Jedynie prawda jest ciekawa


Przedłużone śledztwo ws. Olewnika

30.12.2011

Do końca czerwca przyszłego roku gdańska prokuratura apelacyjna chce przedłużyć śledztwa, w których ustalane są nieznane okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika oraz badane nieprawidłowości przy dotychczasowych postępowaniach.

Ostatnio wyznaczony termin prowadzenia obu postępowań mija z końcem tego roku. Gdańska prokuratura zwróciła się do Prokuratury Generalnej z wnioskiem o przedłużenie śledztw: są one prowadzone już na tyle długo, że decyzje w tej sprawie musi akceptować nadrzędna jednostka.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Krzysztof Trynka, decyzja Prokuratury Generalnej jeszcze nie dotarła do Gdańska. Trynka dodał, że najprawdopodobniej postanowienie będzie przychylne dla gdańskich śledczych.

Prokurator wyjaśnił, że śledczy prowadzący oba postępowania analizują teraz m.in. dowody zabezpieczone w listopadzie br. w czasie przeszukań w domach rodziny Olewników. Trynka ujawnił, że śledczy zlecili wykonanie badań części dowodów. Odmówił jednak informacji, jakiego typu ekspertyzy zlecono. Wyjaśnił tylko, że badania wybranych dowodów przeprowadza krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych.

Prokuratorzy czekają też na ekspertyzę śladów krwi wykonywaną przez niemieckiego biegłego z Instytutu Genetyki Sądowej w Muenster. Biegły ma spróbować wyjaśnić, w jakich okolicznościach mogły zostać naniesione plamy krwi znalezione w domu Olewnika tuż po jego uprowadzeniu a także te, na które śledczy natrafili jesienią 2010 r. w czasie ponownych oględzin domu Krzysztofa Olewnika.

Ekspertyza może pomóc prokuratorom weryfikacji jednej z wersji przyjmowanych w śledztwie – że porwanie Krzysztofa Olewnika mogło być sfingowane. Jak poinformował PAP Trynka, biegły zapowiedział, że dostarczy swoją opinię w styczniu przyszłego roku.

Ustalenia eksperta mogą okazać się istotne zwłaszcza w kontekście ujawnionych w ostatnich tygodniach przez prokuraturę informacji o nowych dowodach mogących - jak poinformowali śledczy - podawać w wątpliwość dotychczas ustaloną wersję przebiegu zdarzeń, zarówno w czasie zaginięcia K. Olewnika tj. 26-27 października 2001 r., jak i w późniejszym okresie.

Jednym z nowych dowodów jest wykonane przez krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych badanie   nagrania, które może potwierdzać wersję mówiącą o tym, że Krzysztof Olewnik sam się uprowadził.

Chodzi tu o ekspertyzę zapisu rozmowy między rodziną Olewników a przedstawicielem porywaczy przeprowadzonej w styczniu 2002 r., a więc kilka miesięcy po porwaniu, w czasie gdy Krzysztof Olewnik miał być więziony na działce w okolicach Kałuszyna. Rozmowa dotycząca okupu została zarejestrowana z podsłuchu założonego na telefonie sprawców. Osoba znajdująca się w pobliżu telefonu, jeszcze przed rozpoczęciem połączenia, instruowała mężczyznę, który rozmawiał potem z członkiem rodziny Olewników; jak wykazały badania zlecone przez gdańskich śledczych, osobą tą był Krzysztof Olewnik, a rozmowa przeprowadzona została w centrum Warszawy.

Wątpliwości gdańskiej prokuratury odnośnie tego, czy dotychczas ustalony przebieg zdarzeń związanych z porwaniem Olewnika jest prawdziwy, budzą także m.in. rozbieżności w zeznaniach świadków - osób uczestniczących w przyjęciu w wieczór poprzedzający uprowadzenie. Rozbieżności są tak duże, że na podstawie zeznań nie można nawet jasno ustalić, kto brał udział w spotkaniu.

Śledczy dysponują też zeznaniami świadków, którzy utrzymują, że widzieli Krzysztofa Olewnika już po jego porwaniu w okolicznościach, które wskazywały na to, że nie jest on przez nikogo przetrzymywany siłą.

Prokuratorzy mają też wątpliwości, czy - wbrew zapewnieniom rodziny - dom oraz posesja Krzysztofa Olewnika w momencie uprowadzenia nie były jednak monitorowane. Na obecność kamer, z których obraz mógł być zapisywany, wskazują m.in. zeznania świadków, w tym jednego z porywaczy.

Wątpliwości śledczych wzbudziły też - ujawnione przez biegłych ds. fonoskopii - luki i nieścisłości w treści nagrań między rodziną Olewników a porywaczami. Na podstawie wyników ekspertyz prokuratorzy nabrali podejrzeń, że rodzina nie przekazała organom ścigania wszystkich dowodów, które mogły być istotne dla sprawy. Aby zweryfikować te wątpliwości, śledczy w połowie listopada br. dokonali przeszukań w domach rodziny Olewników. Zabezpieczono tam ok. 400 przedmiotów: dokumentów, nagrań monitoringu.

Rodzina Olewników kategorycznie zaprzecza, jakoby miała ukrywać przed śledczymi jakiekolwiek dowody. Członkowie rodziny złożyli zażalenia na prokuratorskie postanowienie o przeszukaniach: zajmuje się nim gdański sąd. Olewnikowie zapewniają też, że w domu Krzysztofa nie było czynnego monitoringu. Ich zdaniem nieprawdziwa jest także wersja zakładająca, że Krzysztof Olewnik sam się uprowadził. Rodzina utrzymuje też, że osoba, która na nagraniu wydaje instrukcje porywaczom, to nie Krzysztof Olewnik.

Gdańscy śledczy zajmują się sprawą porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika od maja 2008 r., kiedy to przejęli oba postępowania z Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Krzysztof Olewnik został porwany w październiku 2001 r.. Sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z rodziną Olewnika, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak Krzysztof Olewnik nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r., a w 2010 r. - po ekshumacji na cmentarzu w Płocku – i badaniach genetycznych ostatecznie potwierdzono tożsamość ofiary.

 

PiKa, PAP

Warto poczytać

 1. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 2. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

 3. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 4. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 5. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

 6. gimnaz18042018 18.04.2018

  Egzamin gimnazjalny z polskiego będzie powtórzony. Był przeciek?

  Przed egzaminem gimnazjalnym z języka polskiego na Twitterze pojawiła się informacja o zarysie tematu tekstu własnego.

 7. 1270chyzyruj 18.04.2018

  Tusk stanie przed sądem więc jątrzy: PiS to mściwa partia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę dziennikarzom, że w poniedziałek stawi się jako świadek w sądzie.

 8. 1270wypadekzach 17.04.2018

  Zderzenie autobusu z ciężarówką w Zachodniopomorskiem: 2 osoby nie żyją, wielu rannych

  Premier Mateusz Morawiecki jest na bieżąco informowany o sytuacji w związku ze zderzeniem ciężarówki z autobusem na DK6; wojewoda zachodniopomorski udaje się na miejsce zdarzenia - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook