Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prywatna służba zdrowia nieatrakcyjna

23.09.2011

Zbudowane za ogromne pieniądze luksusowe prywatne szpitale świecą pustkami. Powód? Polaków nie stać na drogie prywatne zabiegi i operacje – ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przeznaczony dla 270 pacjentów szpital firmy Medicover w Miasteczku Wilanów kosztował 45 mln euro. Świetnie wyposażone, świetnie zaprojektowane i wygodne sale świecą jednak pustkami. Medicover przyznaje, że to duży problem, który może opóźnić ich dalsze inwestycje. Na razie jednak nie zmienia planów i w ciągu pięciu lat spółka chce wydać 60 mln zł. na centra ambulatoryjne.

Inna firma, EMC Instytut Medyczny, zanotowała w pierwszym półroczu 2011 roku aż 1,5 mln zł. straty. EMC Instytut Medyczny posiada 8 szpitali na terenie Polski. Tylko troszkę lepiej jest u konkurencji – w Enel Medzie i Swiss Medzie.

Według Agnieszki Stawarskiej, ekspert rynku ochrony zdrowia z firmy PMR Publications, nawet zamożni Polacy długo oglądają każdą złotówkę, która miałaby być wydana na zdrowie. Najpierw sprawdzają jak długo trzeba czekać na operację finansowaną przez NFZ. Na wydanie pieniędzy w prywatnym szpitalu decydują się, gdy kolejka jest gigantyczna.

„Nawet banalne operacje kosztują w prywatnych szpitalach duże pieniądze” – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. I wylicza: za wycięcie wyrostka trzeba zapłacić ok. 3,5 tys. zł, migdałków – 2,4 tys. zł, operacja przegrody nosowej to 2,5 tys. Bardziej skomplikowane zabiegi, np. operacja stawu biodrowego, oznacza wydatek od 11 do 29 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszty pobytu w szpitalu, sięgające 550 zł za dobę, czy konsultacji – około 150 zł.

Zupełnie inna jest sytuacja w prywatnych przychodniach, ale tam koszty usług są dużo niższe. Abonament to czasem wydatek kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Poza tym sporo firm wykupuje dla pracowników abonamenty w prywatnych przychodniach. Gdyby nie to, prywatne firmy medyczne byłyby w dużo gorszej sytuacji.

KL

[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]
CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook