Jedynie prawda jest ciekawa

Przedłużone śledztwo ws. Olewnika

30.12.2011

Do końca czerwca przyszłego roku gdańska prokuratura apelacyjna chce przedłużyć śledztwa, w których ustalane są nieznane okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika oraz badane nieprawidłowości przy dotychczasowych postępowaniach.

Ostatnio wyznaczony termin prowadzenia obu postępowań mija z końcem tego roku. Gdańska prokuratura zwróciła się do Prokuratury Generalnej z wnioskiem o przedłużenie śledztw: są one prowadzone już na tyle długo, że decyzje w tej sprawie musi akceptować nadrzędna jednostka.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Krzysztof Trynka, decyzja Prokuratury Generalnej jeszcze nie dotarła do Gdańska. Trynka dodał, że najprawdopodobniej postanowienie będzie przychylne dla gdańskich śledczych.

Prokurator wyjaśnił, że śledczy prowadzący oba postępowania analizują teraz m.in. dowody zabezpieczone w listopadzie br. w czasie przeszukań w domach rodziny Olewników. Trynka ujawnił, że śledczy zlecili wykonanie badań części dowodów. Odmówił jednak informacji, jakiego typu ekspertyzy zlecono. Wyjaśnił tylko, że badania wybranych dowodów przeprowadza krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych.

Prokuratorzy czekają też na ekspertyzę śladów krwi wykonywaną przez niemieckiego biegłego z Instytutu Genetyki Sądowej w Muenster. Biegły ma spróbować wyjaśnić, w jakich okolicznościach mogły zostać naniesione plamy krwi znalezione w domu Olewnika tuż po jego uprowadzeniu a także te, na które śledczy natrafili jesienią 2010 r. w czasie ponownych oględzin domu Krzysztofa Olewnika.

Ekspertyza może pomóc prokuratorom weryfikacji jednej z wersji przyjmowanych w śledztwie – że porwanie Krzysztofa Olewnika mogło być sfingowane. Jak poinformował PAP Trynka, biegły zapowiedział, że dostarczy swoją opinię w styczniu przyszłego roku.

Ustalenia eksperta mogą okazać się istotne zwłaszcza w kontekście ujawnionych w ostatnich tygodniach przez prokuraturę informacji o nowych dowodach mogących - jak poinformowali śledczy - podawać w wątpliwość dotychczas ustaloną wersję przebiegu zdarzeń, zarówno w czasie zaginięcia K. Olewnika tj. 26-27 października 2001 r., jak i w późniejszym okresie.

Jednym z nowych dowodów jest wykonane przez krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych badanie   nagrania, które może potwierdzać wersję mówiącą o tym, że Krzysztof Olewnik sam się uprowadził.

Chodzi tu o ekspertyzę zapisu rozmowy między rodziną Olewników a przedstawicielem porywaczy przeprowadzonej w styczniu 2002 r., a więc kilka miesięcy po porwaniu, w czasie gdy Krzysztof Olewnik miał być więziony na działce w okolicach Kałuszyna. Rozmowa dotycząca okupu została zarejestrowana z podsłuchu założonego na telefonie sprawców. Osoba znajdująca się w pobliżu telefonu, jeszcze przed rozpoczęciem połączenia, instruowała mężczyznę, który rozmawiał potem z członkiem rodziny Olewników; jak wykazały badania zlecone przez gdańskich śledczych, osobą tą był Krzysztof Olewnik, a rozmowa przeprowadzona została w centrum Warszawy.

Wątpliwości gdańskiej prokuratury odnośnie tego, czy dotychczas ustalony przebieg zdarzeń związanych z porwaniem Olewnika jest prawdziwy, budzą także m.in. rozbieżności w zeznaniach świadków - osób uczestniczących w przyjęciu w wieczór poprzedzający uprowadzenie. Rozbieżności są tak duże, że na podstawie zeznań nie można nawet jasno ustalić, kto brał udział w spotkaniu.

Śledczy dysponują też zeznaniami świadków, którzy utrzymują, że widzieli Krzysztofa Olewnika już po jego porwaniu w okolicznościach, które wskazywały na to, że nie jest on przez nikogo przetrzymywany siłą.

Prokuratorzy mają też wątpliwości, czy - wbrew zapewnieniom rodziny - dom oraz posesja Krzysztofa Olewnika w momencie uprowadzenia nie były jednak monitorowane. Na obecność kamer, z których obraz mógł być zapisywany, wskazują m.in. zeznania świadków, w tym jednego z porywaczy.

Wątpliwości śledczych wzbudziły też - ujawnione przez biegłych ds. fonoskopii - luki i nieścisłości w treści nagrań między rodziną Olewników a porywaczami. Na podstawie wyników ekspertyz prokuratorzy nabrali podejrzeń, że rodzina nie przekazała organom ścigania wszystkich dowodów, które mogły być istotne dla sprawy. Aby zweryfikować te wątpliwości, śledczy w połowie listopada br. dokonali przeszukań w domach rodziny Olewników. Zabezpieczono tam ok. 400 przedmiotów: dokumentów, nagrań monitoringu.

Rodzina Olewników kategorycznie zaprzecza, jakoby miała ukrywać przed śledczymi jakiekolwiek dowody. Członkowie rodziny złożyli zażalenia na prokuratorskie postanowienie o przeszukaniach: zajmuje się nim gdański sąd. Olewnikowie zapewniają też, że w domu Krzysztofa nie było czynnego monitoringu. Ich zdaniem nieprawdziwa jest także wersja zakładająca, że Krzysztof Olewnik sam się uprowadził. Rodzina utrzymuje też, że osoba, która na nagraniu wydaje instrukcje porywaczom, to nie Krzysztof Olewnik.

Gdańscy śledczy zajmują się sprawą porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika od maja 2008 r., kiedy to przejęli oba postępowania z Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Krzysztof Olewnik został porwany w październiku 2001 r.. Sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z rodziną Olewnika, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak Krzysztof Olewnik nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r., a w 2010 r. - po ekshumacji na cmentarzu w Płocku – i badaniach genetycznych ostatecznie potwierdzono tożsamość ofiary.

 

PiKa, PAP

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 3. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 4. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 5. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 6. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 7. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook