Jedynie prawda jest ciekawa


Przedszkola drożeją. Samorządy chcą pieniędzy

08.03.2012

Samorządy znów chcą zmienić system naliczania opłat za pobyt dzieci w przedszkolach. Uznali, że obecnie otrzymują zbyt mało pieniędzy za opiekę nad maluchami. Rodziców czekają podwyżki i kolejne zmiany wymogów formalnych.

Budżety miast nie wytrzymują już spadku wpływów z opłat za przedszkola. A dyrektorzy placówek mają po dziurki w nosie dokładnego wyliczania, jak długo dzieci pozostają pod ich opieką. Rozwiązując swoje problemy, uderzą rodziców po kieszeni – pisze „Rzeczpospolita”.

Gazeta przypomina, że obowiązująca od września 2011 roku nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadza zasadę, że dzieci w przedszkolu mogą przebywać przez pięć godzin dziennie bez konieczności wnoszenia opłat. Pobyt dziecka ponad bezpłatny limit jest płatny według wyceny samorządu. Wiele gmin wykorzystało te przepisy, by poprawić swoją sytuację budżetową. Uchwalono bardzo wysokie stawki, co spotkało się z protestem rodziców w całej Polsce. Samorządy powściągnęły więc swoje apetyty.

Wkrótce okazało się, że wpływy z opłat przedszkolnych maleją, bo rodzice pilnują, by dzieci nie spędziły w przedszkolu ani minuty ponad bezpłatne godziny. Wysyłają babcie, wujków, znajomych, by na czas odebrać pociechę z placówki – pisze „Rz”.

Jednak obecnie wiele miast szuka sposobu, by wydębić kolejne pieniądze od rodziców. Pod Wawelem dyrektorzy publicznych przedszkoli domagają się, by ci z góry deklarowali, na ile godzin oddają im dzieci, i za ten czas płacili. Dziś dostają zwrot pieniędzy w razie nieobecności dziecka lub wcześniejszego odebrania z placówki i tę możliwość mieliby utracić – zaznacza autor artykułu.

Trudno organizować np. zajęcia wyrównawcze, gdy po obiedzie placówki są prawie puste. Za to trzeba notować godzinę wyjścia dziecka, by wyliczyć, czy ich opiekunom trzeba oddać pieniądze – skarżą się „Rz" dyrektorzy. Swoje plany zmian zgłosili już wydziałowi edukacji Urzędu Miasta Krakowa, a ten poinformował ich, że nie potrzebują zgody radnych. Wystarczy zmienić umowy z rodzicami.

Przedszkola drożeją w wielu miastach. We Wrocławiu za dodatkową godzinę rodzice płacą 2,70 zł – o 21 gr więcej niż w grudniu. Poznań opłaty podniósł z 2,84 do 3,08 (do 16.00, kolejne godziny są tańsze). W stolicy od 1 marca godzina w przedszkolu zdrożała z 2,60 do 2,81 zł. Miasta tłumaczą: wzrosła płaca minimalna, z którą wiążą się opłaty – zaznacza gazeta.

Rodzice podkreślają, że podwyżki opłat powodują, że coraz częściej zastanawiają się nad rezygnacją z przedszkola i wynajęciem opiekunki dla dzieci.

saż
[fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. Millerwiki 21.07.2018

  Leszek Miller wypowiada się na temat biseksualizmu wnuczki: To normalna dziewczyna

  Monika Miller to niewątpliwie jedna mediów społecznościowych, głównie za sprawą swoich licznych tatuażów. Wnuczka Leszka Millera ostatnio zasłynęła ze swojej odpowiedzi dla jednego z użytkowników Instagrama, przyznając się do swojej biseksualnej orientacji

 2. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 7. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook