Jedynie prawda jest ciekawa


Przedłużone śledztwo ws. Smoleńska

23.07.2013

Po wnioskach mec. Piotra Pszczółkowskiego - pełnomocnika kilkunastu rodzin smoleńskich w tym prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, poznańska prokuratura po raz kolejny przedłużyła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków po katastrofie przez funkcjonariusza publicznego.

Postępowanie przedłużono do 2 października.

Rzecznik Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu ppłk Sławomir Schewe wyjaśnił w rozmowie z portalem rp.pl, że wnioski dotyczą przesłuchania świadków i uzyskania kolejnych dokumentacji i opinii biegłych. Jednak jak zaznacza Schewe – na dzień dzisiejszy prokuratura nie planuje dalszych przedłużeń postępowania.

Mec. Pszczółkowski w rozmowie z portalem rp.pl mówi, że sprawa zmierza do merytorycznego rozstrzygnięcia:

Nie wykluczam, że po zrealizowaniu moich wniosków, będzie można dokonać końcowej oceny prawno-karnej tego materiału – stwierdził mecenas.

Jeszcze w ubiegłym roku doniesienia w tej sprawie złożył właśnie Pszczółkowski. Wykazał, że wojskowi prokuratorzy, którzy uczestniczyli w czynnościach po katastrofie smoleńskiej, mieli nie dopełnić obowiązków, gdyż nie brali udziału w sekcjach zwłok i nie wnioskowali o to; nie przeprowadzili sekcji także po przetransportowaniu ciał ofiar do Polski.

Za niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego grozi kara do trzech lat więzienia.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na facebook.com/stefczyk.info" target="_blank">Facebooku, gdzie znajdziesz najświeższe informacje!

RP.pl, lz

[fot: CCWikimedia]

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook