Jedynie prawda jest ciekawa

Prywatna kancelaria broni interesów Tuska

01.10.2012

Donald Tusk podejmuje wszelkie próby odsunięcia rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej od dostępu do należnych im informacji ws. śledztwa. Po pozytywnym dla rodziny śp. Przemysława Gosiewskiego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wynajął zewnętrzną kancelarię prawną, która złożyła wniosek o kasację decyzji sądu.

Jak podaje "Gazeta Polska Codziennie", KPRM posiadająca własny departament prawny w postaci Rządowego Biura Legislacji, wynajęła jedną z najdroższych w Polsce kancelarii prawnych i powierzyła jej podjęcia działań wobec rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Chcieliśmy się dowiedzieć, jakie premier podjął kroki, by sprowadzić wrak Tu-154M do Polski, jakie zapadły polsko-rosyjskie ustalenia dotyczące zastosowania konwencji chicagowskiej, pytaliśmy także o inne kwestie. Nie wiem, czego obawia się pan premier, ponieważ nawet po naszej wygranej przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym KPRM skierowała do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną – powiedziała Beata Gosiewska w rozmowie z GPC.

Jak podaje GPC, kancelaria "Prof. Marek Wierzbowski i partnerzy", wniosła do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną dotyczącą wcześniejszego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Co ciekawe, Wierzbowski jest wiceprezesem rady nadzorczej Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Jednak jego zasługi sięgają jeszcze lat 70., kiedy to fragmenty jego pracy naukowej wykorzystane zostały przez MSW w tajnym instruktażu.

"Na tle nowej pozycji organizacji społecznych w zestawieniu tradycyjnymi przepisami prawa o stowarzyszeniach może dochodzić do nieporozumień" - pisał, uznając ten fakt prawny za nadchodzące źródło trudnych problemów społeczno-politycznych. Przedstawił też w swojej pracy sposoby na ich rozstrzygnięcie.

"W pracy nawiązujemy szeroko do osiągnięć nauki radzieckiej. Wynika to z poważnych osiągnięć doktryny radzieckiej w tym temacie. Problematyka organizacji społecznych posiada w ZSRR obfitą literaturę, co jest wyrazem doceniania roli organizacji społecznych w ustroju socjalistycznym" - wyjaśniał. Fragmenty jego rozprawy naukowej zostały włączone do tajnego instruktażu MSW w 1976 r., kiedy coraz więcej grup społecznych podejmowało strajkowy sprzeciw wobec działań władzy.

kop, GPC
[fot. PAP/T.Gzell]

Warto poczytać

 1. GryglasNSZ 20.09.2017

  Nowoczesna udzieliła nagany posłowi za oddanie szacunku żołnierzom Polskiego Podziemia. "To sprzeczne z ideami i programem naszej partii"

  Posłowi Zbigniewowi Gryglasowi udzielono nagany za „zajmowanie postaw sprzecznych z programem i ideami Nowoczesnej, w szczególności takich, które mogą być odbierane za przejaw przyzwalania na zachowania nacjonalistyczne i ksenofobiczne”

 2. Blaszczak20092017 20.09.2017

  Błaszczak: nie ma przyzwolenia na nadużycia, szczególnie w policji

  Nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek nadużycia, szczególnie w policji; liczę, że sprawa zostanie wyjaśniona - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, pytany o dwoje policjantów z Zabrza, którzy targnęli się na życie po tym, jak sąd zdecydował o ich aresztowaniu.

 3. Meksyk200920171 20.09.2017

  Polska pomoże poszkodowanym w Meksyku. Jest deklaracja MSWiA

  Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił, że polscy ratownicy są gotowi nieść pomoc w takich sytuacjach jak trzęsienie ziemi w Meksyku. Zgłosiliśmy gotowość, czekamy na wnioski ze strony meksykańskiej - powiedział w środę minister, pytany o ewentualną pomoc dla tego kraju.

 4. Sejm2107 20.09.2017

  Klub PiS powiększył się o 2 posłanki

  Na polskiej scenie politycznej powstaje nowe ugrupowanie - Partia Republikańska, która ma współtworzyć Zjednoczoną Prawicę - poinformowali w środę działacze ruchu republikanów. Dwie posłanki sejmowego koła Republikanie - Anna Siarkowska i Małgorzata Janowska dołączą do klubu PiS.

 5. agora19092017 20.09.2017

  Agora zaciąga kredyt i zastawia siedzibę przy Czerskiej

  Spółka wydająca m. in. „Gazetę Wyborczą” poinformowała w specjalnym komunikacie o ustanowieniu hipoteki na należącym do Agory biurowcu przy ulicy Czerskiej 8/10

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook