Jedynie prawda jest ciekawa


Prywatna kancelaria broni interesów Tuska

01.10.2012

Donald Tusk podejmuje wszelkie próby odsunięcia rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej od dostępu do należnych im informacji ws. śledztwa. Po pozytywnym dla rodziny śp. Przemysława Gosiewskiego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wynajął zewnętrzną kancelarię prawną, która złożyła wniosek o kasację decyzji sądu.

Jak podaje "Gazeta Polska Codziennie", KPRM posiadająca własny departament prawny w postaci Rządowego Biura Legislacji, wynajęła jedną z najdroższych w Polsce kancelarii prawnych i powierzyła jej podjęcia działań wobec rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Chcieliśmy się dowiedzieć, jakie premier podjął kroki, by sprowadzić wrak Tu-154M do Polski, jakie zapadły polsko-rosyjskie ustalenia dotyczące zastosowania konwencji chicagowskiej, pytaliśmy także o inne kwestie. Nie wiem, czego obawia się pan premier, ponieważ nawet po naszej wygranej przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym KPRM skierowała do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną – powiedziała Beata Gosiewska w rozmowie z GPC.

Jak podaje GPC, kancelaria "Prof. Marek Wierzbowski i partnerzy", wniosła do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną dotyczącą wcześniejszego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Co ciekawe, Wierzbowski jest wiceprezesem rady nadzorczej Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Jednak jego zasługi sięgają jeszcze lat 70., kiedy to fragmenty jego pracy naukowej wykorzystane zostały przez MSW w tajnym instruktażu.

"Na tle nowej pozycji organizacji społecznych w zestawieniu tradycyjnymi przepisami prawa o stowarzyszeniach może dochodzić do nieporozumień" - pisał, uznając ten fakt prawny za nadchodzące źródło trudnych problemów społeczno-politycznych. Przedstawił też w swojej pracy sposoby na ich rozstrzygnięcie.

"W pracy nawiązujemy szeroko do osiągnięć nauki radzieckiej. Wynika to z poważnych osiągnięć doktryny radzieckiej w tym temacie. Problematyka organizacji społecznych posiada w ZSRR obfitą literaturę, co jest wyrazem doceniania roli organizacji społecznych w ustroju socjalistycznym" - wyjaśniał. Fragmenty jego rozprawy naukowej zostały włączone do tajnego instruktażu MSW w 1976 r., kiedy coraz więcej grup społecznych podejmowało strajkowy sprzeciw wobec działań władzy.

kop, GPC
[fot. PAP/T.Gzell]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook