Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Przemaszerowali przez Warszawę w obronie chrześcijan

07.09.2014

Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie – w sumie około pół tysiąca osób – uczestniczyli dziś w Warszawie w marszu solidarności z prześladowanymi chrześcijanami. Uczestnicy międzyreligijnego pochodu nieśli czerwone kwiaty, które złożyli następnie w Ogrodzie Sprawiedliwych.

"Nie formułujemy postulatów politycznych, nie piszemy petycji natomiast chcemy przemówić do sumień odpowiedzialnych za świat, także na poziomie ONZ" – powiedział KAI jeden z organizatorów, red. Zbigniew Nosowski. Szef kwartalnika "Więź" określił dzisiejszy marsz jako "stanięcie w obronie prześladowanych i po stronie fundamentalnej wartości naszej kultury i cywilizacji jaką jest wolność religijna".

Polscy wyznawcy różnych religii chcieli w ten sposób publicznie okazać swoją solidarność z najbardziej obecnie na świecie prześladowaną wspólnotą religijną – ofiarami prześladowań w ostatnim czasie na Bliskim Wschodzie i w niektórych krajach Afryki Środkowej.

W pochodzie uczestniczył m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

W marszu wzięli udział chrześcijanie różnych wyznań oraz Żydzi, muzułmanie, buddyści oraz studiujący w Polsce jazydzi. "Chcemy wezwać przywódców Europy i świata do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz obrony wszystkich ofiar prześladowań religijnych" – podkreślali organizatorzy marszu.

- Pomyślałem, że nie możemy ograniczać się tylko do przestrzeni wirtualnej, ale po prostu wyjść na ulice i pokazać światu i nam samym, że naprawdę niepokoimy się o losy braci chrześcijan na świecie, ale też w ogóle o los człowieczeństwa i ludzkości, widząc te dramatyczne wydarzenia – podkreślił jeden z organizatorów marszu, augustianin o Wiesław Dawidowski.

Marsz był oddolną inicjatywą osób uczestniczących w dialogu międzyreligijnym, w tym duszpasterstwa obcokrajowców anglojęzycznych archidiecezji warszawskiej oraz redakcji kwartalnika „Więź”. Współorganizatorami wydarzenia była Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

We współpracę przy marszu włączył się także m.in. Muzułmański Związek Religijny w RP, Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang, Wspólnota Sant’Egidio, Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha”, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Redaktor naczelny "Więzi" Zbigniew Nosowski podkreślił, że polscy przedstawiciele różnych religii bez wahania deklarowali udział w marszu i wyrażali ubolewanie, że problemu prześladowania chrześcijan nie zauważają przywódcy współczesnego świata.

Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ze strony żydowskiej ocenił, że ten marsz, z uwagi na sporą liczbę uczestników jak i wielość reprezentowanych wyznań, był wydarzeniem ważnym i krzepiącym.

"Jednocześnie mam poczucie, że jest to tak niewiele; że te biedne ofiary, ci ludzie prześladowani, wypędzani, mordowani nic z tego nie mają, a my wszyscy nie jesteśmy w stanie sprostać tej sytuacji" – powiedział KAI Krajewski.

Marsz rozpoczął się przy kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Alei Solidarności. Następnie jego uczestnicy przeszli aleją Jana Pawła II do ul. Dzielnej i do Ogrodu Sprawiedliwych na skwerze „Jura” Gorzechowskiego na warszawskim Muranowie.

Ogród Sprawiedliwych poświęcony jest osobom, które broniły ludzkiej godności w krajach Europy i świata podczas różnych wojen, ludobójstw i masowych mordów. Na zakończenie marszu jego uczestnicy modlili się w ciszy w intencji prześladowanych chrześcijan i o to, aby również dzisiaj nie brakowało ludzi sprawiedliwych tam, gdzie są najbardziej potrzebni.

KAI, lz

[fot: PAP/Paweł Supernak]


Słowa kluczowe:

Warszawa

,

marsz milczenia

,

chrześcijanie

Warto poczytać

 1. komisjawer 24.05.2017

  Kandydaci do komisji weryfikacyjnej-zaopiniowani

  Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała w środę siedmiu kandydatów do komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji w stolicy. Negatywnie zaopiniowano zaś kandydata Nowoczesnej posła Jerzego Meysztowicza. Sejm ma wybrać członków komisji w czwartek.

 2. szczerskipapSISI 24.05.2017

  Szczerski o szczycie NATO

  Naszym oczekiwaniem jest potwierdzenie trwałości zobowiązań warszawskiego szczytu NATO - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiadając udział prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu szefów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

 3. mid-17524148 24.05.2017

  B. właściciel Jet Air przed komisją ds. Amber Gold

  "Pierwszy kontakt z Marcinem P. miałem w czerwcu 2011 r.; dzień po naszym spotkaniu i przedstawieniu propozycji inwestycji w Jet Air przelano nam pieniądze" – mówił były właściciel OLT Jet Air Poland Krzysztof Wicherek w środę przed komisją śledczą ds. Amber Gold.

 4. mid-17523010 24.05.2017

  Macierewicz: Zobowiązuję się do służby Polsce

  „Trzeba, by na czele rządu stali tacy ludzie, którzy rozumieją, czym jest bezpieczeństwo, patriotyzm i Ojczyzna”.

 5. macierewiczpap 24.05.2017

  Przepadł wniosek o wotum nieufności dla Macierewicza

  Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności wobec szefa MON min. Antoniego Macierewicza. W głosowaniu 190 posłów opowiedziało się za jego odwołaniem, 238 – przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

 6. mid-17524161 24.05.2017

  Ostre słowa premier Szydło w obronie szefa MON

  "Dokąd zmierzasz Europo? Powstań z kolan, bo będziesz opłakiwała codziennie swoje dzieci!"

 7. bkempa1270x714sgs1bs32b2sb 24.05.2017

  Kempa: Budka godzi w moje dobre imię

  „Mam prawo, aby chronić moje dobre imię i będę korzystać z tych instrumentów” - podkreśliła szefowa KPRM.

 8. carac21 24.05.2017

  Airbus Helicopters poszkodowanym?

  Grupa Airbus Helicopters wystąpiła o dołączenie jej w charakterze poszkodowanego do postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień - poinformowała firma w środę PAP.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook