Jedynie prawda jest ciekawa


Przedreferendalna ofensywa

03.10.2013

Do warszawskiego referendum pozostało dziesięć dni. Przedreferendalną ofensywę przeprowadza zarówno prezydent Gronkiewicz-Waltz, jak i Prawo i Sprawiedliwość.

Na dziesięć dni przed warszawskim referendum obie strony politycznego sporu przechodzą do ofensywy. Najpierw o 9:30 na konferencji prasowej pojawiła się Hanna Gronkiewicz-Waltz, oznajmiając że zamierza wprowadzić Kartę Warszawiaka, która pozwoli na zniżki do teatrów, kin i innych miejsc związanych z kulturą.

"Miejmy nadzieję, że wszyscy, którzy składają daniny na rzecz Warszawy, będą mogli korzystać ze swoich pieniędzy w bardziej racjonalnych sposób" - przekonywała prezydent stolicy. Szczegóły pomysłu ratusz ma przedstawić w najbliższych dniach. Gronkiewicz-Waltz oburzała się równocześnie na sugestie, że pomysł ten jest wynikiem referendum.

"Chcę powiedzieć, że myśmy pracowali nad nimi ponad rok, także w tej chwili można powiedzieć, że to jest owoc tych dyskusji z dużymi instytucjami. Po drugie wszystko wskazuje na to, że mamy wzrost gospodarczy, będą większe dochody z podatków..." - mówiła.

Prezydent odniosła się także do pomysłów Prawa i Sprawiedliwości, które zakładają obniżkę cen biletów. Hanna Gronkiewicz-Waltz uznała, że jest to zły pomysł: "Myślę, że spotykałam się od stycznia w każdej z dzielnic, a jeśli chodzi o pomysły z biletami – dobrze byłoby policzyć, ile typowy warszawiak kosztuje bilet. Jeśli ktoś ma w miesiącu 25 dni pracy, to kosztuje go dokładnie dwa złote. Bilet trzydziestodniowy jest po dwa złote, a gdyby jeździł do teatrów i w inne miejsca to jeszcze tańszy. To żaden pomysł!" - irytowała się pani prezydent.

Tuż po zakończeniu konferencji Gronkiewicz-Waltz głos zabrał premier Jarosław Kaczyński. Konferencja PiS poświęcona była koniecznym ulgom dla rodzin wielodzietnych, które proponuje PiS. Kaczyński ocenił, że ruchy wiceprzewodniczącej Platformy spowodowane są zbliżającym się referendum "Presja ma sens" - przekonywał prezes PiS.

Jak mówił Kaczyński, konieczne dla Warszawy i Polski są zmiany, które ułatwiłyby życie rodzinom: "Chcemy, by rodzinom wielodzietnym było po prostu łatwiej. Nie ma dzisiaj większego prezentu dla Polski niż dzieci. Ich jest dużo za mało. Grozi nam duża depopulacja i musimy robić, by temu procesowi zapobiec" - tłumaczył.

Na argumenty, że pomysły PiS będą obciążać stołeczny budżet, Kaczyński odpowiadał, że oszczędności można poszukać w innych miejscach: "Martwi nas to, że w projekcie, który jest dziś proponowany, rodziny wielodzietne są traktowane po macoszemu. Nadal będą musiały płacić za bilety komunikacji miejskiej. Ratusz chce zaoszczędzić 1,5 mln złotych. To zły pomysł, lepiej zracjonalizować wydatki na promocje. Ostatnio pani prezydent wydała 0,5 mln złotych na promocję na Facebooku. W wielu miastach w Polsce takie przejazdy są już zagwarantowane, a Warszawa, która jako stolica powinna dawać przykład, jest wciąż w tyle" - ocenił.

PiS zaproponował poprawkę, która dałaby rodzinom wielodzietnym darmową komunikację miejską. Negatywnie ocenił przy tym inicjatywy pani prezydent: "Sądzę, że mam podstawy sądzić, że te decyzje, które są ostatnio podejmowane i w jakiejś mierze otwierają się na potrzeby mieszkańców Warszawy, są decyzjami podejmowanymi pod presją referendum. Ta władza poczuła się zagrożona i próbuje coś robić. To niestety nie jest dobre świadectwo. Ta pani powinna przestać być prezydentem. (...) Nie była zainteresowana interesami mieszkańców Warszawy, brakło tego, czego brakuje całej partii - empatii, poczucia, że inni też istnieją i trzeba się wczuwać w ich potrzeby" - mówił Kaczyński.

Politycy PiS przekonywali, że jeszcze kilka tygodni temu w odpowiedzi na podobne interpelacje ws. Karty Warszawiaka, prezydent odpowiadała, że to niemożliwe, bo w budżecie nie ma na to pieniędzy. Kaczyński mówił również o wsparciu dla rządowego pomysłu ws. dekretu Bieruta i głosowaniu w Senacie: "Nigdy nie przyjmowaliśmy zasady "nie bo nie". To nasi polityczni konkurenci przyjmują zasadę, że jeśli coś jest przyjmowane przez PiS, to trzeba to odrzucić. Często głosujemy za projektami rządowymi, wystarczy obejrzeć głosowania w każdy sejmowy piątek, by dostrzec, ze często wszystkie kluby głosują tak samo. Zawsze kierujemy się względami merytorycznymi" - ocenił prezes PiS.

Referendum w Warszawie odbędzie się 13 października.

lw, wPolityce.pl

[Fot. wPolityce.pl/TVP Info]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku! 

Warto poczytać

 1. 1270petrukukla 24.03.2018

  Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. spalenia kukły Ryszarda Petru

  Przewodniczący Nowoczesnej w Podlaskiem, poseł Krzysztof Truskolaski poinformował w sobotę, że złoży zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, którzy spalili w piątek kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru.

 2. 1270janocha 24.03.2018

  Bp Janocha: Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga

  Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga, a my ciągle uciekamy w rozrywkę - mówił w sobotę bp Michał Janocha do młodzieży, zgromadzonej w Świątyni Opatrzności Boże z okazji obchodów XXXIII Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Warszawskiej.

 3. Szymczuk24032018 24.03.2018

  Niezwykłe zdjęcie z wizyty Prezydenta na Węgrzech. Uwagę zwraca jeden szczegół

  Na fotografii wykonanej przez prezydenckiego fotografa Jakuba Szymczuka widać Andrzeja Dudę wraz z Aderem Janosem - Prezydentem Węgier. Zdjęcie wykonano w miejscowości Veszprem w której odbywa się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

 4. Boniwiki 24.03.2018

  Prawdziwa twarz walczącego z mową nienawiści Boniego. Określił ich mianem "ścierwa"

  Tak często podkreśla, że walczy z mową nienawiści, że sam zaczyna jej używać. Według europosła PO TVP to "ścierwo"

 5. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 6. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 7. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

 8. Warszawa 23.03.2018

  Trwa przywracanie sprawiedliwości! Jest pierwszy akt oskarżenia ws warszawskiej reprywatyzacji

  Siedem osób, w tym adwokaci, rzeczoznawcy i tzw. handlarze roszczeń, zostało oskarżonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu ws. przejmowania nieruchomości w stolicy. Pierwszy z aktów oskarżenia w tzw. dzikiej reprywatyzacji trafił w piątek do Sąd Okręgowego w Warszawie

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook