Jedynie prawda jest ciekawa

Prywatna służba zdrowia nieatrakcyjna

23.09.2011

Zbudowane za ogromne pieniądze luksusowe prywatne szpitale świecą pustkami. Powód? Polaków nie stać na drogie prywatne zabiegi i operacje – ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przeznaczony dla 270 pacjentów szpital firmy Medicover w Miasteczku Wilanów kosztował 45 mln euro. Świetnie wyposażone, świetnie zaprojektowane i wygodne sale świecą jednak pustkami. Medicover przyznaje, że to duży problem, który może opóźnić ich dalsze inwestycje. Na razie jednak nie zmienia planów i w ciągu pięciu lat spółka chce wydać 60 mln zł. na centra ambulatoryjne.

Inna firma, EMC Instytut Medyczny, zanotowała w pierwszym półroczu 2011 roku aż 1,5 mln zł. straty. EMC Instytut Medyczny posiada 8 szpitali na terenie Polski. Tylko troszkę lepiej jest u konkurencji – w Enel Medzie i Swiss Medzie.

Według Agnieszki Stawarskiej, ekspert rynku ochrony zdrowia z firmy PMR Publications, nawet zamożni Polacy długo oglądają każdą złotówkę, która miałaby być wydana na zdrowie. Najpierw sprawdzają jak długo trzeba czekać na operację finansowaną przez NFZ. Na wydanie pieniędzy w prywatnym szpitalu decydują się, gdy kolejka jest gigantyczna.

„Nawet banalne operacje kosztują w prywatnych szpitalach duże pieniądze” – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. I wylicza: za wycięcie wyrostka trzeba zapłacić ok. 3,5 tys. zł, migdałków – 2,4 tys. zł, operacja przegrody nosowej to 2,5 tys. Bardziej skomplikowane zabiegi, np. operacja stawu biodrowego, oznacza wydatek od 11 do 29 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszty pobytu w szpitalu, sięgające 550 zł za dobę, czy konsultacji – około 150 zł.

Zupełnie inna jest sytuacja w prywatnych przychodniach, ale tam koszty usług są dużo niższe. Abonament to czasem wydatek kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Poza tym sporo firm wykupuje dla pracowników abonamenty w prywatnych przychodniach. Gdyby nie to, prywatne firmy medyczne byłyby w dużo gorszej sytuacji.

KL

[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. KaminskiWasik23102017 23.10.2017

  Jest już projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ma zwiększyć transparentność

  Wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych - zakłada przedstawiony w poniedziałek projekt ustawy o jawności życia publicznego

 2. Rodzina 23.10.2017

  Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

  Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

 3. Rezydenci23102017 23.10.2017

  Radziwiłł: zmiany w rezydenturze są potrzebne

  Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury, rozważane są różne scenariusze; rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie - uważa szef MZ Konstanty Radziwiłł.

 4. Warszawapoznanskawiki 23.10.2017

  Poseł PiS zapowiada bezpardonową walkę z reprywatyzacyjnymi oszustami

  Chcemy dokonać kontroli reprywatyzacji kamienic w całej Polsce - powiedział w poniedziałek w Kaliszu, członek komisji weryfikacyjnej ds reprywatyzacji w Warszawie, poseł PiS Jan Mosiński.

 5. DudaSzydloKukiz 23.10.2017

  Duda, Szydło, Kukiz. Tym politykom Polacy ufają najbardziej

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (58 proc.) oraz Paweł Kukiz (55 proc.). Liderami rankingu nieufności są: szef MON Antoni Macierewicz (53 proc.) oraz lider PO Grzegorz Schetyna (49 proc.).

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook