Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Przedszkolom nie wolno pobierać darowizn

30.09.2013

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że przedszkolom nie wolno pobierać od rodziców opłat w formie np. darowizny za zorganizowanie dodatkowych zajęć. Według resortu, taka praktyka jest łamaniem prawa.

Ministerstwo przypomniało, że zgodnie z art. 14 ust. 8 ustawy o systemie oświaty, publiczne przedszkole nie może pobierać od rodziców opłat innych, niż ustalone przez radę gminy zgodnie z zasadami określonymi w tej ustawie.

"Jeżeli świadczeniu rodziców usiłuje się nadać inną formę niż opłata, wykorzystując do tego m.in. cywilno-prawną formę darowizny, której wniesienie jest warunkiem zorganizowania zajęć dla określonej grupy dzieci, to nie jest to nic innego niż pobranie opłaty pod pozorem innej czynności prawnej. W takich przypadkach jest to nakłanianie do łamania prawa" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej MEN.

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin bezpłatnych - wynosi od 1 września tego roku nie więcej niż jeden złoty. Na dofinansowanie edukacji przedszkolnej z budżetu państwa przeznaczono w tym roku (na miesiące wrzesień-grudzień) 504 mln zł. Środki te mają zrekompensować samorządom ubytek wpływów po obniżeniu opłat wnoszonych przez rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu oraz mają służyć rozwojowi edukacji przedszkolnej.

Obniżeniu opłat towarzyszy zakaz organizowania w czasie zajęć przedszkolnych dodatkowych płatnych zajęć dla dzieci. Wzbudziło to niezadowolenie części rodziców, którzy chcą powrotu dodatkowych zajęć w takiej formule jak były organizowane wcześniej.

Od sierpnia MEN informowało wielokrotnie, że środki z dotacji dla samorządów są wystarczające, by samorządy mogły zorganizować dodatkowe zajęcia dla dzieci bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez rodziców. Jednocześnie część miast, np. Warszawa, podjęło decyzję, że będą dodatkowo dofinansować takie zajęcia.

Resort edukacji przypominał też, że zajęcia takie jak rytmika czy plastyka ujęte są w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, dlatego powinny być organizowane dla wszystkich dzieci bezpłatnie, a nie w ramach dodatkowych płatnych zajęć.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook