Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecka telewizja rządowa: "Przepraszanie za sformułowanie polskie obozy śmierci narusza niemiecki porządek prawny"

27.07.2017

To jest polityka historyczna, którą Niemcy grają od lat i wykorzystują ją bardzo brutalnie – tak mecenas Stefan Hambura skomentował apelację telewizji ZDF od nakazu wykonania wyroku zgodnie z którym stacja ma przeprosić za użycie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”.

- Myślę że to jest następny strzał w stopę RFN – powiedział Hambura w programie „Minęła Dwudziesta” w TVP INFO. Mecenas zgodził się z sugestią dziennikarza, że te słowa są też elementem "dużej" polityki, związanej z twardymi interesami gazowymi, czy geopolitycznymi. - To jest polityka historyczna, którą Niemcy grają od lat i wykorzystują ją bardzo brutalnie, tę politykę robią na całym świecie – zauważył Hambura. 

- Ukazało się duże opracowanie – Die Akte Rosenburg, które mówi o historii powstania Ministerstwa Sprawiedliwości, na jakich brunatnych korzeniach ono powstało i jacy brunatni przedstawiciele władz III Rzeszy tam pracowali. Myślę że warto zacząć w telewizji publicznej zacząć na ten temat rozmawiać i pokazywać jak ci demokraci wyrośli z III Rzeszy, jak się zachowują wobec demokratycznego państwa polskiego. Myślę, że warto się z tą książką zapoznać i być może mecenas Obara powinien wprowadzić ją do procesu - powiedział berliński adwokat. 

Ja chcę wprowadzić do procesu wiadomość z 29 czerwca. - Odpowiedział na jego słowa występujący również w programie mecenas Lech Obara, reprezentujący w procesie przeciwko ZDF więźnia Auschwitz, Karola Tenderę. - Otóż było w Genewie plenarne posiedzenie tak zwanego międzynarodowego sojuszu na rzecz pamięci o holokauście, gdzie Izrael, Polska, Niemcy i 31 państw uchwaliło poparcie dla rządu polskiego w walce z wadliwym kodem pamięci jakim jest określenie polski obóz zagłady, czy polski obóz koncentracyjny - podkreślił Obara.

Jak dodał polski prawnik "W tym roku do maja dziewięciokrotnie w mediach niemieckich obserwowanych przez służby dyplomatyczne powtórzyło się (to sformułowanie – przyp kh)." - Mamy już w zanadrzu dwa kolejne procesy, a ponieważ mamy wypracowaną doktrynę – wyrok krakowski i warszawski – w związku z tym „będzie szybko” i będziemy te wyroki wykonywali na terenie Niemiec  przekonywał mecenas Obara.

Jednocześnie mecenas Obara przyznał, że niemiecka telewizja rządowa ZDF (nad teelwizją ZDF stoi ZDF-Fernsehrat, który zatwierdza zarząd, budżet i wybiera dyrektorów. Stanowiska są zajmowane m.in. przez delegatów partyjnych proporcjonalnie do ich liczebności w Bundestagu) nie chce wykonać wyroku polskiego sądu, bo sugeruje, że polskie sądy są upolitycznioneCzy ZDF sugeruje, że polski sąd w 2016 roku wydał wyrok zgodnie z naciskami politycznymi ze strony Prawa i Sprawiedliwości, dlatego niemiecka telewizja nie chce przeprosić za sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”? – dopytywał mecenasa Obarę redaktor Michał Rachoń.

– Polski sąd apelacyjny wydał wyrok, który zobowiązywał do przeprosin w określonej formie i w określonym czasie, tj. 30 dni. Wydawało się, że nie ma problemów, bo obowiązuje rozporządzenie Rady Europy z grudnia 2000 roku, które mówi o bezwarunkowym, natychmiastowym wyroku w Niemczech i w Polsce. Jest od tego jeden wyjątek, czyli klauzula porządku publicznego. Gdyby wyrok naruszał porządek prawny obowiązujący w danym państwie, naruszał uniwersalne zasady, w takim wypadku można byłoby nie wykonać tego wyroku. Na to powołała się kancelaria prawna ZDF, sugerując, że wyrok polskiego sądu administracyjnego narusza porządek prawny w RFN – mówił mecenas Obara.

Panie mecenasie, doprecyzujmy, zdaniem Niemców, zdaniem niemieckiej rządowej telewizji, wyrok, w którym stwierdza się, że niemieckie obozy koncentracyjne, obozy śmierci były niemieckimi obozami śmierci, narusza europejski porządek prawny? dopytywał wyraźnie zaszokowany redaktor Rachoń. Kiedy Niemcy widzieli jak słaby i nie merytoryczny jest ten argument, zaczęli mówić, że od 2015 roku rządzi w Polsce partia narodowo-konserwatywna, która realizuje walkę polityczną za pomocą sądów. W związku z tym, wyroki, które zapadły w czasie rządów PiS są, zdaniem Niemców, dotknięte wadą. Nie są one – ich zdaniem - oparte o zasadę niezawisłości i niezależności. I to nie dotyczy nie jednego wyroku, ale kilku, które udało nam się uzyskać – mówił mecenas Obara.

Apelacja niemieckiej stacji publicznej oburzyła polską opinię publiczną. We wtorek organizatorzy akcji „German Death Camps” wydali swoje oświadczenie w tej sprawie.„Skandalem jest już sam fakt, iż do dnia dzisiejszego prawomocny wyrok sądowy nakładający umieszczenia na stronie internetowej stacji przeprosin za zwrot „polskie obozy śmierci”, wyemitowany na ich antenie, nie został przez ZDF wykonany. Próba przypisania wyrokowi charakteru politycznego świadczy o całkowitej złej woli niemieckiego publicznego nadawcy.” - napisali inicjatorzy akcji ustawienia przed niemiecką siedzibą telewizji mobilnego bilboardu wzywającego stację do przeprosin.

- Oskarżenia ZDFu mówiące, że wyrok jest „pokłosiem aktywnej polityki rządu, który walczy o prawdę historyczną” nie mają żadnego pokrycia w faktach i są jedynie próbą rozmycia odpowiedzialności za ewidentne kłamstwo, którego dopuściła się stacja. Wyrok nakazujący przeprosiny został wydany przez niezawisły sąd a działania społeczna, związana z brakiem jego należytego wykonania miała charakter obywatelski, niezwiązany z czynnikami rządowymi. - dodali organizatorzy akcji.

KH

Warto poczytać

 1. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 2. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 3. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 4. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 5. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 6. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

 7. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

 8. 1270bettysz 19.05.2018

  Szydło: mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem

  Możemy różnić się zdaniami, ale mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem i musimy mieć poczucie, że jesteśmy u siebie - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która w sobotę spotkała się z mieszkańcami Świątnik Górnych (Małopolskie).

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook