Jedynie prawda jest ciekawa


Przedszkola drożeją. Samorządy chcą pieniędzy

08.03.2012

Samorządy znów chcą zmienić system naliczania opłat za pobyt dzieci w przedszkolach. Uznali, że obecnie otrzymują zbyt mało pieniędzy za opiekę nad maluchami. Rodziców czekają podwyżki i kolejne zmiany wymogów formalnych.

Budżety miast nie wytrzymują już spadku wpływów z opłat za przedszkola. A dyrektorzy placówek mają po dziurki w nosie dokładnego wyliczania, jak długo dzieci pozostają pod ich opieką. Rozwiązując swoje problemy, uderzą rodziców po kieszeni – pisze „Rzeczpospolita”.

Gazeta przypomina, że obowiązująca od września 2011 roku nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadza zasadę, że dzieci w przedszkolu mogą przebywać przez pięć godzin dziennie bez konieczności wnoszenia opłat. Pobyt dziecka ponad bezpłatny limit jest płatny według wyceny samorządu. Wiele gmin wykorzystało te przepisy, by poprawić swoją sytuację budżetową. Uchwalono bardzo wysokie stawki, co spotkało się z protestem rodziców w całej Polsce. Samorządy powściągnęły więc swoje apetyty.

Wkrótce okazało się, że wpływy z opłat przedszkolnych maleją, bo rodzice pilnują, by dzieci nie spędziły w przedszkolu ani minuty ponad bezpłatne godziny. Wysyłają babcie, wujków, znajomych, by na czas odebrać pociechę z placówki – pisze „Rz”.

Jednak obecnie wiele miast szuka sposobu, by wydębić kolejne pieniądze od rodziców. Pod Wawelem dyrektorzy publicznych przedszkoli domagają się, by ci z góry deklarowali, na ile godzin oddają im dzieci, i za ten czas płacili. Dziś dostają zwrot pieniędzy w razie nieobecności dziecka lub wcześniejszego odebrania z placówki i tę możliwość mieliby utracić – zaznacza autor artykułu.

Trudno organizować np. zajęcia wyrównawcze, gdy po obiedzie placówki są prawie puste. Za to trzeba notować godzinę wyjścia dziecka, by wyliczyć, czy ich opiekunom trzeba oddać pieniądze – skarżą się „Rz" dyrektorzy. Swoje plany zmian zgłosili już wydziałowi edukacji Urzędu Miasta Krakowa, a ten poinformował ich, że nie potrzebują zgody radnych. Wystarczy zmienić umowy z rodzicami.

Przedszkola drożeją w wielu miastach. We Wrocławiu za dodatkową godzinę rodzice płacą 2,70 zł – o 21 gr więcej niż w grudniu. Poznań opłaty podniósł z 2,84 do 3,08 (do 16.00, kolejne godziny są tańsze). W stolicy od 1 marca godzina w przedszkolu zdrożała z 2,60 do 2,81 zł. Miasta tłumaczą: wzrosła płaca minimalna, z którą wiążą się opłaty – zaznacza gazeta.

Rodzice podkreślają, że podwyżki opłat powodują, że coraz częściej zastanawiają się nad rezygnacją z przedszkola i wynajęciem opiekunki dla dzieci.

saż
[fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 3. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 4. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 5. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 6. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 7. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook