Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prywatna kancelaria broni interesów Tuska

01.10.2012

Donald Tusk podejmuje wszelkie próby odsunięcia rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej od dostępu do należnych im informacji ws. śledztwa. Po pozytywnym dla rodziny śp. Przemysława Gosiewskiego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wynajął zewnętrzną kancelarię prawną, która złożyła wniosek o kasację decyzji sądu.

Jak podaje "Gazeta Polska Codziennie", KPRM posiadająca własny departament prawny w postaci Rządowego Biura Legislacji, wynajęła jedną z najdroższych w Polsce kancelarii prawnych i powierzyła jej podjęcia działań wobec rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Chcieliśmy się dowiedzieć, jakie premier podjął kroki, by sprowadzić wrak Tu-154M do Polski, jakie zapadły polsko-rosyjskie ustalenia dotyczące zastosowania konwencji chicagowskiej, pytaliśmy także o inne kwestie. Nie wiem, czego obawia się pan premier, ponieważ nawet po naszej wygranej przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym KPRM skierowała do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną – powiedziała Beata Gosiewska w rozmowie z GPC.

Jak podaje GPC, kancelaria "Prof. Marek Wierzbowski i partnerzy", wniosła do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną dotyczącą wcześniejszego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Co ciekawe, Wierzbowski jest wiceprezesem rady nadzorczej Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Jednak jego zasługi sięgają jeszcze lat 70., kiedy to fragmenty jego pracy naukowej wykorzystane zostały przez MSW w tajnym instruktażu.

"Na tle nowej pozycji organizacji społecznych w zestawieniu tradycyjnymi przepisami prawa o stowarzyszeniach może dochodzić do nieporozumień" - pisał, uznając ten fakt prawny za nadchodzące źródło trudnych problemów społeczno-politycznych. Przedstawił też w swojej pracy sposoby na ich rozstrzygnięcie.

"W pracy nawiązujemy szeroko do osiągnięć nauki radzieckiej. Wynika to z poważnych osiągnięć doktryny radzieckiej w tym temacie. Problematyka organizacji społecznych posiada w ZSRR obfitą literaturę, co jest wyrazem doceniania roli organizacji społecznych w ustroju socjalistycznym" - wyjaśniał. Fragmenty jego rozprawy naukowej zostały włączone do tajnego instruktażu MSW w 1976 r., kiedy coraz więcej grup społecznych podejmowało strajkowy sprzeciw wobec działań władzy.

kop, GPC
[fot. PAP/T.Gzell]

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook