prawa do dyskusji oraz krytycznej oceny rozpoznawanych spraw. Tyle tylko, że zwracam uwagę, iż sprawa państwa Bajkowskich jest w toku. Odbywa się więc bezprecedensowe posiedzenie dwóch komisji sejmowych na temat sprawy, która się toczy. W związku z tym nie można nie stwierdzić, że doszło do niebezpiecznego precedensu, a sytuacja jest co najmniej niezręczna, gdyż najdelikatniej mówiąc może to prowadzić do sytuacji, że będzie to odebrane jako próba nacisku na sąd - zaznaczył Kremer.

Także wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk wskazał, iż z zasady niezależności sądów wynika, że minister nie może wypowiadać się na temat konkretnej sprawy, która pozostaje w toku.

Duda przekonywał, że analiza działań podejmowanych w sprawie Bajkowskich jest konieczna, ponieważ to, co się stało może zniechęcić ludzi do szukania pomocy ze strony państwa. - Jak funkcjonuje w Polsce system, skoro rodzinie, która sama zgłasza się na terapię, normalnej rodzinie odbiera się dzieci? Rodzina sama zgłasza się do państwa po pomoc i w jej efekcie traci dzieci - podkreślił.

Także zdaniem obecnego na posiedzeniu komisji Bartosza Bajkowskiego istnieje problem systemowy. - Ja całą sprawę zbagatelizowałem do 30 stycznia tego roku, nie poszliśmy do prawnika, bo nie spodziewaliśmy się takiego postanowienia.  Czuję się wdeptany w ziemię przez ten system - powiedział. Jego żona Karolina zaznaczyła, że cały czas mają nadzieję na zmianę prawa, która pozwoli unikać tego typu sytuacji, jaka przytrafiła się jej rodzinie.

Michalak przekonywał, że wgląd w sytuację tej rodziny był konieczny, a terapeuci, składając wniosek do sądu, zrobili to, co trzeba. Rzecznik poinformował, że po analizie dokumentacji sądu i tej, którą zebrali pracownicy jego biura, przystąpił do postępowania. - Od 8 marca jestem uczestnikiem tego postępowania i zgłaszam swoje uwagi i wnioski w tym postępowaniu - wyjaśnił. On także, ze względu na toczące się postępowanie, nie chciał mówić o szczegółach zawartych w dokumentach.

Zdaniem RPD działania zabezpieczające dzieci były konieczne, ale skierowanie ich do domu dziecka przedwczesne i nie zostało poprzedzone właściwą analizą materiału dowodowego. Dodał, że wnioskował o zabezpieczenie sytuacji dzieci przez ustanowienie kuratora i podjęcie działań terapeutycznych wobec rodziców.

Michalak zaznaczył także, że na przykładzie tej sprawy nie należy oceniać całego systemu. Jego zdaniem "nijak ma się ona do przepisów wprowadzonych ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie". Zwrócił uwagę, że one wskazują drogę zabezpieczenia dziecka i przypomniał, że w pierwszej kolejności należy rozważyć możliwość umieszczenia go u krewnych rodziny, a na końcu brać pod uwagę skierowanie do placówki.

Jak przekonywał Duda, Bajkowscy są "normalną rodziną, o raczej tradycyjnych poglądach, również w kwestiach wychowawczych". Rodzina sama zgłosiła się na terapię, jednak po jakimś czasie ją przerwała. Wtedy pracujący z nimi psychologowie zawiadomili sąd. Ten zlecił m.in. badanie rodziny przez Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny, który uznał, że "rodzice nie zabezpieczają potrzeb psychicznych dzieci"; ojciec ma być dominujący i "górujący nad synami", a w rodzinie "zaburzone są więzi emocjonalne".

30 stycznia krakowski sąd wydał decyzję o ograniczeniu rodzinie praw rodzicielskich i umieszczeniu trzech synów w domu dziecka. Orzeczenie zostało opatrzone klauzulą natychmiastowej wykonalności.

Zażalenie na tryb natychmiastowej wykonalności złożyli rodzice, którzy odwołali się także od samej decyzji o odebraniu chłopców. Odwołanie od tego postanowienia sąd rozpozna 11 kwietnia. Z kolei 20 marca sąd oddalił zażalenie rodziców na natychmiastowy tryb odebrania dzieci.

PAP/JKUB

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270bialymarsz 24.03.2018

  Kilkaset osób na "Białym marszu" przeciwko aborcji

  Kilkaset osób, zwolenników ochrony życia i przeciwników aborcji wzięło udział w "Białym marszu", który w sobotę przeszedł ulicami Poznania. Wiele osób niosło białe tulipany, śpiewano: "Poznań za życiem".

 2. 1270petrukukla 24.03.2018

  Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. spalenia kukły Ryszarda Petru

  Przewodniczący Nowoczesnej w Podlaskiem, poseł Krzysztof Truskolaski poinformował w sobotę, że złoży zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, którzy spalili w piątek kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru.

 3. 1270janocha 24.03.2018

  Bp Janocha: Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga

  Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga, a my ciągle uciekamy w rozrywkę - mówił w sobotę bp Michał Janocha do młodzieży, zgromadzonej w Świątyni Opatrzności Boże z okazji obchodów XXXIII Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Warszawskiej.

 4. Szymczuk24032018 24.03.2018

  Niezwykłe zdjęcie z wizyty Prezydenta na Węgrzech. Uwagę zwraca jeden szczegół

  Na fotografii wykonanej przez prezydenckiego fotografa Jakuba Szymczuka widać Andrzeja Dudę wraz z Aderem Janosem - Prezydentem Węgier. Zdjęcie wykonano w miejscowości Veszprem w której odbywa się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

 5. Boniwiki 24.03.2018

  Prawdziwa twarz walczącego z mową nienawiści Boniego. Określił ich mianem "ścierwa"

  Tak często podkreśla, że walczy z mową nienawiści, że sam zaczyna jej używać. Według europosła PO TVP to "ścierwo"

 6. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 7. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 8. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook