Jedynie prawda jest ciekawa


Przepadł wniosek o wotum nieufności dla Macierewicza

24.05.2017

Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności wobec szefa MON min. Antoniego Macierewicza. W głosowaniu 190 posłów opowiedziało się za jego odwołaniem, 238 – przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

Sejm zajął się dziś wnioskiem o wotum nieufności dla Macierewicza. Posłowie PO w uzasadnieniu uznali działalność szefa MON „za przykład skrajnej niekompetencji”, zarzucając mu, że podejmowane przez niego decyzje „szkodzą Wojsku Polskiemu, osłabiają pozycję naszego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim”. 

– Wniosek PO o wotum nieufności dla szefa MON Antoniego Macierewicza to dowód bezideowego i pustego podejścia Platformy do spraw państwa - ocenił w środę w Sejmie poseł PiS, wiceszef MON, Michał Dworczyk. 

– Wniosek PO jest dosyć specyficzny, jest on bowiem nie tylko dowodem na brak programu (Platformy), konstruktywnych pomysłów głównej partii opozycyjnej, ale przede wszystkim, to dowód bezideowego i pustego podejścia Platformy do spraw państwa – powiedział Dworczyk. 

Jak dodał, w uzasadnieniu wniosku PO, „roi się od nieprawd, manipulacji i zwykłych kłamstw”. – Co gorsza, wiele z zarzutów, to po prostu niezrozumienie współczesnej armii, jej potrzeb i wyzwań, jakie stoją przed wojskiem polskim – ocenił poseł PiS. 

Dworczyk przypomniał, że w czwartek w Brukseli odbędzie się szczyt NATO, a Platforma – podobnie, jak przed szczytem NATO w Warszawie – próbuje podważyć pozycję Polski i ministra obrony narodowej. – Kolejny raz lekceważycie interes Polski i próbujecie wywołać polityczną awanturę. Czy naprawdę nie widzicie, że to jest szkodzenie państwu polskiemu? – podkreślił poseł PiS. 

– Od półtora roku mamy ministra, który dużo mówi o zmianach, jednak nie przekonuje nas czynami – powiedział w środę Paweł Szramka (Kukiz'15) w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności dla Antoniego Macierewicza. Musi się pan zdecydowanie bardziej postarać - zwrócił się do ministra. 

Szramka, który jest członkiem sejmowej komisji obrony narodowej, powiedział przedstawiając stanowisko swojego ugrupowania, że „nie jest to łatwe zadanie”. 

– Z pewnością nie usłyszycie państwo ode mnie, że Antoni Macierewicz to beznadziejny minister. Jednak nie podpiszę się również - niestety - pod stwierdzeniem, że Antoni Macierewicz to bardzo dobry minister. Ta ocena leży pewnie gdzieś po środku, a szkoda, bo na początku była zdecydowanie wyższa – mówił. Wskazał, że posłowie Kukiz'15 wiązali z szefem MON duże nadzieje. 

– Wiemy doskonale, że po głosowaniu w dalszym ciągu będzie pan ministrem. Wiemy również, że będzie się pan tłumaczył, że to wszystko wina Platformy, że przez 8 lat niszczyli armię itd. Nas jednak obchodzi to, co jest tu i teraz, a tu i teraz mamy ministra, który od półtora roku dużo mówi o zmianach (...) jednak nie przekonuje nas czynami - zaznaczył. – Jeśli zależy panu na poparciu posłów Kukiz'15, to musi się pan zdecydowanie bardzie postarać – zwrócił się Szramka do Macierewicza. 

Według Szramki „kluczową” decyzją podjętą przez Macierewicza było ograniczenie możliwości służby do 12 lat dla żołnierzy kontraktowych. Dodał, że „zupełnie niepojęte” jest dla niego, „dlaczego cały czas cywil ma łatwiejszą drogę na kurs oficerski niż doświadczony żołnierz z wyższym wykształceniem”. 

Poseł Kukiz'15 zwrócił też uwagę, że jego ugrupowanie poparło pomysł utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. – Chociaż z realizacją tego pomysłu jest już troszkę gorzej. Mam wrażenie, że zabrakło dialogu z osobami, które są w tym temacie ekspertami - stwierdził. Szramka ocenił ponadto, że sprawa Bartłomieja Misiewicza była „zupełnie niepotrzebna”, bo wprowadziła „bardzo złą atmosferę w szeregach armii”. 

Przekonywał, że odstąpienie od przetargu na caracale było „dobrą decyzją”. – Martwi mnie jednak fakt, że nie mamy nic w zamian, a zapowiedzi i deklaracji było naprawdę sporo – dodał. Szramka ocenił, że cały czas nie jest załatwiona sprawa reformy i systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi, która – według niego – jest „kluczowa”. 

Jak mówił poseł Kukiz'15 „spore roszady nastąpiły na kluczowych stanowiskach, zajmowanych przez wysokich rangą oficerów”. – Domyślam się, że odejście kilku z nich było wręcz wskazane, ale raczej nie wszystkich – powiedział. – Udało się naprawić kilka spraw w naszym wojsku, jednak niestety wiele kluczowych tematów nie wiedzieć czemu czeka w kolejce. Budzi to nasze głębokie zaniepokojenie – mówił Szramka.

– Szef MON Antoni Macierewicz to zły minister, odpowiada za demontaż polskiej armii; zagłosujemy za jego odwołaniem – zapowiedział poseł PSL Paweł Bejda w środowej debacie w Sejmie nad wnioskiem PO o odwołanie szefa MON. 


Bejda powiedział, że jest mu przykro gdy patrzy na demontaż polskiej armii pod kierownictwem Macierewicza. – Gdzie nie spojrzymy, tam katastrofa – mówił. Zdaniem Bejdy, zasługami, jakie ma Macierewicz, mógłby poszczycić się komik, artysta kabaretowy, ale nie poważny minister, poważnego resortu. – Miał kupić dla wojska drony, a teraz tylko plecie androny (...) pojawia się także pytanie, czy działania Macierewicza, to głupota, czy sabotaż – powiedział na koniec poseł PSL. 

– Nikt nie ma wątpliwości, że Macierewicz nie powinien być ministrem obrony narodowej, ale jest. Dlaczego? Bo PiS patrzy na wszystko przez pryzmat swoich słupków wyborczych, kalkuluje ile głosów dają zwolennicy Macierewicza. Gdyby patrzyli przez pryzmat dobra Polski, Macierewicz mógłby co najwyżej być kapralem w oddziale obrony terytorialnej – z całym szacunkiem dla kaprali – ironizował poseł PSL. 

Jak przypomniał, Macierewicz chciał zakupić tzw. długopisy taktyczne dla wojska za ponad 80 tysięcy zł (prasa informowała o takim przetargu; po ujawnieniu tych informacji MON przetarg anulował – PAP). – Nie od dziś wiadomo bowiem, że długopis jest potężną bronią, a w rękach osoby nieodpowiedzialnej, może zrobić olbrzymie spustoszenie. Poza tym w nazwie tego przedmiotu – długopis mamy zbitkę liter +PiS+, więc od razu tym jednym gadżetem minister załatwił też promocję własnej partii – mówił Bejda. 

Poseł ironizował, że Macierewicz nie boi się też dobrych wzorów. – Kaligula chciał swojego konia zrobić senatorem, a minister rozdawał na lewo i prawo złote ordery za zasługi dla obronności kraju, co bardziej zaufani pracownicy apteki dostali też limuzyny i koguta. Koń Kaliguli by się uśmiał – powiedział poseł PSL.


ansa/TVP Parlament

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook