Jedynie prawda jest ciekawa


Przepiękne sceny z udziałem Andrzeja Dudy! Polski bohater nazwał go "prawdziwym patriotą, Polakiem"

30.05.2018
general-Bienkowicz-i-PAD
Przepiękne sceny z udziałem Andrzeja Dudy! Polski bohater nazwał go "prawdziwym patriotą, Polakiem"

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył w środę 30 maja nominację generalską płk. Tadeuszowi Bieńkowiczowi ps. „Rączy”, bohaterowi polskiego państwa podziemnego, kawalerowi Orderu Virtuti Militari.

Tadeusz Bieńkowicz już jako młody chłopak zaciągnął się w baonie frontowym harcerzy w Lidzie. Następnie jako żołnierz Armii Krajowej od 1943 roku pełnił funkcję dowódcy w 2. batalionie 77 pułku. Piechoty AK. Za swoją działalność na rzecz polskiego państwa podziemnego został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Pomimo zakończenia działań wojennych w ramach globalnego konfliktu, „Rączy” był jedną z wielu osób, która nie mogła przystać na warunki ustalone przez głowy 3 wielkich mocarstw (ZSRR, USA, Wielkiej Brytanii) na konferencjach w Jałcie oraz Poczdamie. Do roku 1950 działał w Ruchu Oporu Armii Krajowej, jednakże złapany przez UB w Gdańsku został osadzony w więzieniu i skazany na karę śmierci, następnie zamienioną na dożywocie. W 1956 roku został objęty amnestią, jednakże pomimo tego, nadal działał w konspiracji przeciwko komunistycznej władzy. 


Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2016 r. Dziś, do jego bogatego życiorysu, została przypisana kolejna gratyfikacja. 

- Dziękuję w imieniu Rzeczpospolitej za tamte lata bohaterskiej służby (…). Rzeczpospolita marzy o takich żołnierzach, chciałaby ich mieć jak najwięcej, jesteśmy ogromnie za to wdzięczni – mówił o bohaterze dzisiejszej uroczystości Prezydent Andrzej Duda, która wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem wręczył generałowi honorową broń białą.

Generał Tadeusz Bieńkowicz nie ukrywał swojej wdzięczności wobec Prezydenta, którego nazwał „prawdziwym patriotą, Polakiem”. Podkreślał także, że wreszcie doczekał się, kiedy „w niepodległej Polsce zostało uznane to, co należało mu się wcześniej”.

Uroczystość nominacji generalskiej odbyła się przy okazji wizyty głowy państwa z kadrą Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, rozpoczynając całe przedsięwzięcie od złożenia kwiatów po pomnikiem generała Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, patronem jednostki, a także obeliskiem upamiętniającym byłego dowódcę polskiego oddziału specjalnego, generała Włodzimierza Potasińskiego, jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej. Przy okazji Prezydent pochwalił wojska specjalne, nazywając ich „najlepszymi na świecie”, a także podziękował wszystkim żołnierzom wchodzącym w ich skład za ich wieloletnią służbę, wyrażając nadzieję na dalszy rozwój formacji specjalnych.

PAP/JD
fot.PAP/Jacek Bednarczyk

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 7. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 8. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook