Jedynie prawda jest ciekawa


"Tak dla życia" kontra "Piekło dla kobiet" - przed sejmem zgromadzili się zwolennicy oraz przeciwnicy aborcji

02.07.2018
protest-zwolennikow-aborcji-2072018
"Tak dla życia" kontra "Piekło dla kobiet" - przed sejmem zgromadzili się zwolennicy oraz przeciwnicy aborcji

Przed Sejmem protestowały w poniedziałek grupy zwolenników i przeciwników zmian przepisów prawa aborcyjnego. Manifestacje były związane z pracami sejmowej komisji nad obywatelskim projektem ustawy "Zatrzymaj aborcję".

Kilkudziesięciu zwolenników zaostrzenia prawa aborcyjnego ustawiło się po godz. 15 pod Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie na rogu ul. Wiejskiej i Matejki. Odmówili modlitwy, m.in. w intencji polityków i dzieci nienarodzonych. Potem rozpoczęli pikieta. Trzymali transparenty i tabliczki z napisami np. "Prawa człowieka od poczęcia", "Aborcja zabija", "Tak dla życia". Przez głośniki ustawione przy pomniku mówiono m.in. o szkodliwych skutkach aborcji.

O godz. 16. na ulicy Wiejskiej w pobliżu Sejmowego Biura Przepustek zebrali się zwolennicy liberalizacji prawa aborcyjnego. Organizatorem manifestacji był "Ogólnopolski Strajk Kobiet". Podobne protesty odbyły się w kilkunastu miastach w Polsce i zagranicą, m.in. w Brukseli i Edynburgu.

Uczestnicy tej manifestacji mieli transparenty i kartki z napisami: "Stop zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej", "Aborcja - decyzja należy do kobiety", "Studentki murem za kobietami", "Piekło kobiet trwa", "Brak legalnej aborcji zabija". Kobiety trzymające parasolki utworzyły napis: "Dość piekła kobiet". Widać też było transparenty Obywateli Solidarnych w Akcji - OSA i flagi partii Razem.

Demonstranci krzyczeli: "Chcemy wyboru, a nie terroru, "Do kosza", Chcemy lekarzy, nie misjonarzy", "Kler nie rodzi, niech nie rządzi", "Nie zejdziemy do podziemia", "Rząd na bruk, bruk na rząd".

-Każde takie wyjście na ulicę hartuje nas coraz bardziej, nie pozbędziecie się nas, próbując nas zmęczyć. Będziemy walczyć za każdym razem, kiedy wy tutaj będziecie próbowali nas upieprzyć. Nas, kobiety, osoby o innej orientacji seksualnej czy innym wyznaniu. Nie ma na to miejsca w tym kraju - mówił Krzysztof Buja z Feministycznej Brygady Rewolucyjnej FeBRa. W przemówieniach podkreślano, że demonstranci domagają się pełnego dostępu do aborcji. Przekonywano również, że zaostrzenie prawa aborcyjnego nie rozwiąże problemu, a jedynie "zamiecie go pod dywan".

Protestujący podkreślali, że domagają się natychmiastowego i całkowitego wycofania projektu, a nie stosowania wybiegów takich jak powoływanie kolejnej podkomisji. To pokazuje, jakimi obrońcami życia są prawicowi posłowie, którzy tym projektem wycierają sobie twarze w Sejmie. Boją się na tyle, że godzą się na tego typu rozwiązania - mówili.

W poniedziałek posłowie Sejmowej Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zadecydowali, że projektem "Zatrzymaj aborcję", zakładającym zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na prawdopodobieństwo ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu, zajmie się specjalna podkomisja.

-Kaja Godek odeszła z kwitkiem. I żeby było jasne, to nie jest zasługa posła czy posłanki, tylko każdej pojedynczej osoby, która tutaj stoi w Warszawie i w innych miastach (...). Jest jedno ale - PiS przygotował się dzisiaj na tę komisję, bo się strasznie boi. Doprowadził do powołania podkomisji, z której ma być procedowana ustawa. Mam nadzieję i wszystko na to wskazuje, bo w kuluarach się o tym mówi, że dlatego wsadzili to do podkomisji, bo w ogóle nie chcą tego procedować, przestraszyli się - powiedziała Joanna Schering-Wielgus, która niedawno wystąpiła z Nowoczesnej.

Po zakończeniu pikiety pod Sejmem zwolennicy liberalizacji przepisów aborcyjnych poszli protestować pod Sądem Najwyższym.

Na początku stycznia Sejm skierował projekt "Zatrzymaj aborcję" do dalszych prac w komisji. Posłowie zdecydowali, by zajęła się nim Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W marcu komisja pozytywnie zaopiniowała projekt.

Obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. zezwala na aborcję w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki, a w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

(PAP)
Fot. PAP/Radek Pietruszka


Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook