Jedynie prawda jest ciekawa


Przemaszerowali przez Warszawę w obronie chrześcijan

07.09.2014

Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie – w sumie około pół tysiąca osób – uczestniczyli dziś w Warszawie w marszu solidarności z prześladowanymi chrześcijanami. Uczestnicy międzyreligijnego pochodu nieśli czerwone kwiaty, które złożyli następnie w Ogrodzie Sprawiedliwych.

"Nie formułujemy postulatów politycznych, nie piszemy petycji natomiast chcemy przemówić do sumień odpowiedzialnych za świat, także na poziomie ONZ" – powiedział KAI jeden z organizatorów, red. Zbigniew Nosowski. Szef kwartalnika "Więź" określił dzisiejszy marsz jako "stanięcie w obronie prześladowanych i po stronie fundamentalnej wartości naszej kultury i cywilizacji jaką jest wolność religijna".

Polscy wyznawcy różnych religii chcieli w ten sposób publicznie okazać swoją solidarność z najbardziej obecnie na świecie prześladowaną wspólnotą religijną – ofiarami prześladowań w ostatnim czasie na Bliskim Wschodzie i w niektórych krajach Afryki Środkowej.

W pochodzie uczestniczył m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

W marszu wzięli udział chrześcijanie różnych wyznań oraz Żydzi, muzułmanie, buddyści oraz studiujący w Polsce jazydzi. "Chcemy wezwać przywódców Europy i świata do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz obrony wszystkich ofiar prześladowań religijnych" – podkreślali organizatorzy marszu.

- Pomyślałem, że nie możemy ograniczać się tylko do przestrzeni wirtualnej, ale po prostu wyjść na ulice i pokazać światu i nam samym, że naprawdę niepokoimy się o losy braci chrześcijan na świecie, ale też w ogóle o los człowieczeństwa i ludzkości, widząc te dramatyczne wydarzenia – podkreślił jeden z organizatorów marszu, augustianin o Wiesław Dawidowski.

Marsz był oddolną inicjatywą osób uczestniczących w dialogu międzyreligijnym, w tym duszpasterstwa obcokrajowców anglojęzycznych archidiecezji warszawskiej oraz redakcji kwartalnika „Więź”. Współorganizatorami wydarzenia była Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

We współpracę przy marszu włączył się także m.in. Muzułmański Związek Religijny w RP, Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang, Wspólnota Sant’Egidio, Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha”, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Redaktor naczelny "Więzi" Zbigniew Nosowski podkreślił, że polscy przedstawiciele różnych religii bez wahania deklarowali udział w marszu i wyrażali ubolewanie, że problemu prześladowania chrześcijan nie zauważają przywódcy współczesnego świata.

Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ze strony żydowskiej ocenił, że ten marsz, z uwagi na sporą liczbę uczestników jak i wielość reprezentowanych wyznań, był wydarzeniem ważnym i krzepiącym.

"Jednocześnie mam poczucie, że jest to tak niewiele; że te biedne ofiary, ci ludzie prześladowani, wypędzani, mordowani nic z tego nie mają, a my wszyscy nie jesteśmy w stanie sprostać tej sytuacji" – powiedział KAI Krajewski.

Marsz rozpoczął się przy kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Alei Solidarności. Następnie jego uczestnicy przeszli aleją Jana Pawła II do ul. Dzielnej i do Ogrodu Sprawiedliwych na skwerze „Jura” Gorzechowskiego na warszawskim Muranowie.

Ogród Sprawiedliwych poświęcony jest osobom, które broniły ludzkiej godności w krajach Europy i świata podczas różnych wojen, ludobójstw i masowych mordów. Na zakończenie marszu jego uczestnicy modlili się w ciszy w intencji prześladowanych chrześcijan i o to, aby również dzisiaj nie brakowało ludzi sprawiedliwych tam, gdzie są najbardziej potrzebni.

KAI, lz

[fot: PAP/Paweł Supernak]


Warto poczytać

 1. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 2. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 3. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 4. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 5. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 6. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 7. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 8. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook