Jedynie prawda jest ciekawa


Prywatna służba zdrowia nieatrakcyjna

23.09.2011

Zbudowane za ogromne pieniądze luksusowe prywatne szpitale świecą pustkami. Powód? Polaków nie stać na drogie prywatne zabiegi i operacje – ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przeznaczony dla 270 pacjentów szpital firmy Medicover w Miasteczku Wilanów kosztował 45 mln euro. Świetnie wyposażone, świetnie zaprojektowane i wygodne sale świecą jednak pustkami. Medicover przyznaje, że to duży problem, który może opóźnić ich dalsze inwestycje. Na razie jednak nie zmienia planów i w ciągu pięciu lat spółka chce wydać 60 mln zł. na centra ambulatoryjne.

Inna firma, EMC Instytut Medyczny, zanotowała w pierwszym półroczu 2011 roku aż 1,5 mln zł. straty. EMC Instytut Medyczny posiada 8 szpitali na terenie Polski. Tylko troszkę lepiej jest u konkurencji – w Enel Medzie i Swiss Medzie.

Według Agnieszki Stawarskiej, ekspert rynku ochrony zdrowia z firmy PMR Publications, nawet zamożni Polacy długo oglądają każdą złotówkę, która miałaby być wydana na zdrowie. Najpierw sprawdzają jak długo trzeba czekać na operację finansowaną przez NFZ. Na wydanie pieniędzy w prywatnym szpitalu decydują się, gdy kolejka jest gigantyczna.

„Nawet banalne operacje kosztują w prywatnych szpitalach duże pieniądze” – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. I wylicza: za wycięcie wyrostka trzeba zapłacić ok. 3,5 tys. zł, migdałków – 2,4 tys. zł, operacja przegrody nosowej to 2,5 tys. Bardziej skomplikowane zabiegi, np. operacja stawu biodrowego, oznacza wydatek od 11 do 29 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszty pobytu w szpitalu, sięgające 550 zł za dobę, czy konsultacji – około 150 zł.

Zupełnie inna jest sytuacja w prywatnych przychodniach, ale tam koszty usług są dużo niższe. Abonament to czasem wydatek kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Poza tym sporo firm wykupuje dla pracowników abonamenty w prywatnych przychodniach. Gdyby nie to, prywatne firmy medyczne byłyby w dużo gorszej sytuacji.

KL

[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 2. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 3. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 4. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 5. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 6. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 7. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 8. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook