Jedynie prawda jest ciekawa

Przedłużono śledztwo ws. prezydenta Gdańska

16.01.2014

Do 21 kwietnia poznańska prokuratura przedłużyła śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych prezydenta Gdańska. Śledczy chcą przesłuchać ok. 30 osób, mają też do przeanalizowania kolejne dokumenty.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło Prokuraturę Generalną o możliwości popełnienia przez Pawła Adamowicza przestępstwa związanego ze składanymi przez niego oświadczeniami majątkowymi w październiku ub. roku. Prokurator generalny przekazał zawiadomienie do poznańskiej prokuratury apelacyjnej.

Jak poinformowała w czwartek PAP prokurator Hanna Grzeszczyk z Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu, śledztwo zostało przedłużone, bo śledczy zamierzają przesłuchać kolejne osoby. Do przeanalizowana jest też dokumentacja zebrana przez delegaturę CBA w Gdańsku.

Grzeszczyk powiedziała, że śledczy badali dotąd m.in. dokumentację od firmy deweloperskiej i firmy pośredniczącej w sprzedaży  na jednym z osiedli w Gdańsku, gdzie prezydent kupił mieszkania.

"Analiza tych dokumentów wykazała potrzebę przesłuchania świadków: przedstawicieli firmy deweloperskiej, ale także osób, które również kupowały mieszkania w tym kompleksie. Chodzi o ustalenie cen i ewentualnych warunków promocyjnych przy sprzedaży. Wstępnie do przesłuchania wytypowanych jest 30 osób. Chcemy też przeanalizować zabezpieczoną przez CBA na nasze zlecenie dokumentację" - poinformowała. Dodała, że badane jest również uczestnictwo Adamowicza w dwóch fundacjach. Według CBA prezydent nie wykazał w oświadczeniach dochodów z tej działalności.

Postępowanie prowadzone jest w sprawie, prokuratura nie planuje na razie wzywania prezydenta w jakimkolwiek charakterze.

Śledczy badają informacje zamieszczane przez Pawła Adamowicza w składanych w latach 2009-2012 oświadczeniach o stanie majątkowym, weryfikują zasoby finansowe oraz źródła ich pochodzenia. Sprawdzane są  też okoliczności dotyczące nabycia przez Adamowicza nieruchomości na terenie Gdańska. Postępowanie jest prowadzone przy współudziale delegatury CBA w Gdańsku.

CBA skontrolowało oświadczenia majątkowe prezydenta Gdańska z lat 2007-2012. Kontrola trwała od października 2012 do czerwca 2013 roku. Przedmiotem była ich prawidłowość i prawdziwość, sprawdzano też przestrzeganie przez prezydenta Gdańska ograniczeń i obowiązków, jakie przepisy nakładają na osoby pełniące funkcje publiczne.

Prokuratura bada oświadczenia złożone od 2009 roku, wcześniejsze się przedawniły.

Paweł Adamowicz po upublicznieniu sprawy stwierdził, że "jest pewien swoich racji i ze spokojem oczekuje, że prokuratura jednoznacznie rozstrzygnie te kwestie na jego korzyść".

mc,PAP

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. waszczykowski22092017 23.10.2017

  Waszczykowski krytykuje artykuły we włoskiej prasie. "Są jednostronne"

  Szef dyplomacji Witold Waszczykowski stwierdził, że niektóre artykuły na temat Polski we włoskiej prasie są "skrajnie jednostronne" i w sposób nieprawdziwy przedstawiają sytuację. Tak odniósł się do publikacji między innymi na temat migrantów.

 2. KaminskiWasik23102017 23.10.2017

  Jest już projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ma zwiększyć transparentność

  Wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych - zakłada przedstawiony w poniedziałek projekt ustawy o jawności życia publicznego

 3. Rodzina 23.10.2017

  Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

  Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

 4. Rezydenci23102017 23.10.2017

  Radziwiłł: zmiany w rezydenturze są potrzebne

  Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury, rozważane są różne scenariusze; rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie - uważa szef MZ Konstanty Radziwiłł.

 5. Warszawapoznanskawiki 23.10.2017

  Poseł PiS zapowiada bezpardonową walkę z reprywatyzacyjnymi oszustami

  Chcemy dokonać kontroli reprywatyzacji kamienic w całej Polsce - powiedział w poniedziałek w Kaliszu, członek komisji weryfikacyjnej ds reprywatyzacji w Warszawie, poseł PiS Jan Mosiński.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook